Na navigaci | Klávesové zkratky

UX martyrium se STUDENT AGENCY

Jedním z hodně skloňovaných pojmů v současnosti je UX, tedy User experience, česky řečeno uživatelský prožitek. Tedy to, co návštěvník prožívá při používání webu. Prožívat lze i čiré utrpení, což se mi přihodilo na webu Student Agency.

Student Agency mám opravdu rád a moc jim fandím. Potěšilo mě, že se chystají pod názvem RegioJet konkurovat Českým drahám, kteréžto vnímám jako nemorální podnik žijící z obřích státních dotací, který přitom vykazuje miliardové ztráty a neváhá za to ještě odměnit vedení štědrými bonusy. Nicméně větším nebezpečím než České dráhy jsou pro Student Agency tvůrci uživatelského rozhraní jejich webu. Právě oni mě přiměli po delší době cestovat s ČD namísto SA. Více ve videu, přeji dobrý obraz a ostrý zvuk. (Pokud nejde přehrát, zkuste YouTube)

			<object id="csSWF" classid="clsid:d27cdb6e-ae6d-11cf-96b8-444553540000" width="360" height="525" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=9,0,115,0">
				<param name="src" value="/media/studentAgency/player.swf"/>
				<param name="bgcolor" value="#1a1a1a"/>
				<param name="quality" value="best"/>
				<param name="allowScriptAccess" value="always"/>
				<param name="allowFullScreen" value="true"/>
				<param name="scale" value="showall"/>
				<param name="flashVars" value="thumb=/media/studentAgency/FirstFrame.png&containerwidth=360&containerheight=525&content=studentAgency.mp4&autostart=false&blurover=false&autohide=false&smoothing=true&showbranding=false&showstartscreen=true"/>
				<embed name="csSWF" src="/media/studentAgency/player.swf" width="360" height="525" bgcolor="#1a1a1a" quality="best" allowScriptAccess="always" allowFullScreen="true" scale="showall" flashVars="thumb=/media/studentAgency/FirstFrame.png&containerwidth=360&containerheight=525&content=studentAgency.mp4&autostart=false&blurover=false&autohide=false&smoothing=true&showbranding=false&showstartscreen=true&color=0x1A1A1A,0x1A1A1A" pluginspage="http://www.macromedia.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash"></embed>
			</object>

Takřka všechny chyby se týkají nejen mobilů, ale i klasickým desktopových prohlížečů. Jen na mobilu více bolí. Nejde tedy o to, že by web nebyl optimalizován pro mobil. Ani prosím nenamítejte, že jsem si měl všimnout, zmáčknout a udělat to či ono, místo toho, čeho jsem si všiml, zmáčkl a udělal, leda byste takto stáli za zády každého uživatele a podobně mu radili. Dobrá User Experience (zkráceně UX) nenutí uživatele chápat, co programátor vymyslel za neobvyklý koncept, ale naopak nutí programátora věci dělat tak, aby se uživatelům dobře používaly.

Komentáře

 1. Martin #1

  Ona i rezervace a objednávka v normálním prohlížeči je utrpení. Natož na mobilu…

  před 9 lety
 2. Nashai http://www.mir4.eu #2

  avatar

  Video fajn, souhlasím, že tohle nezvládli. Taky jsem si objednávku přes jejich web na iphonu protrpěl.

  A otázka zcela mimo téma, co používáš na zachytávání videa z iP?

  před 9 lety | reagoval [3] David Grudl
 3. David Grudl https://davidgrudl.com #3

  avatar

  #2 Nashai, natočit video: 12 minut. Rozchodit zachytávání z iPhone: celý den. Použil jsem Display recorder.

  před 9 lety
 4. Tomáš Fejfar http://www.tomasfejfar.cz #4

  avatar

  Davide, tahle se trefovat do začínajících studentů :D

  http://is.muni.cz/…/fi_b/bc.txt

  Ale má to hezky popsané a naspecifikované :)

  před 9 lety | reagoval [6] David Grudl
 5. Martin Horský #5

  Naprostý souhlas. Mě napadá otázka, proč to vůbec předělávali? „Starý“ systém byl fajn – byl svižný, na pohled hezký, v ničem mi nevadil.

  před 9 lety
 6. David Grudl https://davidgrudl.com #6

  avatar

  #4 Tomáši Fejfare, celý backend bude asi poměrně složitá aplikace, dost možná perfektně napsaná, bohužel v očích uživatele to celé shazuje frontend, který byl vytvořen ve stylu „programátoři sobě.“ Což nelze vyčítat programátorům, byť se toho ve videu dopouštím, ale projekťákovi, který nějaké UX a uživatelské testování zcela opomenul.

  před 9 lety
 7. Jiří Knesl http://www.knesl.com #7

  avatar

  Co mají nový web, jezdím vlakem. Je to asi náhoda, ale milá. Včera jsem zkoušel na novém webu něco najít a byl to teda porod.

  před 9 lety
 8. Martin Tomčík http://tomcik.cz #8

  avatar

  Takže nemorální ČD, kde lítají miliony oknem, dostaly menší sodu než SA s nedokonalým webem :). Ale teď vážně.

  Jediná opravdu velká chyba je to odmazání místa odjezdu po změně data. To jsem před pár dny viděl rudě a někdo by za to neměl dostat svačinu.

  Ale když si vezmu, jak s weby pracují někteří starší uživatelé, zažívají mnohem větší peklo a berou to jako samozřejmost. Což není omluva, jen poznámka.

  před 9 lety
 9. Pavel http://www.lepsipujcka.cz #9

  avatar

  Tak tímto článkem jsi mě dostal.
  Zkoušel jsem to normálně přes prohlížeč a skoro stejná bída jako u tebe.

  Souhlasím s větou „Vyhodit celý YBUS Tým“.

  před 9 lety
 10. Oldis #10

  avatar

  Peknej trik se select all, ale na androidu je to taky 😁. Ale to že nezmizí ta výplň toho pole když se do něj klikne, za to bych je profackoval. To automaticky donacitani destinaci pri psani to je taky na facku. Ale trva to nejakejch 8minut to je docela dost :(

  před 9 lety
 11. eye #11

  avatar

  Tak nevím, zkoušel jsem to sám a jediný problém s mizejícím zadáním města, je v tom, že se musí zadat (vybrat) název stanice, pak nic nemizí a vyhledávání je standardní.

  před 9 lety | reagoval [12] David Grudl
 12. David Grudl https://davidgrudl.com #12

  avatar

  #11 eye, je to tak, web je naprosto v pořádku, jen uživatelé ho špatně používají 😉

  před 9 lety
 13. Ondřej Mirtes http://twitter.com/OndrejMirtes #13

  avatar

  Stejné martyrium jsem zažil, když jsem si chtěl přes e-shop DPP dobít Opencard. Po hodině jsem to vzdal.

  před 9 lety
 14. Jirka Wetter http://blog.web-future.cz/ #14

  avatar

  Starý web, nový web, je to jedno. SA mělo stránky vždy hrozné. Nikdy jsem nechápal, jak tak velká firma může vše zazdít extrémně špatně provedeným webem.

  před 9 lety
 15. falkon #15

  Pán Grudl, nechceli by ste poslať toto video (resp. odkaz na tento článok aj s komentárom) priamo pánovi riaditeľovi SA? :)
  http://www.studentagency.cz/…editeli.html
  Možno že by to vážne ocenil… ;)

  před 9 lety
 16. pablik #16

  avatar

  Trefa do černého, taky jsem zuřila!

  Navíc provázání objednávkového systému s vyhledáváním na HP, kde je jen input pro datum odjezdu, které když zadám na příští týden, tak jsou mi pak po přechodu do objednávkového systému nabídnuty spoje směrem tam na mnou požadované datum v budoucnosti, a spoje nazpátek na dnešek – to je taky celkem gól :))

  před 9 lety
 17. Honza Peša #17

  avatar

  Souhlasím, že nový objednávkový systém na jízdenky je naprostá UX katastrofa. Horizontálně rozložený formulář, defaultně zpáteční jízdenky, podivná „vyskakovací“ mini okýnka, která s vámi hrají na schovku. Největší peklo jsou absolutně antilogicky zjevující se části webu na různých místech, když postupujete v procesu objednávky. Na mobilu je to teprve utrpení. Ale použít se to dá no.. škoda, lepší by bylo, kdyby to bylo rovnou určeno do koše.

  před 9 lety
 18. srigi #18

  avatar

  Tvoje screencasty o UX su vyborne. Len tak dalej. Veci sa nezlepsia klabosenim v krcme. Na svetlo sveta s tym.

  před 9 lety
 19. Oldřich Šmehlík #19

  Tak tohle mě dostalo. 😁

  PŘESNĚ stejný problém jsem s tím webem řešil, hlavně to klepnu zarezervovat na určitou hodinu a jak se to ajaxově přidává do toho boxu co není vidět. 🙂

  Ale jinak samozřejmě Radimu Jančurovi a Student Agency/Regio Jet fandím.

  před 9 lety
 20. Olda Šálek http://salek.info #20

  avatar

  wau, tak to byl porod. Není co dodat, měli by urychleně připravit mobilní verzi webu a vyladit desktopovou verzi. Děs běs.

  před 9 lety
 21. Franta Tůma #21

  Mám jednu doplňující otázku:
  Kupujete jízdenky v eshopu ČD?

  Mě poslední redesigny přesvědčily, že ty fronty před pokladnami nejsou zase tak velká ztráta času.

  před 9 lety
 22. Egman #22

  avatar

  Ja som podobne nadaval pri skusani poslat sms cez park.vodafone.cz. Myslel som, ze ma trafi infarkt a mrtvica naraz. A to je spolocnost, ktora sa mobilom venuje, nie autobusova…

  Na druhej strane pochvala (podla mna) celkom patri novemu systemu amsbus.cz, ktory urobil dost velky krok vpred oproti tomu hrozostrasnemu systemu predtym…

  před 9 lety
 23. Radek Pavlíček http://poslepu.cz #23

  avatar

  Davide, pěkné.

  Navíc se Ti (asi nevědomky) podařilo ukázat i problémy s přístupností toho formuláře. To, jak tam několikrát hledáš, kde je potvrzovací tlačítko, či kde se zobrazí nějaký dialog, je velmi podobné tomu, co zažívá na (špatně navrženém) webu slabozraký člověk, používající softwarovou lupu. V jednu chvíli vidí jen (malou) část stránky a dost často proto také musí hledat.

  Výborný materiál na ukázku významu přístupnosti i pro běžné uživatele – hned příští týden s dovolením použiji na školení 😉

  před 9 lety | reagoval [28] David Grudl
 24. mouseho http://mouseho.cz #24

  avatar

  A nestačilo, Davide, jen utweetnout něco v tom smyslu, že by bylo vhodné, aby Student Agency vytvořili mobilní app pro objednávání jízdenek? Všechny stránky neoptimalizované pro mobil se na telefonu ovládají debilně, s tím by měl snad každý rozumný člověk počítat.
  Uveřejňováním takovéhoto článku a videa akorát tak zpomaluješ internet… ;)

  před 9 lety | reagoval [28] David Grudl
 25. Lukáš Mačí #25

  Musím jen souhlasit. Ten web je totální nepoužitelná bída s nouzí. Trpím s každou objednávkou…

  před 9 lety
 26. Honza http://janhabich.tumblr.com #26

  avatar

  Hodně jsem se nasmál Davidovu komentáři, má absolutní pravdu. Ten web jsem nechápal ani na počítači. Pokud jste masochisti, doporučuji zkusit objednat přes SA web v SA busu přes SA wifi – normálně jsem to zbaběle vzdal.
  Doufejme že video bude vidět dost na to, aby s tím pan Jančura trochu pohnul.

  před 9 lety
 27. Malis http://www.pub-me.com #27

  avatar

  Trpce úsměvné, ale zcela pravdivé. Jen v jedné věci bych se webu zastal – když si zazoomuješ tak, že se ti na obrazovku vejde pomalu jediný formulářový prvek, není divu, že pak není vidět tlačítko odeslat. Ale to nic nemění na faktu, že tento objednávkový web je funkčně děsivý a nedomyšlený – mobil nebo počítač, to je jedno, jen mobil tomu dodá tu správnou rychlost :)

  před 9 lety | reagoval [28] David Grudl
 28. David Grudl https://davidgrudl.com #28

  avatar

  #23 Radku Pavlíčku, Radku, přitom tápání, kde vyskočilo jaké AJAXové okno, jsem si hned vzpomněl na Romana Kabelku a jeho přednášku.

  #24 mouseho, s SA jezdím už hodně dlouho a s jejich před-předchozím nemobilním webem jsem neměl na iPhone problémy. Až s tímto. Navíc některé chyby se týkají i desktopu, zkus si třeba do políčka napsat „Praha“ a stisknout TAB pro posun k dalšímu prvku. Nebo problém s výchozí zpáteční jízdenkou.

  #27 Malisi, dokonce ho nevidím ani na desktopu na svém 24" monitoru, když mám okna přes půl obrazovky (jak to krásně umí dělat Aero Snap). Tj. nevleze se do šířky cca 930px.

  před 9 lety
 29. wutter #29

  avatar

  Tak teť jsem si všiml takový pěkný nápovědy u YBUS TEAMu, aneb Troubové a lamy – YBUS Tým

  <span title="Troubové a lamy ">YBUS Tým</span>

  před 9 lety
 30. Eva #30

  avatar

  Výborné video! Doporučuji poslat na reditel@studentagency.cz :)
  Mám totiž uplně stejný názor jako ty, takže mám sto chutí to tam poslat ted hned sama!!!

  před 9 lety | reagoval [34] Necik
 31. Miloš #31

  avatar

  Tak jsem si dneska ten web vyzkoušel. V PC. A stačilo mi to. Představa, že bych ho měl navštívit mobilem… brr!

  před 9 lety
 32. Vyki #32

  K tomu úvodnímu vyhledávání spoje – FF na Androidu si na tom také vylámal zuby. Nativní Android prohlížeč si s tím poradil poměrně dobře, ale o uživatelské přívětivosti zde nemůže být vůbec řeč.

  před 9 lety
 33. phusick #33

  avatar

  Mne to predovšetkým príde, ako spôsob, ako sa dostať ku zákazke.

  Takto, ak nie horšie, fungujú všetky weby, na ktorých je potrebné platiť. Väčšinou sa človek (na desktope!) nedostane k ukončeniu objednávky pod polhodinu. Čo je zrejme i hlavný dôvod úspechu App Store a Kindle Store – stačí jeden klik a užívateľ teda nemá polhodinu nato, aby si kúpu rozmyslel.

  Pred troma týždňami som si kupoval lístok na webe Deutsche Bahn. Zabralo mi to 40 minút a tiekli nervy, pretože som to musel, kvôli vypršanej session, opakovať trikrát. Potom, ako som to posledný krát blezkurýchlo vyklikal a vypísal, tak to spadlo. Peniaze z karty odišli a pdf lístok do mailu neprišiel. Našťastie si zvyknem pri nakupovaní robiť screenshoty, takže som mal číslo objednávky a cez to sa dostal ku downloadu vytúženého a zaplateného pdfa. A to je DB Bahn firma trochu iného rozmeru…

  před 9 lety
 34. Necik #34

  avatar

  #30 Evo, Tak jsem to rediteli prave poslal. Taky me to totiz pekne stve – mam jeste mensi displej nez ma iPhone.

  před 9 lety
 35. benghi http://radio.benghi.org #35

  avatar

  Tak jsem to prubnul na Nokii E90. Hm, tak jízdenku bych si neobjednal. Vestavěnej prohlížeč mi nenajde vůbec žádné spoje. Chybí funkcionalita, ok, je docela starej, může být. Tak jsem zkusil Operu, kterou tam běžně používám. Hm, tak jsem obdržel cosi ve smyslu, že / does not exist on this server. Potěšující je snad pouze to, že to běží na CentOSu. Možná kdybych se zkusil maskovat za nějakej jinej prohlížeč, ale to se mi nechtělo zkoumat. Poslední pokus – UCbrowser. Stránka se nějak zobrazila, dokonce se mi podařilo vybrat i místa Z a DO, ovšem po vyhledání jsem měl Z=DO a tíím jsem skončil, ač jsem vybíral něco úplně jinýho. Ano, takže myslím si, že kdybych si pohrál s maskováním opery za něco, tak by to možná prošlo, ale KDO se má s tímhle hrát?

  Podotýkám, že mi věci jako je třeba elektronické bankovnictví (mbank, fio) chodí zcela v pohodě stejně jako většina jinejch stránek. Holt banky pochopily, že když se ze svého telefonu nedostanu do webového rozhraní, tak tam okamžitě všechny peníze vyberu a půjdu tam, kde to bude fungovat. Ve Studentagency to ještě nepochopili…

  Upřímně, ještěže jsou tady fungující české dráhy. Sedím u zastávky kde nejsou pokladny vůbec, čili se to vyřeší ve vlaku, takže nestojím nikde. Pokud jedu někam dál, tak si jízdenku pořídím den předem na místním nádraží (stejně si jedu koupit jídlo). Čekací doby pod 2 minuty. Za tu dobu se mi ani nenačte úvodní stránka z tý studentagency. Upřímně se děsím chvíle, kdy tady začne studentagency provozovat nějaké lokální vlaky.

  Když zajdu na pokladny od ČD v Brně, tak to sice chvíli trvá, ale vejde se to obvykle do pěti minut..pokud tam zrovna nějakej kretén něco nenatáčí..či si tam banda študáků, budoucích autorů ,,rezervačních systémů'' vyzvedává jakýsi průkazky na slevy.

  před 9 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.