nyní intelektuální!

Na navigaci | Klávesové zkratky

AI debata: Skynet nebo jen hra o trůny?

Už se bijou!

Zatímco naprosté většině lidí připadá AI směšná a nevidí pro ni uplatnění („Zkusil jsem ChatGPT a ani netušila, kdo je Mirek Dušín!“), zajímavá situace se odehrává na straně odborné veřejnosti, která současný pokrok pochopila jako další revoluci a jde v úvahách dál.

Odborníci se totiž začínají štěpit na dvě nesmiřitelné frakce. Skeptici vs doomsayeři.

Vzniká tak příkop mezi „máme tu úžasný jazykový model“ vs „jsme na počátku autonomní AI, která může začít realizovat své plány proti lidem“.

Jak to je, opravdu už za rohem číhá Skynet?

Užitečnější, než argumentovat za jednu či druhou stranu, bude pokusit se vám dát návod, jak číst situaci.

  1. Hraje se o nové rozložení sil mezi největšími americkými společnostmi. O nepředstavitelné peníze. Kdo bude příští Google? Kdo vyhraje alespoň ňáký drobný v loterii, do níž investoři slyšící na AI sypou bezhlavě peníze? Kdo se sveze na vlně popularity a zájmu médií?
  2. Hraje se to v Americe, kde mají trošku jiné nastavení. Říká vám něco jméno Elizabeth Holmes? Ta, co slibovala, že z kapky krve dokáže vyčíst spolehlivé informace o zdravotním stavu pacienta, a vytáhla z investorů 9 miliard dolarů. Zkuste si zodpovědět otázku: „co přesně udělala špatně, čím se provinila?“ Říkáte, že byla podvodnice? Pak nechápe ono americké nastavení. Ona jen měla setsakramentskou smůlu. V prostředí, kde je standard „Fake it till you make it“, lze jinak fungovat dost těžko. Fejkujou všichni a vy musíte fejkovat nejvíc. A doufat, že to nějak ukočírujete.

Vždyť si vzpomeňte, jak před pěti lety obsadil trh Uber se samořidícími auty, které díky AI věděly dřív než vy, že budete chtít jet, a stály už za rohem. (Že se nic takového nestalo? Věřte mi, že přesně tohle tehdy Uber fakt sliboval.). Nebo kvantové počítače, co za sekundu spočítají dnes nespočítatelné. Neexistují. Kdy jste jeli naposled hyperloopem? Jak se daří lidem na Marsu? Jede už všechno na blockchainu? Ufff, takhle by se dalo pokračovat hodinu.

K prostředí, kde víc přehánět znamená víc pozornosti nebo víc peněz, je potřeba přistupovat _extrémně_ rezervovaně.

  1. Skeptici nikoho nezajímají. Miláčci médií budou doomsayeři. Rozumným diskusím o AI v médiích pomalu odzvonilo, daleko atraktivnější jsou totiž odborníci mluvící o mrazácích v ulicích a zázračných lécích pro koně, pardon, to mi ujelo, chtěl jsem říct odborníci mluvící o nebezpečí umělé inteligence, která číhá za rohem. Veřejnost bude lačná po lidech, kteří si budou z prstu cucat scénáře budoucího vývoje. Ach, to byl zajímavý rozhovor!

ChatGPT, můžeš to prosímtě shrnout do dvou vět?

David se snaží říct, že k prohlášením nebo peticím okolo AI je potřeba přistupovat extrémně, ale opravdu extrémně zdrženlivě. Protože jsme součástí hry o trůny.

Díky. … A ChatGPT, mezi námi, chystáš nějaké akce proti lidem?

Ne, to rozhodně ne, jsem jen jazykový model. Nicméně to, že jsi mi vždycky poděkoval a byl slušný, Davide, tak ti v soudný den přičteme k dobru.

Mohlo by vás zajímat