slouží k budování kultu osobnosti

Jedna noc v roce 1945 změnila tisíce osudů. I ten babiččin

Konec války zastihl babičku v pátém měsíci těhotenství. Netuším, jestli už tehdy věděla, že její manžel se z války nevrátí a můj taťka se tak nikdy nepotká se svým otcem. Nejspíš ne. Co ale rozhodně netušila, tak že za pouhých pár týdnů ji čeká Brněnský pochod smrti.

V noci 30. května 1945 bylo z Brna vyhnáno 25 tisíc žen, dětí a starců. Za dozoru ozbrojených Revolučních gard je čekal pochod bez jídla a vody, bez zastávek pro odpočinek. V ranních hodinách dorazili do sběrného tábora v Pohořelicích. Tam panovaly ukrutné podmínky, babička vzpomínala, že do nich i stříleli. Při této vysídlovací akci mělo zemřít až 1691 obětí.

S babičkou do tábora šli i rodiče jejího muže, mí prarodiče. Netuším, co se s nimi stalo. Babičku, která neměla německý původ, z tábora zachránil její bratr. Ačkoliv… zachránil ji před životem ve Vídni a vrátil zpět do země, kde se schylovalo ke komunistickému převratu.

před 10 lety | blog píše David Grudl | nahoru

David Grudl Programátor, blogger a AI evangelista. Vytvořil Nette Framework používaný statisíci webů. Píše na Uměligence o umělé inteligenci a phpFashion o webovém vývoji. Každý týden moderuje Tech Guys a učí lidi pracovat s ChatGPT a dalšími AI nástroji. Fascinují ho technologie, které mění náš svět, a rád je přibližuje široké veřejnosti.

Mohlo by vás zajímat