stránky, kam napsal komentář Ivo Lukačovič

Na navigaci | Klávesové zkratky

AI zamete i Filipu Turkovi

Stranu Motoristé sobě a cestu Filipa Turka ke kandidatuře do EU sleduji od samého začátku. Smekám před jejich nesmírně úspěšným tažením. Pidistrana dokázala vygenerovat kandidáta, který se stal suverénním tématem číslo jedna.

Samozřejmě to stálo spoustu úsilí, tisíce hodin odvysílaného času, spanilé jízdy do regionů a tak dále. Znáte to.

Když ve STANu pocítili ohrožení ze strany Motoristů, spustili nebývale agresivní útočnou antikampaň a vrhli se na něj s takovou razancí, že mu spíš s kampaní pomohli. Nicméně to odstartovalo vyhrabávání digitálních kostlivců z minulosti, a že se jich našlo. I Churchill říkával, že kdo nebyl ve dvaceti nácek, neměl srdce, a kdo nikdy nehajloval, ať zdvihne pravici, ale tohle nechcete vysvětlovat pár dní před volbami.

Včera jsem byl na pivu s kamarádem, který má už několik kandidatur za sebou, a říkal: „Moje první kandidatura začala tím, že jsem si promazal celý Facebook.“

Jenže on tam skoro vůbec nepsal. U mě by tohle byl celkem oříšek. Na Facebooku jsem napsal 5.500 příspěvků (nechápu jak!) a na Twitteru o tisícovku méně (nechápu o něco méně!). Navíc můj Twitter byl svého času takový kanál, satirický, dělal jsem si ze všeho prdel, což čtenáři věděli a oceňovali. V roce 2015 jsem měl přes 50.000 sledujících a vlastně si nevzpomínám, který český účet měl více followerů.

Nicméně uplynulo deset let a kdo dnes pamatuje, jak se tehdy věci měly? Je to dávná minulost a dnes, kdybych někam kandidoval, byl by to nekonečný zdroj munice proti mně.

Projít tak obrovské množství příspěvků a smazat ty problematické je nadlidský úkol a jediné řešení by bylo smazat účet celý.

Anebo…

A tady se dostáváme k té umělé inteligenci. Protože s ní je to hračka. Vyexportovat všechny příspěvky a nechat je analyzovat pomocí GPT vezme třeba den dva práce a bude stát méně, než kolik stojí plná nádrž do Rollse.

Tak uvidíme, jestli Filip Turek tuto situaci ustojí. Dobře si zamést v pokojíčku je dnes prostě nutnost, protože dříve či později si tyhle technologické vymoženosti uvědomí všechny politické strany a začnou pomocí AI dolovat hodně staré fujky na své oponenty. A davu nelze vysvětlovat kontext, ten lační po krvi.

Mohlo by vás zajímat