během psaní nezemřelo téměř žádné zvíře

Na navigaci | Klávesové zkratky

Kde jsi byl, když padli komunisti?

Padala Berlínská zeď a my se vraceli ze Západního Německa. Připadal jsem si tam jako Alenka v říši divů. Jenže to nebylo vůbec nic proti tomu, co propuklo o týden později u nás.

Revoluce byla bezpochyby jedním z nejúžasnějších zážitků mého života. Fakt je mi líto všech, co se narodili později – přišli jste o hodně! Třeba to už ani nezažijete :-)

A mnohem víc je mi líto těch, co se jí nedožili.


Těsně před pádem totality jsme dostali devizový příslib a mohli vycestovat do NSR. Ta 100% konfrontace socialismu a kapitalismu, to byl fascinující zážitek. Na všechno jsem hleděl jako tele na nová vrata. Na všechno! Na posekanou trávu kolem silnic. Na domy, co nebyly šedivé. Na auta. Lidi. Jídlo! Chutnalo neskutečně lépe. A navíc se v obchodech daly koupit třeba banány… Pamatuji si, že Západní Německo mělo dokonce charakteristickou vůni. Tu vůni měly i balíčky, co nám posílala teta Inge Sailer z Lenningenu. A tu vůni už dnes necítím.

Za komanče spatřit jiné auto nežli Škodovku či Žigulík byl zázrak. V Německu byla jiná všechna auta! Fordy, Mercedesy, BMW, nevycházel jsem z úžasu. A Němci – ti žasli taky. Nad naším žlutým Žigulíkem 1500, kterého si stále fotili :)

A pak to prdlo v Berlíně. Zápaďáci nějak poznali, že my jsme z Východu, nevím jak, jestli podle toho Žigulíku nebo podle partiových hadrů, každopádně stačilo zastavit na parkovišti a už nám blahopřáli a obdarovávali nás bonbóny a čokoládou. Něco podobného jsem zažil o půl roku později, když jsem lidem roznášel volební lístky k prvním svobodným volbám.

Otec koupil satelitní přijímač a vyrazili jsme z NSR do ČSSR, byť jsem neustále ukecával rodiče, ať se nevracíme (-„Ale máš tam domov, kamarády,…“ -„Nezajímá!“). Hranice jsme tehdy projížděli v opačném směru než všichni ostatní.


Uplynulo jen pár dnů a revoluce dorazila i k nám. „Už je to tady!“ Během jednoho dne jsme zestárli o deset let. Nosili na pouzdrech trikoloru a poprvé slyšeli Karla Kryla. Najednou jsme mohli říkat nahlas to, co se dřív mohlo jen doma. No a satelitní přijímač? Ten zůstal nevybalený v krabici. Kdo by se na něj díval.

Mezi lidmi zavládla euforie, měli jsme se všichni rádi. Já vím, zní to šíleně. Dodnes se mi to vybaví, když vidím televizní záběry z té doby. Člověkem projede takové vzrušení.

Tehdy mi bylo strašně líto, že jsem nebyl o pár let starší. Že jsem nebyl dospělý. Okamžitě bych odjel do Prahy a snažil se být uprostřed dění. Věk mě štval i v prvních porevolučních letech, když se tu začínalo všechno stavět na nohy a já nemohl ještě podnikat.

Ale co mi léta dodávalo nadšení? Že jsem v dětství zažil zázrak.

Revoluci prostě žeru.


Štve mě, že se zapomnělo, že komunismus je zločinný a vražedný režim. Že je jen otázka času, kdy se estébáci a udavači Filip či jemu podobní dostanou opět do vlády.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. zirafka #1

  avatar

  Diky za clanek. Uplne jsem se zasnila.

  Byla jsem decko, ale taky jsem ji poradne prozivala. Hlavne kdyz ucitele stavkovali. To bylo super. A jeste si pamatuju, ze jsem byla vzdycky nastvana, kdyz jsem chtela vecer sledovat zpravy a rodice me posilali spat. Za dvermi jsem poslouchala ty vzrusene hlasy z televize i debaty pred televizi. Byla jsem decko, ale snila jsem o tom, jak bych byla statecna a aktivni, kdybych byla dospela. A ve skautu jsem pak zavidela vedoucim, ze prozili revoluci na vysoke skole. Jedine negativum revoluce pro mne tehdy bylo to, ze jsem se v 98 zacala ucit nemcinu a tesila se, ze konecne budu rozumet vecernim zpravam, protoze nasi sledovali Viden a najednou nic.

  I s tou vuni Zapadu mas pravdu. Nikdy jsem si to neuvedomila, ale ted, jak jsem si to precetla, tak jsem si tu vuni okamzite vybavila. Nemecke katalogy zasilkovych obchodu. A jeden prospekt z Legolandu, kde je na posledni strance na orientacnim planu vydrena stopa, jak jsme prstem chodili od jedne atrakce k druhe. Pak jeste balici papiry a stuzky.Auticko „na ovladacku“ a Barbina. A cokolady, oplatky a bonbony Haribo. Ty voneli Zapadem nejvic.

  před 18 lety | reagoval [7] David Grudl
 2. Lokutus #2

  Já u toho byl, heč. Zvonil jsem klíčema na Václaváku i na Letné. Jen přes dršku jsem nedostal, protože jsem ještě nebyl student.

  Dneska na ČT2 Dávali sestřihy z tehdejších TV News a ukázky těch demonstrací. Na jednu jsem si dokonce konkrétně i vzpoměl. To jak jsme vypískali soudruha Štěpána. Já sice tehdy nevěděl proč ho vypískáváme, ale pískal jsem také… ?

  před 18 lety
 3. xom #3

  avatar

  Ta doba minulá v nás zanechala spoustu zážitků. Nepřijde vám, že si více vážíme věcí než „dnešní děti“? Vzpomínám, jak jsem slintal nad katalogy Neckermana, jak jsem chtěl spousty hraček, které tam byly lákavě nafocené, nakonec jsem k narozeninám dostal dodávku Škoda 1230, místo nějakého Ferrari nebo BMW, které jsem znal z oněch katalogů.. ale vážil jsem si té hračky – byla skvělá, dodnes jí mám v krabici na půdě a v perfektním stavu. Ach, vzpomínky.. :o)

  před 18 lety | reagoval [7] David Grudl
 4. mkds #4

  Nikdo netuší, kolik udavačů a estébáku je ve vládě už dnes…

  před 18 lety
 5. llook #5

  avatar

  Bohužel, coby předškolní smrad jsem to nejzajímavější strávil doma. Nedovolili mi ani trikolóru (já teda nechápal, k čemu to je, ale ostatní ji měli, tak jsem chtěl taky). ☹ Pamatuju si davy na Václaváku a na Letný, ale to asi až když bylo jasné, že to padlo.

  Poslední věta se mi taky nelíbí. Není to o hlášení se k nějaké ideologii, ale o tom, že některý lidi jsou svině. Zabij lidskou svini, posílíš mír.

  před 18 lety
 6. Roj #6

  avatar

  Jo, vune zapadu opravdu existovala! Zajimave.

  Revoluce byla uzasna doba. Nejde to ani vyjadrit.

  před 18 lety | reagoval [9] David Grudl
 7. David Grudl #7

  avatar

  #1 zirafko, #3 xom to byl splněný dětský sen vůbec takový katalog mít a moci v něm listovat. Takové věci se ani nepůjčovaly… Nebo pamatujete na plechovky? Prázdná plechovka, to byla trofej! Sbírali jsme je a hrdě vystavovali ve vitrínce.

  Ano, věcí jsme si více vážili. Ale mnohanásobně víc, než si skutečně zasloužily. A to není dobře.

  před 18 lety
 8. ringo #8

  Všímáte si taky, jak se t tomu všemu rok co rok nabaluje spousta balastu? KOnspirace takných služeb, dosazení Havla komunisty, naprosto dobrovolné předání moci od lidí, kteří byli v koncích… atd. O to nejde, nechci vyvolat flame, ale jak lidé zapomínají, tak se k původní vezri přibalilo tolik krávovin, že už to ani nedává smysl. Horší a četnější než záplaty od Microsoftu ;). Za dalších deset let to bude zase úplně jinak. Nevím, byl jsem dítě, končil jsem zrovna základní školu, ale já si to rozhodně pamatuji zcela jinak ?.

  před 18 lety
 9. David Grudl #9

  avatar

  #6 Roji, zmínka o vůni, to je pro mě taková hodně intimní zpověď a strašně moc se mi líbí, že ji cítili i ostatní, že v tom nejedu sám

  před 18 lety
 10. Radek Hulán #10

  avatar

  Revoluce znamená naději, a revoluce měnící smrtící diktaturu ve svobodný kapitalismus je to nejlepší, co se může inteligentnímu člověku v jeho 17 letech přihodit ? V řadě věcí byl 17. listopad 1989 a měsíce po něm tím nejlepším, co jsem kdy zažil, tedy zažil jsem různá jiná vzrušení, ale nic se nevyrovná tomuto „vzrušení ze svobody“ a pádu tyranie.

  Jenže tomu nemůže dement volící ještě dnes tyranskou (KS)ČSSD rozumět. Když jsem v 17 letech chodil hrdě s trikolórou, hodně omezených lidí (v Třebíči) si téměř klepalo na čelo. Jejich nízké IQ jim nedopřávalo rozkoš ze svobody.

  https://web.archive.org/…n-bude-viset

  před 18 lety | reagoval [56] mekele
 11. Arthur Dent #11

  dgx, my jsme asi tak stejně staří :) a jsem rád, že jsem bydlel kousek od té Prahy a mohl TAM jet, že jsem byl u TOHO, že jsem byl jedním z těch, kdo jednali s vedením školy o stávce, že jsem byl jeden z těch (třech), kdo se po vyučování sebral a jel pro letáky, že jsem ještě v srpnu 89 stihnul podepsat Několik vět, … Nedělám z toho hrdinství a nechci za to trafiku, píšu to jen proto, abych ilustroval, proč souhlasím s tvým HÉÉÉČ!

  Souhlasím i s tou vůní. (Mezi námi, je to „Eau de Capitalism“ a rozstřikuje se průmyslovejma rozprašovačema).

  A myslím si, že rozumím i důvodům, proč si napsal ten závěr, proč tam musel být. Jenže – to je, přesně jak píšeš, intimní záležitost. Z těch, co tohle nechápou anebo nechtějí pochopit, si nic nedělej, buď rád, že tobě bylo dáno a buď rád, že dnes může být tvá řeč jasná: ANO, ANO, NE, NE!

  PS: Dvacetiletí vědí o těhle věcech hovno, takže jejich soudy a rozhořčení nad závěrem můžeš pominout. :)

  před 18 lety
 12. Arthur Dent #12

  Pardon, opravuji… Jsem o pět let starší :)

  před 18 lety
 13. MaFre #13

  Dobře si vzpomínám na tu dobu. I na dobu před 17. listopadem. Na koncerty v Maďarsku, kde jsme tu vůni trochu cítili. Na kotelny, xeroxované knihy, přadnášky profesora, který měl zákaz. Na domácí vězení (ne moje, byla jsem mlaďounká), na zprávu na Svobodné Evropě o úmrtí Pavla Wonky ve vězení. V té době se nedalo dýchat.

  Ten den o kterém píšeš bylo všude hodně radosti, smíchu na tvářích, ale i v očích. Doteky rukou, slzy, úzkost, strach, panika. Vzpomínám si na jeden den a jeden most, kdy na jedné straně stál obrněný transportér a z druhé se valil dav.

  Komunismus je ta největší prasárna, kterou jsem kdy zažila.

  před 18 lety
 14. Petr Felzmann #14

  Vzpomínám si, jak se lidi na sebe usmívali, jak nebyl problém dát se do řeči s cizím člověkem. Vonělo to človečinou, to byl silný zážitek.

  před 18 lety
 15. Kaderas #15

  Asi nikoho nebude zajímat, že v době revoluce jsem v jedné ruce držel dudla, v druhé hračku a oslavoval „svobodu“ posvém ?

  před 18 lety | reagoval [16] ameeck
 16. ameeck #16

  avatar

  #15 Kaderasi,
  Na tobě(či nás, v tomhle máme něco společného) je toho teď využít ?

  před 18 lety
 17. Arthur Dent #17

  [smazáno] Být v Česku komunistou v roce 1989 znamenalo být se sviněmi z vychcanosti. Být komunistou v Česku v roce 2006 znamená být se sviněmi z bludu nebo z resentimentu. Ty jsi ročník 1992, takže jsi nikdy nezažil realizaci svého ideálu. Patříš tedy možná do první skupiny naivně-romantických idealistů, a to jediné tě omlouvá… Já vládu komunistů zažil a ti, kteří ji zažili se mnou vědí, že na to, abych prohlásil, že komunisti jsou svině, nemusím citovat žádný argument. Nám stačí si jen vzpomenout…

  před 18 lety
 18. Kráťa #18

  Lidi, prosím Vás,

  nepište, že tady byl komunismus. Nebyl. Byl tady socialismus a možná ani to ne. Možná tady byl bordel s nádechem socialismu pod vedením Komunistické strany.

  A kde jsem byl? Na Václaváku ne. Byl jsem na jiném náměstí. A vozil jsem tam repráky a zesilovače a podobný zbytečnosti.
  Přišlo mi tenkrát líto, když jsem vlastní hlavou vymyslel, že by se měly zakázat buňky KSČ v podnicích a to stejné ve stejném čase vymyslel někdo i v Praze, protože druhý nebo třetí den se to objevilo v rádiu.

  A zabij komunistu? U nás už ne. To jsme měli udělat tenkrát. Od okresního tajemníka nahoru jsme je měli pověsit na kandelábry. Ne na kandelábry ne. Na lampy pouličního osvětlení. Ale stejný neřád, jako okresní tajemník, mohl být i obyčejný předseda závodního výboru. I takový mohl někomu zničit budoucnost.

  před 18 lety
 19. Roman #19

  avatar

  Co sa tyka mojho prezivania neznej revolucie. Zazil som ju na uliciach Nitry napriklad v podobe obrazov ked som prechadzal po centre. Pamatam si mnozstvo roznych rucne vyrobenych letakov a odkazov.. pamatam si ako predavacka/upratovacka(?) v Priore cistila sklo na vstupnych dverach od nejakeho napisu co jej asi prikazal nejaky vystraseny veduci. Pamatam si ako na hodine obcianskej nauky (bol som 8-mak) nas riaditel (komunista) zacal s nami diskutovat o slobode, ako zacal pouzivat priklady typu posledni ludia na zemi atd.. a samozrejme telku.. moji brachovia asi toho zazili viac, boli uz na strednej. Vlastne aj moja manzelka, ktora je odomna o 1,4 roka starsia v blave strgala na namesti klucmi ? Tak malo chybalo a mohol som strngat tiez… pamatam si aj to, ze este dlho po tom som sa stretaval s roznymi pozostatkami minuleho rezimu.. ci uz na internate.. na strednej skole, na vyske, na uroadoch, na vojne, ci v politike.. dokonca aj v sucasnej praci mam kolegu byvaleho komunistu s temnou minulostou.. ..a verte ci neverte, za ten rok co ho poznam sa z neho vyklul jeden spravny chlap.

  před 18 lety
 20. e.t. #20

  avatar

  Tak nejdrive to nejdulezitejsi (nastesti si toho nikdo nevsimnul):

  JESTLI JE TEN SATELITNI PRIJIMAC JESTE STALE VOLNEJ – NO TAK TO JA BYCH HO BRAL!!!

  add Arthur:
  Mozna bys tu trafiku ale zaslouzil:) a vzhledem k tomu zes jel pro letaky zatimco ja je jen opisoval fickou tak by to mohlo byt treba ministerstvo efektivity a produktivity…

  nicmene – nepujde nekdo zejtra na plechovky? Ze smetaku za hotelem Solidarita si jich daly prinest tri – nekdy i dve igelitky za odpoledne:-D

  před 18 lety
 21. SneakerXZ #21

  avatar

  Sice jsem dobu před rokem 1989 nezažil jelikož jsem se ten rok narodil. Chtěl bych jen říct, že na ideologii komunismu není nic špatného. To co bylo u nás nebyl komunismus i když to tak bylo nazýváno. Lepší název proto by byl bolševismus. Ten byl špatný a všechny jeho propagátoři by měli potrestáni.

  Jinak to, že si teď stěžujete na vládu, to tu bude vždy. Jelikož člověk je málokdy spokojený stím co má vždy chce lepší.

 22. Arthur Dent #22

  #21 SneakerXZi, To je ten věčný omyl levice, která po každém dalším průseru tvrdí, že systém je dobře, ale lidi byli špatní. Docela problém, když lidi jiný nejsou a jiný lidi nejsou… K levici se kloní ten, kdo ví, že jejich ideály už dvacetkrát krachly, ale přesto věří tomu, že v ideálech chyba není.

  před 18 lety
 23. Karlos #23

  Měl jsem neschopenku a tak jsem mohl tehdá jezdit z okresního města do Prahy do tiskáren pro plakáty,které jsem nutil vedoucím obchodů do výloh. Nakupoval placky O.F. pro kamarády, doma měl puštěnou TV a vedle ní rádio a málem bulel, když jsem uviděl Jardu Hutku na Ruzyni – tehdá pro mne opravdu padla naše železná opona.
  Také dal návrh na místní O.F. (vše se posílalo do Prahy a kupodivu téměř o všem hlasovalo) na propuštění všech zúčastněných příslušníků z Národní třídy … ten ale někam zapadl a já si na něj často vzpomenu(a nedělám si iluze,že by prošel), například při reportážích z CzechTeku…
  Bylo to nádherné a jen škoda,že jsme si jako národ před světem zachovali tvář a byli vůči lumpům a zlodějům tolerantní. Vrátili nám to i z úroky.A nemuseli jsme jimi krášlit pouliční osvětlení, … ale to je už o něčem jiném.
  Byl to prostě nádherný happening a jsem rád,že jsem to zažil.

  před 18 lety
 24. David Grudl #24

  avatar
  [smazáno] V KSČ byla Klausova matka a kvůli tomu na počátku 90. let proběhly hádky v čele ODS, když chtěli zamezit v členství všem bývalým komunistům. No a jako první by o ně přišla matka předsedy.

  V KSČ byl taky Vlastimil Tlustý. Kvůli tomu neusiluje o post předsedy. Tedy zatím, a doufám, že to tak zůstane.

  Paušálně není možné členství odsuzovat, ať už šlo o důvody šlechetné (změnit stranu zevnitř, to dokázal třeba Gorbačov), existenční (děcka potřebujou na vysokou, případ kde koho) nebo o vychcanosti (doba je zlá, ale žijeme jen jednou). Nicméně není možné je přehlížet u politiků.

  Samozřejmě úplně jiná kategorie jsou komunističtí funkcionáři, agenti StB, prostě záškodníci ve jménu stranu. Takový ten sympatický strejda z fabriky, co se s ním dá pokecat o všem, a on tě pak udá. Takový Vojtěch Filip, třeba. Dnes poživatel imunity a šéf KSČM.

  před 18 lety
 25. DRSON #25

  Byl jsem ještě malej kinder když jsme řvali „Už je to tady“ v obýváku u televize. I když jsem až s odstupem času pochopil co že to tu vlastně je. Moc si toho nepamatuju, jenom že zmizela samoška na rohu s věčně poloprázdnými regály, co měla v sobotu do 12 a kdo nevstal v 8 neměl snídani. Fronta do pekárny se zkrátila z 30 na 5 minut a opadly obavy, že už nebude chleba. Na zamlžené okno tramvaje jsem prstem čmáral OF se smajlem, aniž bych tušil co znamená, že to můžu čmárat. Byly svobodné volby s více než jedním hlasovacím lístkem.
  17 let poté si v televizi připomínám kus historie a koukám na přeplněnou Letnou kam přišli lidi vyjádřit svůj nesouhlas s tím co bylo a souhlas s tím co bude a jsou šťastní, protože už nejsou v poutech. Jsem šťastný s nimi.

  před 18 lety
 26. David V. #26

  Kolik bylo v první vládě České republiky (2. července 1992 – 4. července 1996) komunistů?

  Karel Dyba (ODS)
  Ivan Kočárník (ODS)
  Jan Stráský (ODS)
  Vladimír Dlouhý (ODA)

  (možná jsem na někoho zapomněl, v tom případě se omlouvám)

  A to bylo prosím jen 2,5 roku po „revoluci“ …

  U nás nikdy nedošlo k vyrovnání se s minulostí, s tzv. komunismem. Nebyl zájem. Proto to u nás taky tak vypadá …

  P.S. V roce 1999 a 2000 jsem byl pracovně v Bělorusku a bylo to jako bych se vrátil do dob před 17. listopadem … dost šílený pocit. V tu chvíli jsem si uvědomil, jak se máme vlastně u nás dobře – v porovnání s Běloruskem.

  před 18 lety
 27. Peca #27

  #21 SneakerXZi, ideologie komunismu je ideologií závisti a nenávisti. Ale on to řekl už ultralevičák pan Ivan Sviták: „kdo nebyl ve dvaceti komunistou nemá srdce, kdo je ve třiceti komunistou nemá mozek“, takže hůl nelámu.

  před 18 lety | reagoval [31] David V.
 28. aTeo #28

  Rád vyřizuju pozdrav od Milana Paumera, „toho třetího“, jenž se prostřílel s bratry Mašínovými do západního Berlína. Dal
  jsem mu tvůj článek přečíst. Moc ho potěšil…

  před 18 lety
 29. numero #29

  avatar

  Já jsem ročník 92. Ale ani tolik nelituji že jsem nebyl přítomen. Kdybych zažil revoluci, znamenalo by to zažít komunisty a ti mi fakt nechybí.

  před 18 lety
 30. sway #30

  avatar

  Včera, když jsem koukal na ČT24 na sestřihy zahraničních televizí z několika týdnů po 17. listopadu, nebo když jsem četl v novinách o zážitcích demonstrantů, mi bylo líto, že v době převratu jsem ještě neměl moc rozum a nemohl se zúčastnit. Na druhou stranu jsem rád, že jsem vyrostl v svobodné společnosti, kde jsou sice politici, kteří si chtějí jenom nahrabat a chováním a vzhledem občas připomínají komunistické funkcionáře, ale zase nemají absolutní moc a někteří z nich si občas vzpomenou na fakt, že tam nejsou jenom kvůli sobě. Díky dgx za tenhle post (a taky za post o zapékaném rohlíku, taktéž jsem velký fanda – ja ještě obohacuji o bazalku, italské koření a olivový olej), celkem rád si čtu autentické vzpomínky od inteligentních lidí.

  před 18 lety
 31. David V. #31

  #27 Peco, Ten citát vypadá takto a autor je taky jiný:

  The man who is not a socialist at twenty has no heart, but if he is still a socialist at forty, he has no head.

  Muž, který není socialistou ve dvaceti nemá srdce, ale je-li stále socialistou ve čtyřiceti, nemá hlavu.

  Aristide Briand (French premier and former socialist)

  před 18 lety | reagoval [33] Peca [53] -fim-
 32. jakub #32

  avatar

  Mě taky mrzí, že jsem se nenarodil dřív, možná bych si pamatoval víc než jen to, že jsem byl na Letné a s davem tam skandoval Nechceme Husáka. Sice mi to tenkrát bylo putna, byly mi 4, ale byl jsem tam!

  před 18 lety
 33. Peca #33

  #31 Davide V., Asi jo, já to četl u Svitáka, tak, jak jsem napsal

  před 18 lety
 34. Petr Felzmann #34

  #21 SneakerXZi, Něco si o ideologii komunismu přečti, např.
  Ostatní světové názory jsou považovány za nepřátelské a potlačují se všemi dostupnými prostředky.
  Tobě to připadá dobré?

  před 18 lety | reagoval [39] FNj
 35. filer #35

  Ja som bol v '89 druhák na základnej škole. Pamätám si na rodičov, ktorí celý deň sedeli pri televízii a niečo dôležité pozerali.

  Môj predrevolučný život bol pochopiteľne bezstarostný, pretože v tom veku som sa o politiku nezaujímal. Až neskôr som sa dozvedel, že otec bol v '88 v Bratislave na sviečkovej demonštrácii, že známi mali v byte tajné dabingové štúdio a že ujo Lenin nebol až taký dobrý ako nás učili v škole. (Kto z mladších vie, čo je Auróra?)

  Mohlo to byť niekedy v '88, keď som sa otca pýtal, či už niekedy videl volkswagena. Presne ako písal dgx, takéto autá v ČSSR neboli. Pre mňa to nebola značka, ale pojem. Asi sa to nedá nijak priblížiť, s akou bázňou som sa to pýtal, pretože dnes je už v konečnom čase dostupné prakticky všetko. Moja otázka bola vyslovená asi s takou bázňou, ako keď sa dnes niekto niekoho spýta na pocity, keď sa jeho noha zaborila do mesačného prachu. Proste niečo, čo existuje, ale je to niekde ďaleko a nedosiahnuteľné.

  Moje porevolučné problémy boli rýdzopraktické. Jedného dňa nám súdružka učiteľka povedala, že už nie je súdružka učiteľka, ale pani učiteľka. Asi dva týždne sme to potom všelijak komolili a volali ju súdružka pani učiteľka, pani súdružka učiteľka a pod. Už som sa nikdy nestal pionierom a moja kariéra skončila pri iskričke.

  před 18 lety | reagoval [36] Miloš
 36. Miloš #36

  avatar

  #35 filere,
  Jedného dňa nám súdružka učiteľka povedala, že už nie je súdružka učiteľka, ale pani učiteľka.

  K tomu jedna ?veselá? (bylo mi stydno) vzpomínka – někdy v roce 90, max. 91 jsem shlédnul v televizi pořad, v němž zpívaly děti pod taktovkou paní učitelky. Úplně stejný dojem, jako když dříve zpívali pionýři pod taktovkou soudružky vedoucí, akorát ty kroje a šátky tam nebyly. A co tyto porevoluční děti pěly? Muchomůrky bílé.

  před 18 lety
 37. Siky #37

  [smazáno] Myslím, že jsi živým důkazem toho, že se o zločinech komunismu ve školách mluví málo...... Přečti alespoň jednu povídku od Bulgakova – od člověka, který žil v době, která byla boomem komunismu. Třeba se zamyslíš nad tím, co tu plácáš......

  před 18 lety
 38. FNj #38

  avatar

  Je nutné si uvědomit, že je neustále lepší snažit se dosáhnout ideálu (ovšem nějakým rozumným způsobem – vládní zřízení-záměrně ho nijak nenazývám -, které tu bylo mezi roky 1948–89, nijak neschvaluji), než zůstávat zaboření do kapitalismu a nechávat si plivat do obličeje od různých zbohatlíků, často dědičných, kteří se o své bohatství nezasloužili. A nazývat prohřešky KSČ(apod.) „zločiny komunismu“ to je vtipné – jak již zde bylo zmíněno – komunismus nebyl nikdy (nějak globálněji) vůbec realizován, čili „zločiny komunismu“ nemohou existovat, ale to je pouze trocha sémantiky, ovšem považoval jsem za důležité to zmínit.

 39. FNj #39

  avatar

  #34 Petře Felzmanne, Jde spíš o tu beztřídní společnost a rozdělování majetku, na tom nic špatného nevidím a ta citace je od pakomunistů ala marx. Komunismus má mnohem hlubší kořeny, tak tady nemachruj článkém z wikiny!

  před 18 lety
 40. Roj #40

  avatar

  #38 FNji, Jestli je tvuj ideal dosazeni beztridni spolecnosti nebo nejake podobne hovadiny, muj ideal je neco uplne jineho. Jestli tvuj zpusob dosaženi tveho idealu vede pres třídní boj nebo nejakou podobnou hovadinu, paxi bud jist, ze ja tu bouchacku vytahnu rychleji a sprovodim ze sveta tvuj ideal nebo jinou podobnou hovadinu i s tebou a posilim tim mir ?

  před 18 lety | reagoval [68] lefty
 41. aTeo #41

  FNj… Filipův Následník junior?

  před 18 lety
 42. rony #42

  FNj – ja na tom vidím niečo zlé: tie idey sú neuskutočniteľné. Zrejme sa to k tebe neprepracuje tak dokonale ako myšlienky o beztriednej spoločnosti. Komunisti vo svojej ideológií celkom paradoxne zaznávali utopistov. Ver, že som sa veľmi ovládal pri písaní tohto komentára. Inak by som radšej podával Rojovi zásobníky ?

  Ešte ma napadla jedna dôležitá myšlienka: Dopustiť, aby komunisti operovali v ilegalite, je najlepšia cesta ako ich odtrhnúť z reťaze a ponechať bez kontroly prerásť do guerillových hnutí. Príkladov v histórii je dosť.

  před 18 lety
 43. Anonym2 #43

  #38 FNji, Prosím zkus mi říct, jakým způsobem bys chtěl donutit člověka, aby se v práci neflákal, ale tvrdě pracoval, když jej nemůžeš finančně odměnit?

  před 18 lety | reagoval [71] Anonym2
 44. Marián Knotek #44

  avatar

  #38 FNji,
  FNj, väčšina tých kapitalistických zbohatlíkov, o ktorých hovoríš prišla k peniazom práve pričinením komunizmu (jeho pádom).

  Chcem mať viac ako iní, som snáď preto v komunistickom ponímaní nevhodný človek? Chcem podnikať, hovoriť si čo chcem na koho chcem a vôbec nesúhlasím s tým, že suseda od vedľa by mala mať rovnaké auto, keď menej maká.
  Ľudia nie sú vôbec ideálni, tak kam na to stále vy k. chodíte, že by mala byť ideálna spoločnosť? (narážam na tie veci ako: všetko zadarmo, iba to čo človek potrebuje…)

  A ako by si si ten prechod k ideálnemu komunizmu predstavoval?

  Prečo nebol ideálny komunizmus nastolený už dávno a nenarodili sme sa do ideálneho k. sveta?

  před 18 lety | reagoval [45] Kráťa [48] Arthur Dent
 45. Kráťa #45

  avatar

  #44 Mariáne Knotku,
  Mariáne, domnívám se, že formulace:„…hovoriť si čo chcem na koho chcem…“ není úplně šťastná. Nebo neumím správně slovensky?

  před 18 lety | reagoval [46] Marián Knotek
 46. Marián Knotek #46

  avatar

  #45 Kráťo,
  Máš pravdu, nie je to úplne šťastná formulácia. Mal som napísať radšej „neobmedzená sloboda prejavu“.

  před 18 lety | reagoval [47] Miloš [49] Arthur Dent
 47. Miloš #47

  avatar

  #46 Mariáne Knotku, (zcela na okraj)
  Ale tenkrát byla svoboda projevu.
  jen nebyla svoboda po projevu

  před 18 lety
 48. Arthur Dent #48

  #44 Mariáne Knotku, Sakra, chvíli jsem si myslel, že „k.“ je zkratka pro úplně jiné slovo od „k.“ a secvaklo mi to až u „k. sveta“, protože mi nějak neseděl „ideálný kokotský svet“ :)

  Lidstvo se snaží o „beztřídní spravedlivou společnost“ několik tisíc let. Zatím vždy všechny tyto snahy skončily horou mrtvých a rozvratem. Pokud by se to někdy někomu podařilo, tak to bude unikát, ke kterému se v přírodě stále nikdo nedopracoval, bude to konečné popření přírodních zákonů…

  před 18 lety
 49. Arthur Dent #49

  #46 Mariáne Knotku, Nic takového neexistuje. Dost pochybuju už o tom, jak si vykládat slovo „svoboda“, a o „neomezené svobodě“ čehokoli pochybuju už naprosto.

  před 18 lety | reagoval [50] Roman
 50. Roman #50

  avatar

  #49 Arthure Dente, Ja by som k tomu neexistuje ríd dodal jedno slovíčko , našťastie.

  Čo sa týka tých rôznych zbohatlíkov a často dedičných. To je práve tá sila kapitalizmu.Každý je strojcom svojho osudu a osudu svojich potomkov. Za to že moji rodičia nemali bohatých rodičov a oni sami mi tiež žiadny veľký majetok neposkytli to ešte neznamená že by mi tieto privilégiá mal zadarmo poskytnúť niekto iný. Každú vec v živote si človek nejak musí vydobyť a zaslúžiť. Ak niečo človek dostane zadarmo, zvyčajne už nemá motiváciou makať na tom aby si to zaslúžil. Je to tak prirodzený mechanizmus ako cvičenie psa povelom a po správne vykonanom príkaze ho odmeňovať. Bez tej motivácie by to jednoducho nešlo. Neviem si predstaviť ako by taká spoločnosť chcela riešiť prípad, že by človek proste svoje prídely neodpracoval a vznikol by nepomer medzi tym co berie a tym co spolocnosti dava. Skončil by vo vazeni? Nedostal by odmenu?.. a uz sme tak kde sme aj teraz.. ?

  před 18 lety
 51. David Grudl #51

  avatar

  #38 FNji, vždyť ano, dosahujte ideálu a budujte komunismus!

  Ale nezatahuj to toho nedobrovolně ty, kteří mají jiné ideály. Nekraď jim jejich statky. Nezabíjej je, nezavírej je a nenič jim životy.

  Zkrátka budujte si komunismus v komunistické rezervaci, kde budete všichni dobrovolně a – užijte si to.

  před 18 lety | reagoval [54] aTeo
 52. -fim- #52

  Díky, Davide.
  Neškodí si občas zavzpomínat. Doba to byla rozhodně nevšední. Dodnes mne mrzí, že jsem ten pátek prošvihnul – bavili jsem se o té demonstraci ten den v divadle a já usoudil, že tam nepůjdu, jelikož je povolená a tak to je na nic… No a pak jsem v sobotu večer nevěřil vlastním uším, když jsem si pustil Svobodnou.
  A potom už to lítalo, hlídat divadlo, točit tiskovky OF a náladu v ulicích, rozvážet papíry po venkově (dodnes pamatuju, jak jsem ve středu večer přesvědčoval strejdu ve svém severočeském rodišti, aby vzal letáky druhý den do fabriky, jelikož jestli se to celé nepovede, „budu rád když skončím jen u lopaty“ – citováno doslova).
  A jak jsem v pátek večer nesl nějaké věci dceři do nemocnice (ležela tehdy čerstvě po operaci na Bulovce) a cestou u mne zabrzdilo auto a z něj vykouknul kluk a zahalekal na mne „komunisti už to vzdali“. A jak jsem v sobotu šel zase navštívit to dítě do špitálu a cestou slyšel (nelžu) u Bulovky skandování davu z Letné a vyprávěl o tom zatepla dceři a to nebohé šestileté robě mi vynadalo, co dělám u ní v nemocnici a proč nejsem taky na té Letné…
  Bylo to fajn. A pokud někdo pláče po reálném či ideálním socialismu, či po dokonalém ideálu komunismu a má už maturitu, troufnu si o něm prohlásit, že je nepoučitelný blb. V tom lepším případě. V tom horším může být nebezpečným gaunerem.

  před 18 lety
 53. -fim- #53

  #31 Davide V., No – jen drobnost (když už jsme na té cestě k pramenům). Nechce se mi věřit, že by zrovínka francouzský premiér tohle moudro vyslovil anglicky…

  před 18 lety | reagoval [62] David V.
 54. aTeo #54

  #51 Davide Grudle, Ale takové rezervace jsou známy… např. Kuba či Severní Korea.

  před 18 lety | reagoval [71] Anonym2
 55. aTeo #55

  Ačkoliv… v těchto rezervacích bude dobrovolně jenom nepatrná část. Zbývá jedině Arktida a Antarktida. Ale obávám se, že i to by byl pro zbytek světa průser!

  před 18 lety
 56. mekele #56

  #10 Radku Huláne, ‚Svobodny kapitalzmus‘ je presne vyraz hodny demagoga tveho formatu, ale budiz, nad tebou jsem stejne davno zlomil hul, takze nema smysl se tim dale zabyvat..

  před 18 lety | reagoval [57] Arthur Dent
 57. Arthur Dent #57

  #56 mekele, Omlouvám se, jestli vám budu připadat hloupější než syn vesnického idiota a televizní rosničky, ale jaký byl smysl tohoto komentáře? Co přesně vadí na slovech „svobodný kapitalismus“, kromě toho, že je napsal Hulán?

  před 18 lety | reagoval [58] Roman
 58. Roman #58

  avatar

  #57 Arthure Dente, Arhure, zacinam ten tvoj blogspot on antihulanistoch brat vaznejsie ako predtym. Sice to nerad priznavam, ale trafil si klinec po hlavicke. ?

  před 18 lety
 59. M. #59

  Patrím k tým (ne?)šťastným, ktorí boli síce príliš mladí aby boli akcieschopní (nemyslím letáky), ale dosť starí na to, aby vedeli o čom je reč, keď sa hovorí o vôni kapitalizmu. Môj predrevolučný parfém bol taliansky…

  Kedže viem o čom dgx hovorí, posilnenie mieru podpisujem.

  před 18 lety
 60. lamka #60

  já byla na Národní, tak v patnáctý řadě, resp. někde u Reduty, můj přítel se zalekl a utekl (už měl zkušenosti – já jen z lednových demo, takže jsem zůstala), ani jsem se moc nebála v tom stresu, prchla jsem podloubím a nedostala ani jednu ránu, běžela do hospody ke Kafkům na Uhelňáku, dala jsem si na uklidněnou pár becherovek a volala odtamtud rodičům do západních Čech, že se mi nic nestalo a ať se nebojí. No nebáli se, páč nic nevěděli – v čéesté to nevysílali – já se divila… Teprve pak začli mít strach. A pak jsem dál revolučně pokračovala, strhla v práci Leniny z nástěnky a dala tam revolúciju...... pak mne lákali do soc dem právě vzkříšené, ale já na to kašlala – kdyby ne, mohla jsem tam být třeba místo Petvy Buzkové – snad by to bylo bývalo lepší… jenže já jsem moc velkej individualista. A od tý doby mám hrůzu z velkých srocení lidí – když mi to pak všecko došlo. Ale jinak si nestěžuju. Jen jsme asi necinkali klíčema pro budoucí Grosse, kakaový boby, náměstky RáJe a Kožený… A do Západního Německa jsem už jezdila za komančů za svojí sestrou, pravda, teď už to je lehčí… A jezdím i dál a mám se fajn.

  před 18 lety
 61. David V. #61

  Vysvětlete mi prosím jednu JEDINOU věc:

  Proč je Paroubek nepřijatelný, ačkoliv nikdy v KSČ nebyl a Tlustý, který v KSČ byl, je pro voliče „pravicové“ ODS přijatelný.

  Proč v tomto případě neplatí heslo: Zabij komunistu, posílíš mír?

  před 18 lety | reagoval [63] Arthur Dent
 62. David V. #62

  #53 -fim-, Dobrá otázka ? Důvod je jednoduchý – neumím francouzsky a když jsem vyhledával skutečnou podobu citátu a jeho autora (protože jsem měl taky zafixováno, že to prohlásil Churchill), tak jsem narazil na anglické citace …

  před 18 lety
 63. Arthur Dent #63

  #61 Davide V., Protože je rozdíl mezi „být komunistou“ a „být v KSČ(m)“, asi jako mezi „být věřícím“ a „chodit do kostela“?

  před 18 lety | reagoval [64] Huhla [65] David V.
 64. Huhla #64

  #63 Arthure Dente, No já v P. viděl spíš než komunistu diktátora (viz jeho první povolební projev – to mi běhal mráz po zádech)

  před 18 lety | reagoval [67] Miloš
 65. David V. #65

  #63 Arthure Dente, Aha. A jak se tedy pozná komunista, když ne tím, že je (byl) v KSČ(m)? Že se jezdí učit do Moskvy, jak nám zakroutit krkem?

  A pokud komunista <> člen KSČ(m), pak proč některé strany nechtějí spolupracovat se současnou KSČM?

  A proč se mluví o „sametové revoluci“, když to ve skutečnosti žádná revoluce nebyla? Jinak by nám přeci nemohli vzápětí zase dál vládnout komunisti (a být dokonce předsedou prvni polistopadové vlády – Čalfa) ☹

  před 18 lety | reagoval [66] Arthur Dent
 66. Arthur Dent #66

  #65 Davide V., Naprosto stejně jako se pozná věřící, když nechodí do kostela. Malý citát: „Střezte se lživých proroků, kteří k vám přicházejí v rouchu ovčím, ale uvnitř jsou draví vlci. Po jejich ovoci je poznáte. Což sklízejí z trní hrozny nebo z bodláčí fíky? (Mt7,15–16)“ – a to platí na komunisty víc než přiléhavě.

  Netvrdím, že „komunista<>KSČ(m)“, tvrdím že ne každý člen KSČ(m) je komunistou, stejně jako každý komunista nemusí být nutně členem této strany – nikoli že komunisti nejsou (nesouvisí, jsou něco jiného než) KSČ(m). To je ta elementární logika, kterou tu vytáhl Roj :) Jinými slovy – i když byla v KSČ většina členů komunisty, tak to neznamená, že jimi jsou (byli) všichni. I když je většina komunistů v KSČ, neznamená to, že tam jsou všichni. Jasné?

  Na třetí otázku odpověď neznám. Asi z nedostatku jiných označení pro změnu stylu vlády, u níž se chodí po ulicích… :)

  před 18 lety
 67. Miloš #67

  avatar

  #64 Huhlo, Mráz po zádech? Mo je reakce byla „Ten (píp) snad vyhlásí stanné právo!“

  před 18 lety
 68. lefty #68

  #40 Roji, Co je špatného na beztřídní společnosti? Pro mě beztřídní společnost znamená to, že mám stejné možnosti jako člověk, který vydělává desetinásobek mého platu. Beztřídní společnost znamená, že nikdo není zvýhodňován na základě toho, v jaké rodině se narodil. Beztřídní společnost znamená, že platí stejné právo pro všechny a nemůže se stát, že by někdo bohatý zůstal nepotrestán za zločin, za který jde někdo chudý sedět. Jsem všemi deseti pro beztřídní společnost a považuju „classism“ za naprosto stejné svinstvo jako „racism“. Vlastně ne za stejné – za větší, protože narozdíl od rasismu je zohledňování třídních rozdílů stále ještě považováno za společenskou normu.

  Je nutno neopomíjet starou, ale stále platnou poučku: „Nejenom smetana plave nahoře.“ Příslušnost k vyšší třídám není a nikdy nebyla zárukou kvality (ať už morální či genetické). Z čehož plyne, že příslušnost k vyšší či nižší společenské třídě nemůže a nesmí být kritériem k hodnocení daného člověka – stejně jako jím nemůže a nesmí být rasa, náboženské přesvědčení nebo sexuální orientace.

  Lži-elity zneužívají třídního systému a uzurpují si vedoucí místo ve společnosti. Odstraněním třídního rozdělení budou odstraněny i lži-elity, protože váha něčího slova už nebude odvozována od váhy jeho peněženky. Společnost si konečně přestane vážit lidí, kteří „něco znamenají“ a začne si zase vážit lidí, kteří „něco umějí“ a „něco vědí“.

  CO je na tom špatně?

  před 18 lety | reagoval [69] Miloš [70] Arthur Dent [73] aTeo
 69. Miloš #69

  avatar

  #68 lefty, Pro mě beztřídní společnost znamená to, že mám stejné možnosti jako člověk, který vydělává desetinásobek mého platu.
  Tzn. že si za svou desetinu mohu opatřit všechno, co on. Blábol.

  Beztřídní společnost znamená, že nikdo není zvýhodňován na základě toho, v jaké rodině se narodil. Když se narodím v rodičům, jejichž IQ činí dohromady 75, tak mě to znevýhodní i v „beztřídní společnosti“.

  Beztřídní společnost znamená, že platí stejné právo pro všechny
  Omyl. tomu se říká právní stát.

  Odstraněním třídního rozdělení budou odstraněny i lži-elity
  Třídy odstraníš jen tak, že všechny okradeš a zbídačíš, Pak si budou všichni rovni. Tzv. beztřídní společnost snad ještě může fungovat v nějaké uzavřené společnosti (třeba sekta), ale v globálním hledisku je to blábol a podvod.

  před 18 lety | reagoval [70] Arthur Dent
 70. Arthur Dent #70

  #68 lefty, Beztřídní společnost tu pak tedy je. Pokud někdo vydělá desetinásobek mého platu, koupí si desetkrát víc věcí – ale já si je mohu koupit také, není tu nic, co by mi to zakazovalo. To že na to nemám je věc jiná a nesouvisí s třídami. To o čem mluvíš ty není společnost bez tříd, ale společnost bez rozdílů, která vychází z toho, že všichni lidé jsou stejní, stejně pracovití, mají stejné potřeby a jsou – a jo, říznu do toho – stejně užiteční a stejně potřební. Ale oni nejsou. Než začneš zvracet krev, tak si prosím uvědom, co jsem napsal. Ndetvrdím nic o vyhubení neužitečných, netvrdím nic o tom, kdo bude určovat kdo je a kdo není, říkám jen že někteří lidé jsou užiteční víc a jiní míň, i když říkat něco takového zastáncům „beztřídnosti“ je srovnatelné s házením šutrů do hejna husí :)

  Jinak bych opakoval to co napsal #69 Miloš.

  před 18 lety
 71. Anonym2 #71

  #43 Anonym2, Zvláštní, chvilku jsem asi vážně věřil, že mi něco chytrého odpoví.

  #54 aTeo, Co takhle koupit letenku všem komunistům, ať si to tam jdou užít. Ale proboha jen né zpáteční!

  Zabij socana, posílíš ekonomiku :)

  před 18 lety | reagoval [72] Miloš
 72. Miloš #72

  avatar

  #71 Anonym2, Zabij socana, posílíš ekonomiku :)
  K tomu pěkný citátek z http://pavelkohout.blogspot.com/…archive.html – termín „levicový ekonom“ je koneckonců stejný protimluv jako například dietní sádlo, nealkoholická vodka nebo realistický volební program… (prvně jsem to četl onehdá v MFD)

  před 18 lety
 73. aTeo #73

  #68 lefty, Na otázku, co je špatného na beztřídní společnosti, odpovídám: NIC. Ona totiž neexistuje, nikdy neexistovala a existovat nemůže. Je to fikce marxistické ideologie, stejně jako „věčný život“ v křesťanství. Problém je ovšem v metodách, jak tohoto nerealistického cíle dosáhnout. A tou nejzrůdnější metodou je třídní boj. Dejme tomu vykořisťovaných proti vykořisťovatelům. Jenomže… ze „sobě rovných“ se vždycky vygenerovali „sobě rovnější“ a „nejrovnější“. A ti pod heslem: „Zabij třídního nepřítele, posílíš naše pozice.“ vraždili, znárodňovali, kolektivizovali, a ožebračovali všechny, které vyhodnotili jako režimu neprospěšné a nepohodlné. Dokonce se vyvražďovali i sami mezi sebou. Historicky je tato etapa naštěstí překonaná. Fidel ve své rezervaci nevybudoval žádnou beztřídní společnost, ale obrovský koncentrák. A Stalin má na svědomí více obětí, než Hitler. Potřebuje lidstvo ještě další podobný experiment? Odpověz si sám…

  před 18 lety
 74. K.Zeman #74

  Byl jsem jeden z těch co také museli zaplatit tvrdou daň zato,že už tenkrát nesouhlasili s režimem.Můj otec svým životem.Tenkráte jsme si mysleli,že demokracie je to,když svůj názor mohu svobodně vyjádřit.Moc jsem se mýlil.Zvláště,když mi to v současné době,někteří bejvalí komunisté v ODS dali patřičně najevo.Jako příznivec ČSSD,šel jsem na předvolební mítink této strany,kde několik opilých pravičáků vyprovokovalo rvačky,při kterých jsem byl tak trochu zraněn,aniž bych se něčeho sám zůčastnil.Pak jsem si uvědomil,že je to ještě horší než v dobách minulých.Mohu jenom potvrdit,že největšími štváči a zároveň i rváči proti demokratickým silám a jmenovitě Paroubkovi,jsou bejvalí StBáci a skalní komunisté.Totiž oni se chtěji v očích pravičáků představovat jako „demokrati“.

  před 18 lety
 75. ShadoW #75

  avatar

  A moje oblíbená antisocialistická/komunistická/levičácká fráze: „Boj za mír je jako soulož za panenství.“

  Mimochodem ten nový design komentářů je krása, dgx. ?

  před 18 lety | reagoval [79] MiKee
 76. Martin #76

  Souhlasím s tím, že komunisti jsou zlo. Dodnes nechápu, proč se všichni světoví komunisti neodstěhují do Severní Koreje, vždyť to pro ně musí být ráj na zemi !
  Proč se snaží vnucovat svoje myšlení tady a proč se neodstěhují tam, kde by je měli rádi ?

  Komunisti ! Severní Korea vás chce ! Běžte tam, bude vám lépe. A nám určitě taky.

  před 18 lety
 77. Goulias #77

  avatar

  Nikoho bych nezabíjel ale zakázal bych KSČM a hotovo.
  Udělal bych Prověrky a kdo kdy byl v KSČ tAK AŤ JEDE NA KUBU.
  nO VONO BY JICH V TÉ VLÁDĚ ASI MOC NEZŮSTALO A TO JE ONO Asi by nás muselo opusti polovinu obyvatel a to by pak na kubě vystupovali v pěti stupech a na druhý straně by to zas padalo do moře .Kuba by to ale potřebovala a komunisti taky .

  před 18 lety
 78. David Grudl #78

  avatar

  Když jsme u těch zločiných režimů, Voskovec a Werich měli takovou pěknou básničku o fašistech:

  Když fedrujete očistu, zabte jednoho fašistu.
  Když už jsem u tý očisty, zabte radši dva fašisty.
  Když potkáš fašisty tři, tak je natři všechny tři.
  To už nedá větší práci místo tří vzít čtyři náci.
  Schválí ti to celý svět, když jich vodkrágluješ pět.
  Když máš ovšem velké štěstí, můžeš pěstí bušit do šesti.
  Krásný, ale tedy krásný, je pověsit před dům na lampu fašistů sedum.
  Vem fašistů vosum, rozsekej a sypej kosům.
  Fašisti jsou prevíti, vyprav pohřeb devíti.
  Ať jim světlo věčné svítí, kráglujte je po desíti.
  Desítí se nedej másti, vyprav funus jedenácti.
  Neb dvanácti.
  Či třinácti.
  Neb čtrnácti.
  Neb patnácti.
  Neb šestnácti.
  Můžeš jít až do devatenácti.
  Á mužeš jich vzít přes dvacet i když se to nerýmuje.

  před 18 lety
 79. MiKee #79

  avatar

  #75 ShadoWe, Ten design komentářů je krásný, ale už jsem ho někde viděl (myslím nápad s komiksovou bublinou). Ale stejně se každý webmaster a webdesigner někde inspiruje…

  Zpět k tématu – vzpomínám, jak jsem byl v pionýru a na ten pocit, který se odehrával uvnitř, když jsem odevzdával naší skupinové vedoucí legitku pár dní po událostech na Národní. Tenkrát na mě koukala jak na vraha a ještě opakovala: „Dobře si to rozmysli, aby sis nezkazil celý život!“ A já si to nerozmyslel. Byl to první skvělý pocit toho druhu.

  A za pár let ji osud celkem „vytrestal“ a možná i díky tomu taky lecos pochopila a dneska s ní rád pokecám. A na tuhle historku si i s úsměvem vzpomeneme. A to jsem si tenkrát myslel, že už ji ani nikdy nepozdravím…

  PS: Ta vůně kapitalismu, to je jasná věc! Naši rodinní známí měli doma hroznou spoustu věcí ze západu a voněl jim takhle celý byt. A jak mi vždycky u nich na návštěvě bylo skvěle…

  před 17 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.