vylepšení: nyní bez Parse Error

Na navigaci | Klávesové zkratky

Dobrý web je naším nedostižným vzorem

Je 50% pravděpodobnost, že chodíte kanálama. Vím to. Je zbytečné zapírat. Či snad klopit zrak.

Analýza návštěvnosti La Trine hovoří jasně. Polovina návštěvníků přichází skrze RSS kanál. Poznám je tak, že neposílají referer a míří na konkrétní článek, nikoliv homepage.

Jennifer Connelly

Dženifr Kanály

Také používám kanály. Nejvíce preferuji kanály RSS, za nejhezčí Kanály považuji Jennifer. To jen tak na okraj spotu, který mapuje životní cyklus syndikovaného obsahu ve třech dějstvích.

Dějství prvé: blogeři

Na počátku je slovo. Slovo blogera. A ten by si měl uvědomit mimořádnou důležitost kanálů a viditelně nabídnout čtenáři možnost přidat si blog do čtečky. Ale pozor, to se netýká jen článků. Důležité jsou i komentáře!

Dobře míněná rada: Blogeři, odstraňte ze svých stránek odkazy na nejrůznější verze a formáty kanálů a používejte jen jeden – RSS verze 2.0. Číslo verze však neuvádějte.

Dějství druhé: Webové agregátory

Na blozích se začínají objevovat ikonky pro přidání kanálu do některého z personalizovaných agregátorů (např. do Google nebo Seznamu). Když se jich nahromadí víc, působí neesteticky a nepřehledně. Řešením by mohl být FeedBurner, zatím však neumí česky.

Opačnou filosofii razí služba Weblogy.cz. Seznam zdrojů je předem daný a hlavní předností je tématické filtrování článků. I když, ehm, třicátý spot o stěhování Seznamu a fotografie krajinek, jež po ránu uchvátily cyklistu Lukačoviče, to bych dokázal oželet ;)

Weblogy.cz používám jako primární zdroj. A blogy, které nechci filtrovat, sleduji samostatně.

Dějství třetí: Záhadné agregátory

Vrtá mi hlavou taková nahá jedna věc. (ten konec věty prosím ještě jednou a pomaleji) … taková na H1 věc. Jde o agregátor zajímavých zdrojů.

Samotní lidé z týmu H1 jej nepoužívají. Jinak by si všimli, že už půl roku nefunguje syndikování Filosofova blogu, nebo chyb při parsování Derova RSS. Navíc zobrazování an blok jakoby praktické použití zcela vylučovalo.

Což může vést k podezření, že jde o pouhý generátor aktualizovaného obsahu pro vyhledávače. Jenže, proč by tak pochybnou techniku provozoval hegemon českého SEO Marek Prokop, člověk s vynikajícím renomé? Popíral by tím svou filosofii, že co je dobré pro uživatele, je dobré i pro vyhledávače. Navíc, proč si zamořovat web duplicitním obsahem, který vyhledávače ignorují? I když, s tím ignorováním opatrně.

Navíc si tak mohou na web zavléci fráze, o které nestojí. Co kdybych publikoval článek s názvem, řekněme, Dobrý web je naším nedostižným vzorem? Samozřejmě bych to nikdy neudělal, berte to jako příklad.

Přiznám se, že moc tomu nerozumím. Nepochybuji, že záměr byl dobrý, jen výsledek je rozpačitý. Marku, Davide, Jarmilo, rozlouskněte to, prosím.

Komentáře

 1. ino #1

  Hned poránu lezu v kanálu,
  a když se rozlédnu vidím latrínu.

  ?

  před 18 lety
 2. rony #2

  avatar

  Ja som prišiel iným kanálom!

  před 18 lety
 3. jirka #3

  Nepochybně dobrý článek.

  Musím se chytit těch weblogů. Sám nevím jak fungují, ale zdá se mi že pár chytrých hlav by mohlo dohlížet na to co se vypouští. Protože přesně jak říkáš. Donkichot Lukačovič mě s těmi svými obrázky, kdy ukazuje tu tohle a tu ono již začíná pěkně otravovat …

  před 18 lety | reagoval [6] rarouš [8] Andrew
 4. Jan Angelovič #4

  „Vrtá mi hlavou taková nahá jedna věc.“

  Ta jedn nahá věc vrtající do hlavy asi nemá nic společného s orálním sexem, že ?

  A pro ty co to nevědí: Nejhezčí je Claire Danes!

  před 18 lety
 5. Pachollini #5

  Hádám, že tam H1 má agregátor asi skutečně proto, aby se návštěvníci webu H1 dozvěděli o zajímavých zdrojích informací, které jsou nadto H1 příznivě nakloněné.

  před 18 lety
 6. rarouš #6

  avatar

  #3 jirko, Naštestí jde v seznamu zdrojů nežádoucí kanály odfilrovat ;) Doporučuji využít.

  před 18 lety | reagoval [14] Jirka [17] David Grudl
 7. oo #7

  „Co kdybych publikoval článek s názvem, řekněme, Dobrý web je naším nedostižným vzorem? Samozřejmě bych to nikdy neudělal“

  Ale je to pravda, že?

  před 18 lety
 8. Andrew #8

  Nejvíc mě z celého článku pobavila reklama od adFoxu umístěná vedle: kanalove-poklopy.cz, servis, výměna, výšková regulace ?

  #3 jirko, :-O To jsem se zas jednou posmál, no nic raději to tu nebudu zamořovat nesmyslnou polemikou

  Ad: RSS 2.0 Mě spíš než umístění 10ti odkazů na různé verze RSS vadí, když to někdo neumí dát do hlavičky a tudíž nemohu do čtečky zadat jen adresu webu.

  před 18 lety | reagoval [14] Jirka
 9. Lokutus #9

  Já kanálama nechodím a chodit nebudu. Řekni jim to Davide, prosím. Nechci, aby si někdo myslel, že musím chodit kanálama.

  P.S. Dženifr Kanály mě trochu zmátla. Přiznám se, že tu slečnu (ještě) neznám a myslel jsem, že „Kanály“ je český překlad jejího anglického jména. Tak jsem si dal ve slovníku vyhledat slovo kanál anglicky a byl jsem ještě zmatenější. Jennifer Channel bych ještě bral (třeba prodává známý parfém Channel 5). Ale Jennifer Sewers, nebo dokonce Jennifer Kennel mi moc neznělo.
  No a pak mě napadlo najet kurzorem na obrázek. Ne že bych ji nějak poznal podle jména, alespoň jsem však věděl, jak je to s těmi kanály.

  před 18 lety | reagoval [17] David Grudl
 10. PH #10

  Sluzbu weblogy.cz pouzivam jako zdroj informaci. Momentky pana Lukacovice me naprosto nezajimaji, tim samozrejme nevidim zadnou souvislot s odbornym textem tykajici se webdesignu apod. Jaktoze se tedy jeho obsah zaraduje do tohoto serveru? To tam asi muze psat kazdy, bez zadnych pravidel. Akorat me to otravuje…

  před 18 lety | reagoval [17] David Grudl
 11. Michal Krutiš #11

  Marku, Davide, Jarmilo.

  Shodnou okolností i Jarmilu máme v H1.cz. Natáčí nám podcasty.

  před 18 lety | reagoval [17] David Grudl
 12. Zdeněk Košťál #12

  avatar

  Tým H1 z tebe bude mít radost Davide, schválně jsem se tam šel mrknout a ten název článku… :D. Jinak kontextová reklama je vynikající, gratuluji

  před 18 lety
 13. David Špinar #13

  avatar

  Ahoj Davide, a jakým způsobem bys chtěl, abychom to rozlouskli? ?

  Seznam zajímavých zdrojů vznikl opravdu jako seznam zajímavých zdrojů pro naše návštěvníky, nikoliv jako nějaké SEO lapadlo. Koneckonců, dokazují to i naše statistiky návštěvnosti. Na celkovém počtu vstupních stránek se stránky zajímavých zdrojů podílejí méně než půl procentem. Takže lidé z vyhledávačů nám na tyto stránky nechodí.

  Pokud jde o smysl této sekce, pravděpodobně ji s novým webem zrušíme, protože není využívaná tak, jak bychom chtěli. Většina našich návštěvníků pravděpodobně tyto zdroje stejně zná. Rušit ji na stávajícím web se nám ale zatím nechce. Uvidíme, jak s novým.

  Mmch. díky za upozornění na ty chyby. Tu drobnou chybu v parsování u Dera asi neupravíme (dělá to jeden plugin v LucidCMS), ale na toho Filosofa se podívám.

  Mmch. pokud jde o titulek tvého článku, musí být snad každému, kdo má aspoň trochu přehled, jasné, že je to naprostý nesmysl. ?

  před 18 lety | reagoval [17] David Grudl
 14. Jirka #14

  #6 rarouši, Díky to jsem nevěděl. Napravím.

  #8 Andrewe, Jsem rád, že jsem někomu vytvořil úsměv na rtech. Ono hodně lidí někdy vidí ve dvou větách to co tam vůbec není … I tak ti přeji hezký den.

  před 18 lety
 15. Martin #15

  Ale děti, na tom Plaváčkově PWP si to budete moci ručně vysvětlit, tak to nechte napotom

  před 18 lety
 16. Honza Hučín #16

  avatar

  …Blogeři, odstraňte ze svých stránek odkazy na nejrůznější verze a formáty kanálů a používejte jen jeden – RSS verze 2.0.

  Zeptám se projednou jako má malá Karolinka – a plóóč?

  před 18 lety | reagoval [17] David Grudl
 17. David Grudl #17

  avatar

  #6 rarouši, Bohužel to nejde, pokud používáš RSS kanál Weblogů.cz

  #9 Lokutusi,

  Cyril Connolly?

  No, semi-carnally

  Oh, Cyril Connoly

  #10 PHu, sám bych nevěděl, jak algoritmus filtrování vytvořit. Ale to víš, stěžovat si je o tolik jednodušší :)

  #11 Michale Krutiši, Super! To zcela mění situaci :) Nemá náhodou narozeniny?

  #13 Davide Špinare,

  pokud jde o titulek tvého článku, musí být snad každému, kdo má aspoň trochu přehled, jasné, že je to naprostý nesmysl.

  Jasně, ale to platí nejen pro titulek článku, ale i celého blogu. Nadsázka je mé druhé jméno. Jen nesnáším, když tak na mě volají ?

  #16 Honzo Hučíne, protože rozdíly mezi jednotlivými formáty znají v ČR kromě Jiřího Bureše a Radka Hulána tuším ještě dva lidé a tím to končí. Tedy nabídka uživatele spíš zmate a ve výsledku si kanál do čtečky nepřidá. RSS 2.0 se dnes už stalo standardem, který podporují všechny čtečky.

  před 18 lety
 18. tygr #18

  taky jste si už mohlvšimout, že na weblogy.cz je toho „odpadu“ daleko více a nejen webdesign… třeba takové plky Němce nebo Hasalíka (marketingový experti na entou) s webdesignem vůbec nesouvisí…

  před 18 lety | reagoval [22] Lukáš Havrlant
 19. Petr Stříbný #19

  avatar

  Na weblogy.cz se těžce vybírají zdroje. Navíc jich tolik v česku není. dgx taky pořád nepíše o webdesignu..

  Weblogy.cz vám umožňují kanály blokovat, tak o co jde?

  Pro dgx: opět skvěle napsané!

  před 18 lety
 20. Petr #20

  Ty weblogy nahá jedna jsou řpece pro uživatele dobré – umožňují mu nahlédnout i do dalších zdrojů. To že to nepoužívají sami autoři přece neznamená, že to není užitečné pro jiné lidi ;)

  před 18 lety
 21. Keff #21

  avatar

  Pro me je to jasny pokus o nemoralni SEO, uz jsem se takhle parkrat napalil a kliknul na stranky firem kde mi doporucovali kvalitni SEO (pote co jsem prekvapene objevil text znameho a lehce rozpoznatelneho autora u nejake malinkate nezname firmicky).
  Proste velky vykricnik – tady nenakupovat.

  před 18 lety
 22. Lukáš Havrlant #22

  #18 tygre, Obávám se, že kdyby tam měly být jenom weblogy, které píší o webdesignu, tak by tam přibývaly články s frekvencí tak tři články za dva měsíce…

  před 18 lety
 23. seo #23

  život letí, čas se krátí
  lakomý je k tobě osud
  H1 ti může dáti,
  to, cos marně hledal dosud

  sny o lepším umístění
  splním také, to se ví
  menší firmo, jednotlivče,
  Dráteník to napraví!

  --
  pozn. osud = vyhledávač

  před 18 lety
 24. MultiTricker #24

  avatar

  S tímto odkazem je tento web teprve pořádně dvatečkanula:
  #stary-odkaz-#stary-odkaz-http://gabbly.com/www.latrine.cz/
  ;) (jen pro IE a FF)

  před 18 lety
 25. Martin Kopta #25

  …euphemisms like “Content Repurposing” (scraping), “Niche Aggregators” (spam sites), “Content Networks” (link farms), “Geo Targeting” (cloaking), “Indexing Assistance” (more cloaking+) and “Mashups” (scraping more than one source) are already becoming the norm…

  Is Black Hat SEO Officially Mainstream?

  před 18 lety
 26. Ondra #26

  avatar

  To(ta) jsou(je) dobré(á) Kanály :) Ondra

  před 18 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.