obsahuje nejvíce reklamních ploch

Na navigaci | Klávesové zkratky

Vítejte ve světě ChatGPT: Váš opilecký kamarád

Návod k pochopení ChatGPT.

Svět pobláznila umělá inteligence, se kterou si můžete chatovat na chat.openai.com (zdarma a v češtině, zkuste to, než ji smažou). A samozřejmě ještě aplikace Lensa, co vygeneruje vaše avatary, se kterými pak zamoříte sociální sítě. Ale teď k té první inteligenci.

Jde vlastně o opak Siri, Alexy a podobných asistentů, kteří se snaží pochopit váš pokyn a podle něj dohledat informace nebo třeba ztišit hudbu. ChatGPT nic nedohledává ani nic neztišuje. ChatGPT se jen snaží skládat slova do celků, které nám budou připadat smysluplné. A umí to zatraceně dobře.

Přitom jednotlivým slovům z našeho pohledu vůbec nerozumí, neví, co znamenají v realitě. Jen přečetl tolik knih, scénářů, rozhovorů, prostě textů, že toho hodně vytušil a nestydí se to využít. Podobně jako já, když jsem svého času rád vedl dlouhé diskuse o Hře o trůny, aniž bych viděl jediný díl, a když jsem to pak přiznal, mnozí tomu nechtěli věřit.

Když se ho zeptáte, kolik je 1 + 1, odpoví 2, protože už o tom někde četl. Ale pokud se zeptáte na součet čísel, o kterých nikdo nepsal, bude v koncích. Respektive nebude, nastoupí kreativita a s naprostou přesvědčivostí a úsměvem vám předloží nesmyslnou odpověď. Jako když tasíte dutého, ale suverénního studenta k tabuli.

ChatGPT nerozumí vlastně ani češtině. Ale stejně si skvěle pokecáte. Podobně jako ve tři ráno v baru s cizincem, se kterým vás nepojí žádný společný jazyk. Jen alkohol propojil vaše jazykové modely.

Mohlo by vás zajímat