během psaní nezemřelo téměř žádné zvíře

Na navigaci | Klávesové zkratky

Zkrachuje Microsoft?

Microsoft Linux XP Přečetl jsem si na Živě článek Vojtěcha Bednáře Microsoft a jeho dilema. Slíbeného dilema jsem se sice nedočkal (ledaže autorův názor, že Microsoft postupně přijde o trh OS, ať Ballmer křičí nebo ne, je dilema), přesto článek doporučuji přečíst.

Předpovědí, že Microsoft jde do kytek, nebo že ten či onen produkt Microsoft pohřbí, jsem za dlouhá léta slyšel už hodně. Proto je beru s rezervou. Na počátku devadesátých let asi málokdo tušil, jakou převahu získá Microsoft na trhu s kancelářskými aplikacemi. Před uvedením Windows 95 se hodně mluvilo o jeho „killerovi“ OS/2 Warp. A kde je dnes OS/2, kde jsou dnes Windows?

Později dokázal Microsoft naprosto ovládnout sféru internetových prohlížečů. Přesto, že zaspal a trh už patřil jiným hráčům. Občas sice slyším, že toho docílil nekalými metodami, monopolním postavením atd. Ale to je nesmysl – prostě vyrobil Internet Explorer 4, což byl natolik špičkový produkt, že Netscape ani další vývojáři mu prostě nemohli konkurovat.

Tak padne Microsoft?

Že bych na řečnickou otázku v titulku odpověděl asi nečekáte. Potom Vás překvapím. I když na to půjdu trošku filozoficky.

Je statisticky dokázáno, že slunce vyjde každé ráno a každá firma jednou ukončí svou činnost. Buď zkrachuje, nebo ji koupí silnější firma, což je v mnoha případech jen důstojnější verze téhož. Prach jsi a v prach se obrátíš. O úpadku Microsoftu tedy není třeba pochybovat, ten musí nevyhnutelně přijít. A otázkou není kdy, ale jak.

Tož jak teda? Částečně odpovídá Vojtěch Bednář ve zmíněném článku. Microsoft je závislý na penězích z prodeje Office a hned za nimi Windows. Mezi Office a Windows je navíc velmi silné pouto. Aby prodal jedno, musí prodat druhé. A naopak, když už druhé prodá (třeba Windows XYZ), lidem snadněji natlačí i to první (jen Office XYZ jsou optimalizované pro Windows XYZ). Tedy ztenčování příjmu z těchto oblastí je pro Microsoft smrtící.

Microsoft je ale dobrý obchodník a stratég, byť se jeho metody mnohým nelíbí. Umí zašustit dolary tak, že to zní jako libá píseň. Nepříjemnou konkurenci si zkrátka koupí. Kdyby se mu skutečně znelíbil rapidní pokles užívání Internet Exploreru, jmenovala by se další verze Opery například Internet Explorer XP 8.0 ? A mnoha bojovníkům proti IE by asi spadla čelist.

Killer se jmenuje open source

Jednu věc však Microsoft koupit nemůže. A tou je open source. Přesto se s tímto konkurentem vypořádat musí. Ještě nedávno jej ignoroval, dnes už tak smělý není.

Open source je první fenomén, kterého si dokážu představit v roli Mikrosoftího zabijáka. Nikoliv Linux, nebo hloupoučký Firefox. Nebavme se o konkrétních produktech, smrtící je zkrátka filozofie open source. Tu koupit nemůže, tak zkusí jít soudní cestou a podávat žaloby a kdoví co ještě. Nebo se naučí open source využívat ve vlastní prospěch. Jako to ostatně řada mamutích firem už udělala. Nebo… nebo v boji jedna strana padne. A v tom případě jsem si jist, že open source to nebude.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. cyberluk #1

  avatar

  Mno…vidim ze se zajimas o stejne temata – Opensource,PHP a Microsoft taky nesnasis :) …mam cerstve informace nekde ze zahranicnich e-zinu. MS zacina valku proti Opensource svym novym Windowsem – Longhorn. Novinky jako databazovy filesystem WinFS,kupa zbytecnosti apod. ma zamezit komukoliv kdo nepouziva Microsoft Visual Basic,Visual MS-C a dalsi shity aby nemohl delat vubec, chce proste zamezit chodu aplikaci jako jsou Opera,Mozilla,Eclipse a dalsi aby vubec nesly…misto toho budou lide nuceni pouzit Frontpage,Word,IE,Mediaplayer a dalsi aplikace ze kterych vas hardware jedine narika ?

  Uz nemam ten link na clanek…nasel jsem ho nahodou na google myslim.

  Kdyz se rekne Longhorn, kazdy si vybavi 3D wokna,super novy veci apod. Jenze tohle uz existuje i v Linuxu jako Opensource :) Firma Sun ma aktualni verzi 0.6 svych xWindow oken nazvanych Project Looking Glass (LG3D), je to v Jave a rozjel jsem to bez problemu na Geforce FX a Linuxu,navic k tomu mate i zdrojove kody – z celeho srdce si preju zanik MS :)

  před 20 lety | reagoval [2] David Grudl [3] Adam Hošek
 2. David Grudl #2

  avatar

  #1 cyberluku, Věci není možné vidět zas tak jednoduše. Představovat si zánik Microsoftu jako něco skvělého, co přijde ze dne na den a pak už bude jen ráj, je hloupost.

  Pád Microsoftu je velmi zdlouhavý proces postupného ztrácení trhu (cokoliv rychlého by byla spíše katastrofa, je to obrovský zaměstnavatel a co si budeme povídat, v mnoha oblastech tahoun vývoje). Tak opět vznikne příležitost pro zdravou konkurenci (a časem i nový „Microsoft“, že…)

  Netvrdím, že bych neměl Microsoft rád (je mi ukradený). Nelíbí se mi jen jeho monopolní zneužívání a znásilňování vývoje v oblasti IT. Ale po zániku společnosti v žádném případě netoužím, právě naopak!

  před 20 lety | reagoval [3] Adam Hošek
 3. Adam Hošek #3

  avatar

  #1 cyberluku, Pokud by v Longhornu nešly jiné apps než ty od MS, tak se může s řadou zákazníků rozloučit už dnes. Myslím, že by ho pak položil antimonopolní úřad, protože by to byla taky integrace „IE“ do OS, jenže ve velkém

  #2 Davide Grudle, Tvůj názor (obsah článku) mi přijde nesmírně rozumný a realistický. V porovnání s jinými názory na MS určitě. Jen moc nechápu, jak myslíš to, že si nepřeješ pád společnosti MS. Tedy já upřímně taky ne, ale věta „Ale po zániku společnosti v žádném případě netoužím, právě naopak!“ zní trochu divně ?.

  před 20 lety | reagoval [10] David Grudl
 4. Honza P. #4

  Souhlasím, že Open Source je to, co může být killerem, ale celé mi to přijde postavené na hlavu. Svět Windows a Internetu a počítačů v moderním slova smyslu existuje tak 10 nebo 15 let, což je směšná doba a je logické, že ani Microsoft neudělá vše dobře napoprvé.

  Z mého pohledu se nyní Microsoft vážně snaží: .NET je skvělá platforma, Longhorn bude kvalitní operační systém (je to vylepšený .NET, to, co říká cyberluk, je nesmysl, Win32 na tom pojede), Microsoft své vývojáře přibližuje zbytku světa pomocí blogů, existuje gotdotnet.com, Visual Studio 2005 má propracovaný systém feedbacku atd. atd. Věděli jste například, že celý Microsoft jede na beta verzích svých produktů, aby na svých 50000 zaměstnancích otestovali funkčnost v reálném prostředí? I jejich SAP databáze a ostatní „mission-critical“ věci běží na strojích, kde je beta software. Četli jste, jak se hledají chyby ve Whidbey produktech?

  Nevím nevím, ale podle mého názoru se hoši z MS vážně snaží. Jejich produkty mi připadají čím dál lepší, a byl bych nerad, kdyby se zrovna teď, kdy se vše obrací k lepšímu, Microsoft položil.

  před 20 lety | reagoval [6] xsi9
 5. pájek #5

  Urcite bych nebrecel, kdyby MS zanikl, ale podle me je to cira utopie (alespon tak na 15 let dopredu). To ze jeho sila bude klesat, je vsak vic nez z jiste. Ono, kdyz sedite na vrcholu Mt. Everestu, tak jinam nez dolu uz proste jit nemuzete – a sedet tam dlouho v te zime taky nevydrzite ?. Jina otazka je Open Source. Podle vseho nabyva na popularite a do budoucna jeho oblibenost jeste poroste. Ale cim dal vice i do tohoto odvetvi budou pronikat i dalsi a dalsi komercni firmy. IMHO linux je v soucasnosti technologicky dale nez win, ale chybi mu profesionalni zakaznicka a firemni podpora (a samozrejme dalsi veci, jako podpora vyrobcu HW). A zde je obrovsky prostor prave na poli sluzeb. Jak ze se to rika: mnoho zajicu vlkova smrt? Ani MS neni vsemocny. A pokud jde o Longhorn, technologicky to urcite nebude zadna novinka (oproti soucasnym win tedy asi ano) – a otazka je, nakolik hromadne na nej budou lide prechazet. Urcite budou problemy s kompatibilitou (coz bude asi reseno formou emulatoru) atp. No uvidime.

  před 20 lety
 6. xsi9 #6

  #4 Honzo P., Tady byl někdo v pondělí na ČVUT na FaceToUniversITy ?, že jo?

  před 20 lety | reagoval [7] Honza P.
 7. Honza P. #7

  #6 xsi9, Byl, ale zrovna tohle byla jedna z nejhorších akcí Microsoftu, na jaký jsem kdy byl (teda asi bych mluvil jinak, kdybych vyhrál ten Tablet :), takže rozhodně nejsem příliš pozitivně ovlivněn. Prostě jen sleduju, co Microsoft dělá, .NET jsem osobně poznal, konkrétní kontakt s lidmi od MS na mě taky nikdy nezanechal vyloženě špatný pocit (mnoho lidí přimo z MS bere např. „válku s Linuxem“ hodně s nadhledem a dělaj si z toho srandu), takže se ze mě vyklubal příznivec tohoto nechutného monopolu.

  PS: Příznivec MS neznamená odpůrce Open Source.

  před 20 lety | reagoval [8] xsi9
 8. xsi9 #8

  #7 Honzo P., Na mě zrovna udělali dobrý dojem :)… Poslouchat se to dalo, zajímavé to bylo určitě i pro Linuxáka a tablet PC sem bohužel taky nevyhrál…

  Ale já se tam přihlásil dřív, než jsem zjistil, že můžu něco vyhrát (čímž neřikám, že jsem ho nechtěl :))…

  před 20 lety
 9. llook #9

  avatar

  Pokud by Microsoft vyprodukoval prohlížeč s dobrou podporou XML, SVG, CSS, DOM a podobných blbinek a s malou podporou vlastních vymyšleností, tak bych jako webař neměl vůbec nic proti.
  V současnosti Microsoft doporučuje svým ovečkám Maxthon a to je podle mě cesta, kterou půjde dál. Zapracuje na look'n'feelu a má uživatele zpátky. Uživatele nezajímá W3C (proč by mělo?) a na bezpečnost každý kašle („snad stačí antivir…“).
  Microsoft byl tahounem vývoje, protože měl konkurenci. Tu víceméně převálcoval. Nová konkurence vznikla v open source, uvidíme, jak se s tím MS vypořádá. Zatím si vede dobře.

  před 20 lety | reagoval [10] David Grudl [11] Honza P.
 10. David Grudl #10

  avatar

  #3 Adame Hošku, „Po zániku společnosti v žádném případě netoužím, právě naopak“ je myšleno tak, že nepřeju ostatním neštěstí (nepřeju sousedovi, aby si zlomil nohu), ba práve naopak (přeju sousedovi, aby si nohu nezlomil).

  Ale fakt je ten, že šikovné použití záporů může být zdrojem humoru a nedorozumnění. Jeden profesor říkal: „Studenti jsou nevychovaní, zaklepou u mě v kanceláři, otevřou a ptají se ‚Neruším?‘ a já řeknu: ‚Ne, právě naopak‘ a oni jdou dovnitř!!!“ ?

  #9 llooku, ano, máme na to stejný názor. Microsoft jako tahoun vývoje mi vyhovuje, proto potřebuje konkurenci jak sůl. A pokud se bavím o Microsoft Killerovi, jde mi samozřejmě o Killera jeho monopolního postavení, než firmy samotné.

  před 20 lety
 11. Honza P. #11

  #9 llooku, Microsoft se chová tržně. 0,5% jeho zákazníků jsou webdesignéři, proto taky 0,5% svých nákladů věnuje vývoji IE (prakticky to je jen vydávání záplat). Mě to štve, tisíce dalších lidí to štve, ale nějaký product manager by asi před Billem těžko obhajoval, proč do IE investovat tolik peněz, když to z celosvětového pohledu zajímá tak malé procento uživatelů.

  Sám jsem si našel alternativu (Firefox), ale nemám nejmenší pochyby o tom, že až se to Microsoftu vyplatí, koupí pár šikovných lidí z oboru a za čtvrt roku vydá kompletně přepsaný prohlížeč, který bude podporovat všechny standardy a alternativní prohlížeče strčí do kapsy. Možná se ta doba už blíží, ASP.NET 2.0 bude generovat XHTML 1.1 validní kód a bylo by divné, kdyby se to v Microsoftím browseru nezobrazilo.

  před 20 lety
 12. Steve #12

  a proč by se nemohl další IE jmenovat třeba IFoxplorer?dostával by se třeba „zdarma“ se zakoupenými windows. ?

  mám takovej pocit že IE nevyrobil MS ale že ho koupil…

  před 19 lety
 13. Vincent von Banhoff #13

  tys mně rozesmál, když je Firefox hloupoučký, co je pak MSIE? který neumí otevřít ani dvě stránky najednou? nějaká muňka nebo nerost?

  před 19 lety
 14. trouba #14

  Jeden profesor říkal: „Studenti jsou nevychovaní, zaklepou u mě v kanceláři, otevřou a ptají se ‚Neruším?‘ a já řeknu: ‚Ne, právě naopak‘ a oni jdou dovnitř!!!“

  a neni ten profesor matematik? logicky ma pravdu on, ale cestina v tyhle oblasti moc logicka neni (viz nikdo tam neni)

  před 19 lety
 15. Vaclav #15

  Urcite si nemyslim, ze by open source byla takova hrozba. Open source stoji jen na neci dobre vuli a to je velmi pomijive. Firefox se tak nejak pretransformuje do Gbrowferu (googluv prohlizec) – tim myslim, ze vyvojari firefoxu odejdou ke googlu, coz uz se btw deje. a Linux tezko rozchodi Longhorn. To je muj nazor

  před 19 lety
 16. youngest #16

  avatar

  Hele, fakt dobrej článek a něcom na tom bude. Ale myslim, že jestil open source vytlačí komerční software tak microsoft bude jedna z posledních firem, která opustí trh.

  P.S. – a nejposlednější firma ze všech bude samozřejmě Google

  před 17 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.