porucha není na vašem přijímači

Na navigaci | Klávesové zkratky

Slovácké mecheche: přijďte!

Kulturní události jako je Letní filmová škola magicky přitahují ony podivné existence, kterým říkáme intelektuálky. V batikovaném tričku posedávají v parku a se zaujetím studují program, váhajíce, zda dát přednost čtyřhodinovému íránskému filmu znázorňujícímu uměleckou metaforou generační konflikt na vesnici před severokorejským dílem natočeným nehybnou černobílou kamerou. Potkávám je, když se vracím na ubytovnu spát a ony spěchají na první projekci. Patří prostě ke koloritu LFŠ.

Pokud ovšem intelektuálku rozříznete a smícháte s feministkou a vnikne vám z toho Kristýna Ciprová a vy ji posadíte do redakce Filmových listů, otrávíte tím všechny návštěvníky Letní filmové školy. Pokud se to navíc přihodí během nejslabšího ročníku, jakým byl ten loňský, můžete počítat s tím, že další rok už nepřijedou.

Než se dostanu k tomu mecheche, musím ještě vysvětlit: loňská Filmovka byla prvním ročníkem pod novým vedením, poté co vyhodili Jiřího Králíka. Seškrtaný rozpočet, organizační chyby způsobené snad nezkušeností, nezajímavý program, úděsné filmové listy (viz archiv), kde se bez výjimky používají spojení „novináři a novinářky“, „účastníci a účastnice“, „hosté a hostky“, na vše se nahlíží queerskou perspektivou (doporučuju přečíst článek na straně 5 v PDF) nebo tam najdete recenze jako z Mateřídoušky (PDF, opět strana 5) a kde jediným světlem v tunelu byla jedna stránka psaná pod záštitou Tomáše Baldýnského.

Letos jsme s kamarády proto neřešili jak jet na Filmovku, ale zda tam vůbec jet. Nikomu se nechtělo. Ani mně. Než jsem si řekl: „Filmovka bude taková, jakou si ji uděláme sami!“ V kulisách Letní filmové školy uspořádáme vlastní akci.

Do Uherského Hradiště, kde se ve dnech od 24. července do 2. srpna 2009 LFŠ koná, jsme přesunuli poslední Poslední sobotu (25. 7.), dorazí tedy spousta lidí se zájmem o web, internet nebo programování. Napsal jsem několika internetovým celebritám, kterým se to zalíbilo, a snad se ukážou taky. První víkend by se tak mohl proměnit ve výbornou akci v dobré společnosti. Odvážnější jedinci mohou zakoupit akreditaci a zajít na film. Či dokonce zůstat do konce LFŠ.

Takže jaký je plán? V sobotu cca kolem 15.00 si dáme někde spicha (místo upřesním), popijeme, pokecáme, zavzpomínáme na tabulkový layout a pomluvíme ty, co nepřijeli. Tudíž doporučuju raději přijet ?

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. David Grudl #1

  avatar

  Jakub Vrána dorazí a navrhuje koupit soudek a rozdělat oheň. Doufám že se chystá upálit Kristýnu Ciprovou!

  před 15 lety
 2. Pájka #2

  avatar

  Prve to obhlédnu z dálky – pokud bych měl pocit, že bych rapidně srazil věkový průměr, tak vás obejdu obloukem. :)

  před 15 lety
 3. na1k #3

  avatar

  Loňská filmovka byla fakt bída. Jakožto „domácí“ snad můžu soudit – ty léta s Jiřím Králíkem byly opravdu úplně o něčem jiném.

  Letos má listům šéfovat někdejší redaktorka nějakého filmového webu a do programu se dostaly i filmy pro laickou veřejnost (Watchmen, Hlídač 47,…).

  No a navíc tam přijedou Nettisté, a přestože jsem na žádné sobotě ještě nebyl, tak už jen pocit, že je na LFŠ tolik profesionálů a (současných nebo budoucích) celebrit, mě vyloženě nutí na taky přijít ?

  před 15 lety
 4. pixy #4

  avatar

  A já se těšil, až zase vypadnu z baráku na pražskou Poslední sobotu, že se tentokrát konečně KONEČNĚ uvidím s tím mystérii opředeným věčně unikajícím Davidem, a ono zase prd.

  před 15 lety
 5. numero #5

  avatar

  Já jsem byl minulý rok poprvé, tak nemůžu srovnávat. Ale tak večer s internetovou celebritou Davidem Grudlem byl pohodový :o) (Jestli si vzpomenš na ten divný film… maďarská alternativní produkce, pamatuju si z toho jenom to chrochtání :o)
  Tuto sobotu jsem bohužel jinde, ale Davide jestli bys mohl zvýraznit nějaký další akční den filmovky, tak ho prosím napiš :o) Co třeba afterparty po poslední sobotě; v neděli? :o)

  před 15 lety
 6. Roman #6

  avatar

  Na LFŠ som bol už ani nepamätám kedy. Bolo fajn, ale žena a dcéra mi nedovolia navštíviť každú kravinu čo ma napadne. Počkám kedy sa slovácke mecheche zmení na Slovenské mecheche a to si potom nenechám ujsť. Ideálne keď to bude v Nitre. Ak bude treba zabookovať veci, kľudne zariadim.

  před 15 lety
 7. Plaváček #7

  avatar

  Nebyl jsem pozván, takže nejsem celebrita. To jsem si ale, Davídku, fakticky nezasloužil. Tvou účast na PWP ještě zvážím případně zdaním :)

  před 15 lety | reagoval [8] David Grudl
 8. David Grudl #8

  avatar

  #7 Plaváčku, naopak, tak velkou celebritu jsem se ostýchal oslovit! Přijeď!

  Teď si uvědomuju, jak ošemetné je psát o celebritách, kolik jsem musel urazit lidí tím, že jsem na ně nenarazil v posledních dnech na Jabberu a tudíž je nepozval ;)

  před 15 lety
 9. Filosof #9

  avatar

  Ty hade, sice bych stejně nemohl, ale ani ses nepokusil si sehnat můj jabber… ?

  před 15 lety
 10. Martin #10

  avatar

  Jako hradišťák se moc rád zůčastním vzpominání na tabulkový layout.

  před 15 lety
 11. Johnny #11

  avatar

  To mě tedy nejvíc… nesedí (to je asi to správné slovo) to „logo“ LFŠ – bosé nohy 10 cm nad zemí směrem k pozorovateli. Nemůžu si pomoci, ale vypadá to, jako by někoho oběsili… Nicméně je to jen detail.

  Zní mi v uších:
  „Pověsili jsme je za svítání,
  bosé nohy se marně snažily dosáhnout na zem.
  Cigarety a protokoly -
  zlaté časy, v třiapadesátém.
  Zlaté časy, v třiapadesátém.
  V třiapadesátém…“

  před 15 lety
 12. Honza #12

  Ahoj, na twitteru jsem si přečetl, že po LFŠ jsi vyrazil na Festival Nad řekou v Písku. Mohl bys potom prosím napsat dojmy a porovnání jak těchto dvou festivalů vůči sobě, tak dojmy z letošní LFŠ? Já byl letos na LFŠ poprvé, byl jsem opravdu spokojenej, ale je fakt, že jsem od pár lidí slyšel, že „už to není ono“.
  Díky.

  před 15 lety | reagoval [13] David Grudl
 13. David Grudl #13

  avatar

  #12 Honzo, Festival nad řekou byl výbornej. Narozdíl od Hradiště tam bylo výrazně méně lidí, takže člověk se dostal úplně na každou projekci. Trošku mi to připomínalo filmovku před dvanácti lety. Spokojenost, za rok jedu znova.

  před 15 lety
 14. jm #14

  avatar

  super !!

  před 15 lety
 15. Pavel Pátý #15

  Tak to ja bych dal prednost te cernobile severni koreee v nehybnosti…A jeste vic nejakym sedmihodinovym oslavnym pruvodum..Kdyz se to tak vezme, boze muj, jak musely byt krasne nacisticke pruvody v barve! Cervena a zlata..

  před 15 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.