během psaní nezemřelo téměř žádné zvíře

Na navigaci | Klávesové zkratky

GPL nemá právní oporu?

Docela se bavím tím, jak spousta čtenářů sype z rukávu moudra o nedostatečné opoře GNU/GPL v našem právním řádu. Tyto komentáře se dají rozdělit do dvou hlavních okruhů:

Váhy
 • vím, že GPL u nás nemá právní podporu, bude ji mít licence XYZ 2.3?
 • vím, že GPL u nás nemá právní podporu, takže BestProgram 3.5 vůbec nechrání a každý jej může užít dle libosti

Pokud náš právní systém „neuznává“ licenční ujednání GNU/GPL, mohu to sice považovat za velkou senzaci, ale než se s její znalostí pochlubím v každé diskuzi, stojí za to si zjistit příčiny a důsledky.

Nejprve tedy příčiny: Náš autorský zákon požaduje pro udělení licence uzavřít smlouvu. Tedy dvoustranný úkon a nestačí pouze jednostranné prohlášení autora. Toť vše, nic víc v tom není. Takže pokud se nepovažuje souhlas s GNU/GPL za dostatečný úkon, nebude se považovat ani souhlas s čímkoliv jiným.

A důsledky: Licence tu není od toho, aby autora chránila, to je věc autorských práv. Pokud k udělení licence nedojde, uživatel NEMÁ PRÁVO program vůbec užívat (natož modifikovat nebo šířit). Takže nadšení z nechráněného software vážně není na místě.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. rony #1

  ano problem gnu/gpl licencie je, ze obmedzuje pouzivatela tym, ze program chraneny touto licenciou nemoze viest vo svojom uctovnictve a tym padom je sporne poskytovanie sluzieb spojenych s jeho pouzivanim. takto som to pochopil ja.

  před 19 lety
 2. Mormegil #2

  Já ten závěrečný odstavec jenom zdůrazním: hlavním problémem GPL u nás je, že její „neplatnost“ je problémem pro uživatele, nikoli naopak. Teoreticky vás totiž může autor zažalovat, že s ním nemáte uzavřenou smlouvu a používáte jeho GPL software nelegálně.

  před 19 lety
 3. Marek Mojzík #3

  Obdobně je na tom freeware. Pokud je bez licence, neznamená to, že ho pak může kdokoliv prodávat nebo distribuovat na prodávaném médiu.

  Čte-li toto nějaký ochotný a finančně nenáročný právník, mohl by se mi prosím ozvat na e-mail? Před zavináčem mojzik, za ním eyeline.cz. Chtěl bych skřípnout nakladatelství Excal za čtyřnásobné porušení mých autorských práv. Drobným precedensem budiž, že jistý slovenský mobilní operátor upřednostnil v takřka stejné situaci mimosoudní vyrovnání.

  před 19 lety
 4. David Grudl #4

  avatar

  reakci na článek najdete v Dawydově zápisníčku

  před 19 lety
 5. kuca #5

  a co copyleft?

  před 19 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.