stránky, kam napsal komentář Ivo Lukačovič

Na navigaci | Klávesové zkratky

Vsetínský Barcamp není dost punk

Recenze třetího ročníku vsetínského Barcampu, která je zajímavá už tím, že se ještě nekonal.

Třetí ročník vsetínského Barcampu byl opět úžasný! Ti, kteří měli štěstí, že 16. ledna strašili mezi 4:10 a 4:17 u počítače a stihli se tak zaregistrovat, právě spamují sociální sítě chválou na organizátory. Neberte prosím zle, že zazní i jeden kritický ohlas.

Vsetínský Barcamp je špičkově organizovaná konference. Koná se dostatečně daleko odkudkoliv (od Prahy, Brna a také od jakékoliv slušné restaurace), což ji dává kouzlo zimního tábora. Holky a kluci, co se spolu baví, vyrazí na 3 dny kamsi daleko od civilizace, pokouší se tam přežít a čas si krátí vyprávěním zážitků z práce.

Ale… není to Barcamp v pravém slova smyslu. Je to konference.

Foto: BadGees

Barcamp má být punk. Barcamp neuzavře příjem přednášek; kdyby jich bylo moc, návštěvníci si sami odhlasují, které chtějí slyšet. A pokud by nějaký přednášející vypadl, netřeba hledat náhradníka.

Barcamp nemá žádný ohlášený vytištěný program. A návštěvníkům to nevadí. Ti tam kvůli konkrétnímu programu nejedou.

A dokonce, Barcamp nemá ani žádné přednášky. Heslem Barcampu je „Žádní posluchači, jen aktivní účastníci.“ Na Barcamp se nechodí s přednáškami, ale s tématy. „Přednášející“ je vlastně moderátor, který téma uvede a otevře diskusi. A ta když zadrhne, posouvá ji dál.

Barcamp zkrátka není další konference do už překonferencovaného světa. Barcamp je svůj!

Jelikož se recenzovaný Barcamp ještě nekonal, vzniká tak zajímavá možnost některým výtkám předejít. Program už je sice dán, ale budu vděčný, pokud se podaří některému z přednášejících stát se spíše moderátorem a pokud to účastníci přijmou.


Doplnění: Třetí vsetínský Barcamp byl skutečně super a jestli předchozí ročníky měly drobné organizační mušky, tak letos je Michal Berg a jeho tým kompletně vychytal. Všechny přednášky se mi líbili, ale musím vyzdvihnout Sibiřanku, které se díky nervozitě podařilo zapojit posluchače do diskuse. Přičemž tento článek nebyl rozhodně kritikou akce, u nás je trošku jiné publikum, jsme vychováváni spíš k pasivitě a pojmout akci punkově představuje riziko.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Víla Amálka #1

  avatar

  Já chci barcamp lidí kolem knih a chci aby byl stejně tak punk, jako ten zlínský!

  před 12 lety
 2. dan franc #2

  avatar

  No, ono ty české Barcampy bývají spíš „komunitní konference“, než klasické unconference. Každopádně, punk's not dead!

  před 12 lety | reagoval [4] David Grudl
 3. Jiří Sekera #3

  avatar

  U nás se lidi ani na konci přednášek neumí zvednout a zeptat se… natož neorganizovaně participovat.

  před 12 lety | reagoval [4] David Grudl
 4. David Grudl #4

  avatar

  #2 dane franci, nejvíc nekonferenci jsem zažil u tebe na *UG Nekonferenci a bylo to super!

  #3 Jiří Sekero, přesně tak, na druhou stanu kdo jiný, než právě účastníci Barcampu, tohle mohou zlomit?

  před 12 lety | reagoval [7] HejTi
 5. Petr #5

  avatar

  Kluci pořádali v Ostravě hodně punkovou akci v podobě 2. OV Barcampu bez programu, bez organizace a ničeho. Nesetkalo se to s velmi dobrým ohlasem, byl to spíše jeden velký zmatek. Takže možná spíše nejsme na nekonferenci ještě pořádně připraveni a možná nám to chvíli ještě potrvá, co se budeme moci pobavit bez nějaké štábní kultury.

  před 12 lety
 6. Michal Berg #6

  avatar

  Já si tento posun od původního významu barcampu samozřejmě uvědomuju (a je pravděpodobné, že další barcamp v této podobě už na Vsetíně nebude, nebo jej nebudu dělat já, nicméně ne z tohoto důvodu;)

  Vysvětlení proč vsetínská akce vypadá jak vypadá viz tento rozhovor, platí pořád: https://web.archive.org/…m-prostredi/

  před 12 lety | reagoval [9] David Grudl
 7. HejTi #7

  avatar

  #4 Davide Grudle, Pochybuju, že to dokáží změnit, protože se všichni bojí, aby nedopadli jako #memec

  Jinak – byl jsem v Hamburku na https://web.archive.org/…rence.de:80/ a chtěl bych strašně navštívit nějaký český barcamp, abych to mohl porovnat… nicméně v tom Hamburku byly z části přednášky přichystané dopředu (ale hlasovalo se o nich), druhý den už prakticky všechny improvizované – reagovaly často na témata, která byla chtěná předchozí den. Lidé totiž nejen, že nabízeli přednášky svoje, ale zároveň měli možnost poptat, jestli by někdo neudělal přednášku na určité téma a několikrát se stalo, že ihned po prezentaci poptávky se přihlásil někdo, kdo se odvážil (nebo kdo byl dostrkán lidma, kteří o něm věděli, že o tom něco ví). Představování přednášek i hlasování ani nezabralo tolik času a bylo to vpohodě, možná se toho čeští organizátoři zbytečně bojí… „Přednášky“ potom byly často napůl přednášky a na půl diskuze, někdy prakticky jenom diskuze. Zpestřením pak bylo zvolení PHPopStar, což byla taková parodie na nějakou německou show typu SuperStar – tedy taková zábavná vložka – což si myslím, že k takové nekonferenci taky patří…

  před 12 lety
 8. srigi #8

  avatar

  Ja som barcamp atmosferu zazil vzdy mimo barcampu. Napr. Zilinksky Barcamp, ktory som mal velmi rad, bol naposledy vazne zly: same social a marketing, hlavne nepos.at prednasku.

  Pred tyzdnom, pred #posobota som bol v Brne na brnenskom pyve (Python meetup) a to bol skutocny punkovy barcamp. Co slajd, to 5min diskusia, nikto nebol ticho. Takto sa mi to vazne pacilo. Mam ale pocit, ze dosiahnut toto v pocte vacsom ako 20 je skoro nemozne.

  před 12 lety
 9. David Grudl #9

  avatar

  #6 Michale Bergu, jsem přesvědčen o tom, že za úspěchem vsetínských Barcampů je právě ta skvělá konferenční organizace. Teď to vypadá, že si protiřečím, ale článek měl být spíš popíchnutím do řad návštěvníků, kteří svou pasivitou podobu akce ovlivňují.

  Proto jsem měl radost, že se Sibiřance podařilo tohle prolomit. Pravda, do diskuse se zapojili převážně ti, kteří už na Barcampu někdy přednášeli, ale jako první vlaštovka se to počítá.

  před 12 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.