opravdu velké kousky ovce

Na navigaci | Klávesové zkratky

LCD vám zničí zrak

LCD monitory jsou jako ženy. Líbí se nám. Toužíme po nich. A nedbáme rad zkušenějších. Nevěříme, že mohou uškodit našemu zdraví. A i kdyby… stejně je chceme.

LCD monitory jsou totiž krásné. Jako ženy. Ačkoliv jeden rozdíl tu je. Jen v případě monitorů žasneme, kterak jsou krásně ploché.

Máme LCD, ó my se máme

Jsem nešťastným majitelem krásného a šikovného LCD monitoru Fujitsu Siemens P19–2 a ničím si zrak. Hnedle, jak jsem jej rozbalil a poprvé zapnul, jsem byl zdrcen. Docela drahý monitor a nedalo se na něj dívat. Byl jsem nucen přesedlat z Windows 2000 na XP (nerad), protože ty disponují funkcí ClearType, jenž písmo mírně „rozmaže“ a učiní alespoň částečně dívatelným. Adekvátně k tomu je potřeba použít i správný font. Nejlepší volbou jsou nová písma od Microsoftu.

Ale obraz se mi stále před očima jakoby míhá. Co nejdřív se chci vrátit k CRT. Než mi je přestanou vyrábět.

Ne, nečekám souhlas

Vím, že většina uživatelů bude LCD chválit. Nedivím se. Lidi špatný obraz nevnímají a každý jsme jiný.

Nakonec, vejděte do libovolné kanceláře a půlka CRT (tj. klasických obrazovkových) monitorů bude mít nastavenu obnovovací frekvenci 60 Hz. Jak tohle zahlédnu, automaticky se sápu po myši a jdu ji měnit. Blikání nesnesu, i když jde o počítač v opačném rohu místnosti.

Háček je v tom, že lidem blikání vůbec nevadí. Dokonce ani nezaregistrují změnu, když jim zvednu frekvenci na dvojnásobek.

Zpět k LCD. Nezajímají mě názory, jak je super. Jak má ostrý obraz a dobrý zvuk. Oči ví své. Prostě jsem asi citlivější a problém vnímám intenzivněji, nevím. Jenže ať už si to člověk uvědomuje nebo ne, zrak mu to ničí docela stejně.

Jak koupit dobré LCD

Ve hře je několik faktorů.

U výrobků se udává kontrast, svítivost a podobně. Lidé srovnávají specifikace a věří, že více znamená lépe. To je naprostá blbost. Abych vůbec mohl LCD používat, musel jsem si stáhnout svítivost na 20 % a kvůli vysokému kontrastu trpím dosud.

Co naopak v technické specifikaci často chybí, je typ TFT displeje.

LCD pod mikroskopem

Přitom existuje hned několik druhů. Naprosto nejhorší je TN. Pyšní se nejkratší dobou odezvy. Barvy vypadají jako seprané tričko. Jeho typickou vlastností je ztráta kontrastu při pohledu z trošku jiného úhlu. Nakloníte-li se ještě víc, obraz se stává dokonce inverzním.

Bohužel, 99 % všech nabízených a prodávaných LCD panelů jsou právě TN. Patrně ho máte doma i vy. Gratuluji.

Naopak nejlepší obraz a nejvěrnější barvy zvládá S-IPS. Ten používá třeba Apple Cinema Display. Jeho nevýhodou je velmi vysoká cena a pomalá odezva. Jen na tomto typu se dá jakžtakž „dělat grafika“.

A nakonec, určitým kompromisem mezi kvalitou S-IPS a rychlostí odezvy TN jsou typy PVA & MVA. Tímto displejem je vybaven třeba můj Fujitsu Siemens. Proto jsem jej kupoval. Já blázen.

Než si koupíte LCD…

Pokud toužíte najít pod stromečkem LCD, nebudu vám přání rozmlouvat. Jen snad poradím – vyberte si ho pečlivě a sami. Zajděte do obchodu a vyzkoušejte si ho. Ne, screensaver s rybičkami žádnou vypovídající hodnotu nemá. Otevřete si prohlížeč a přečtěte článek na blogu. Zkuste rolovat kolečkem, jak bude panel reagovat. Sledujte obraz mírně z boku.

Je s podivem, že nezralá technologie smetla desítky let zdokonalovanou konkurentku jako Římané Kartágo. Nejspíš se tak dlouho na LCD pěly ódy, až se stalo katem katody.

Komentáře

  1. Honza Hučín #1

    Z mého pohledu má LCD jedinou výhodu – zabírá méně místa, což by se v nehluboké počítačové skříni doma dost poznalo. Ale naštěstí na to zatím můžu zapomenout, než bude celý počítač nový.

    před 17 lety
  2. carnero #2

    Co se týče Tvého webu, když si písmo zmenšim na polovinu je opravdu skvěle čitelný… ale velká písmena nemám rád, vejde se toho na monitor pak málo. A když je písmo malé, antialiasing ho rozmazne jako mouchu na zdi… ani nepoznáš co to bylo, snad E, nebo A? Kdo ví.

    Co se týče blikání, u LCD ho opravdu nevidím. 60 Hz nevidím. Navíc proč také, když mi nad hlavou bliká šest zářivkových trubic evidentně v rytmu 50 Hz? Blikání zářivek mi vadí, vidim ho všude a vždycky. Ale u LCD to nevidím.

    Hmm, tak koukám že LCD mám nastavené na 75 Hz… o trošku víc :) Možná není LCD dokonalé, ale osobně se mi jeví jako o něco lepší než CRT. A nic lepšího tak nějak není, papír možná, nebliká, dá se ohnout, proti světlu má úhel čitelnosti téměř 360 stupňů :D

    btw: Ty rybičky jsou v DatArtu oblíbené… a není na nich nic vidět.

    před 17 lety | reagoval [3] David Grudl [121] sakim
  3. David Grudl #3

    avatar

    #2 carnero, frekvence se řeší jen u CRT. LCD totiž nebliká vůbec, takže je jedno, jestli nastavíš 60 Hz nebo 75.

    před 17 lety | reagoval [14] carnero [108] kraa
  4. Jan Angelovič #4

    Dalším problémem je nativní rozlišení LCD – pro lidi s horším zrakem naprosté neštěstí. Jistě, Windows umožňují zvětšit písmo i prvky, ale 100% a hlavně pohodlné řešení to není.

    Trochu snad pomůže koupit 19" LCD s nízkým rozlišením, ale stejně se to nevyrovná flexibilitě CRT. Kvalitní trinitron má něco do sebe, jenže ceny CRT nad 20" nejspíš klesat nebudou, bude se z nich stávat výběrové zboží pro Grafická/DTP studia a jejich cena tomu bude odpovídat. ☹

    před 17 lety | reagoval [8] David Grudl
  5. Miroslav Sedlák #5

    avatar

    Když jsem si koupil LCD tak jsem pár hodin laboroval jak správně nastavit písmo. Bylo to rozmázlé… špatně čitelné. Ale pak se mně to podařilo vyladit a když vidím CRT u přítelkyně tak nikdy více CRT. PS to písmo je dost nečitelné. Dosud jsem sem zavítal občas, ale brzy jen v nutných případech.

    před 17 lety
  6. mkds #6

    Na LCD jsem nerad přešel z několika důvodů. Menší místo na stole a třetinový příkon byly ty hlavní. Zobrazení na Samsungu s PVA je docela slušné

    před 17 lety
  7. numero #7

    avatar

    Já mám doma krásné CRT ViewSonic z profesional series, obraz je dokonalý, má jen dva detaily: Je malý (jen 16") a velký (typický problém CRT).

    před 17 lety
  8. David Grudl #8

    avatar

    #4 Jane Angeloviči, ano, to je dobrá poznámka. Mánie kupovat LCD s co největším rozlišením a co nejmenším bodem. Lidé přecházející z CRT si nejspíš ani neuvědomují, že rozlišení je napevno a nelze je měnit.

    ad trinitron: má obraz jako malovaný, ale ty dvě čáry jsem nikdy nekousl. Při práci ve PhotoShopu jsem měl tendenci je „retušovat“

    před 17 lety | reagoval [69] dENIS
  9. černoch #9

    avatar

    Provozoval jsem dva monitory, jeden LCD (syncmaster 730bf), druhý CRT (lepší phillips 17", už nevím typ) a ten rozdíl v kvalitě je propastný. Nevěřil jsem, jak jsem mohl používat CRT, pro mě to bylo děsně rozmazaný ? (75Hz). Záleží tedy na citlivosti očí i když 60Hz pro CRT je tak jako tak masochismus. Občas jsem zahlédnul mimo zorné pole očí (periferním viděním) CRT poblikávat, ale takhle se na monitor stejně nekouká. Vidím v LCD jedině plus – ostrý obraz, malé rozměry (když jdeš na lanpárty, vejde se do větší tašky), nízká váha.

    před 17 lety
  10. Black Wolf #10

    Já sobně s CRT pracovat nemůžu, mě totiž ničí zrak právě CRT. Před pár lety jsem měl CRT monitor. Byla to kvalitní sedmnáctka s plochou obrazovkou a frekvencí 100Hz, ve své době to byla jedna z nejdražších sedmnáctek (tuším přes patnáct k), ale po čase mě z toho začli bolet oči. Tak jsem si pořídil LCD a od té doby je to bez problémů.

    před 17 lety
  11. Tom #11

    Musím se ke skepticismu k LCD přidat. Když jsem v práci poprvé dostal LCD, tak jsem byl zděšen. Nebylo to klasické blikání, ale jakési tahání očí.

    Ale po cca třech týdnech jsem jakž takž zvyknul, takže jsem na tom jako ten chlápek v tom vtipu, kde přijde k doktorovi a stěžuje si že se v noci pomočuje. Doktor mu na to dá prášky a když se chlápek přijde za týden ukázat a doktor se ho ptá, jestli se stále pomočuje, tak chlápek řekne že jo, ale že mu to už nevadí…

    před 17 lety | reagoval [12] David Grudl
  12. David Grudl #12

    avatar

    #11 Tome, ano, tahání, dráždění očí, těžko se to popisuje. Problém je, že mi to vadí stále, i když už jsem si hodně zvyk. Potřebuju lepší prášky.

    před 17 lety
  13. Petr #13

    avatar

    hm, já se tedy musím LCD zastat. Z CRT jsem měl dost velké zdravotní problémy, po pořízení LCD se to zlepšilo. Koupit si LCD za pár drobných bych se ale bál. Mám EIZO za cca 25 a není se o čem bavit. Prostě kvalitky.

    před 17 lety | reagoval [106] Student [111] Johnyz [124] ramdee
  14. carnero #14

    #3 Davide Grudle, Ooops, jsem se překoukl, pardon. Asi proto, že si nedokáži na CRT 60 Hz představit… fuuuj :) Míval jsem 17" Nokii na 1152*něco a i při 90 Hz to odporně blikalo. A při víc se v létě přehříval. Navíc to byl Trinitron, takže sice byl nádherně ostrý, ale ty dva drátky… to bylo scrollování aby míst na které koukám nebylo na nich :D

    Jinak se mi asi nejvíc osvědčila kombinace LCD a TV-out – LCD na čtení (práci) a TV na filmy. TV má černou opravdu černou a dá se na ní koukat odkukoliv, ale pro práci takové nectnosti LCD vůbec nevadí. LCD se dá snadno sklopit, takže není problém na něj stále čumet kolmo.

    Co mě vadí u LCD je rozlišení – na tu velikost je mizerná. I ten pitomej mobil má čtyřikrát menší pixely.

    před 17 lety
  15. dond #15

    Máme v prázi EIZO s S-IPS a to je pokoukáníčko. ? Jen stál asi 120kKč, to je trochu slabší.

    před 17 lety
  16. Vojta #16

    To zase já na LCD nedám dopustit, přechod z monitoru na LCD pro mne znamenal znatelnou úlevu pro oči a i teď kdykoliv zasednu k CRT, je mi činnost velice nepříjemná. Mel jsem tu cest i s nekvalitnimi kousky, ale cest s kvalitnim kouskem je proste cest ?

    před 17 lety
  17. Amoondre #17

    avatar

    Ak by som pouzival v praci aj doma CRT, prisiel by som ak nie o oci tak minimalne o hlavu. Na dlhodobe pouzivanie je ohava s vyziarenou energiou vysoko cez 100W nieco nepredstavitelne. To LCD ma tak 3× menej a to nehovorim o uspore energie pokial monitor v noci „idli“. Pocit je na to na co ludia davaju vzdy. Pokial sa mi na LCD pozera lepsie tak si ho kupim. A ci skodi viac alebo menej stejne nikto nikdy nedokaze.

    před 17 lety
  18. Ján Varhol #18

    avatar

    Tak odkedy som CRT (17"@100Hz) vymenil za LCD (19"~15kSK) tak už toľko „neplačem“ keď výjdem vonku. Oči už nemám tak unavené (a to za cp sedím dlhšie ako predtým).

    Na druhej strane musím s DGX sčasti súhlasiť: po inštalácii nového OS (alebo zmene graf. nastavení) mám rozmaztaný obraz – vyrieši to auto-adjust tlačidlo na monitore. Ďalej som si musel nastaviť svietivosť na minimálnu nastaviteľnú hodnotu (a aj napriek tomu ešte svieti mierne viac, ako by som čakal) a kontrast je radikálne nízko.

    Nie som odborník, ale z mojich informácií oční lekáro odporúčajú LCD. Hlavne pri dlhšej práci. Ak by niekto mal odkaz na nejkého fundovaného odborníka, prípadne nejakú štúdiu, budem mu vďačný.

    PS: LaTrine vidím dobre, ostro a pekne na CRT (linux, opera9) aj na LCD (win, ff2).

    před 17 lety
  19. Jirka #19

    Mám štěstí, že mi CRT a ni LCD nevadí. Na CRT ale nesnesu frekvenci pod 85Hz. Jak se někdo může koukat na 60Hz? Jsme holt každej jinej.
    Co mi vadí asi nejvíc, je rozmazané písmo – tj. nekvalitní CRT, nebo nekvalitní (nebo špatně natavené) vyhlazování.
    Potvrzuju, že když sednu k LCD vadí mi někdy horší barvy. Kontrast občas snižuju (on ten regulační rozsah nebývá nic moc, přátelé).
    Tedy radši volím nevyhlazované písmo – na CRT to ani nevadí, že není vyhlazované. Používám ± dobré CRT (flatron LG – nemá proužky).
    Příště samozřejmě budu kupovat LCD. Jednak CRT nebudou a taky kvůli úspoře místa a energie. Lehce si na obraz LCD zvyknu a asi to bude na oči lepší.

    před 17 lety
  20. Milf #20

    avatar

    Tady se někdo snaží bořit zažité, zapsané, načtené mýty, že? ? Já jsem zaměnil dle mého výběru kvalitní CRT Sony Trinitron za o malinko větší LCD skoro noname v naději, že ulevím svému zraku, ušetřím ploše stolu a nákladům za spotřebovanou energii.
    První subjektivně hodnotím kladně, druhé taktéž (ikdyž sliboval jsem si víc ? ) a třetí jsem zatím neprověřoval.

    A hle, nyní se dozvídám, že by mé oči měly dostávat na prdel mnohem více a že si ničím zrak. Tak já už tomu nerozumím, dnes asi zajdu opět pro starý dobrý Sony, který chudák ustoupil technologickému pokroku.

    Měl jsem tu čest v práci tvořit asi 14 dní stylem CRT 21" těsně vedle LCD 20" širokoúhlých (jako pokusný králík) a jednoznačně jsem zvedl ruku pro LCD. Nejdříve v práci, poté i doma.

    Já tomu nerozumím. Chtělo by se napsat, že nejsem taková citlivka jako dgx a ti druzí, … ale kmitočet CRT dokáži odhadnout poměrně přesně a <70 mě irituje podobně. Asi podobně jako Clear Type, bez tohoto super duper efektu se dokáži obejít i roky. ?

    před 17 lety
  21. error414 #21

    pritelkyne si koupila docela kvalitni LCD monitor, bohuzel si ho kupovala sama. Je to nehorazny sunt. Obraz by jakoby se posouval v intervalu 1/4s z leva do prava a zase zpet, ais o pul pixelu.

    Tohle se opravdu neda prekousnout.

    před 17 lety | reagoval [34] lední brtník
  22. Martin #22

    Napsal jsem román, ale pak jsem ho smazal. Stačí totiž pár bodů:

    • EIZO
    • žádný fialovo-zelený Cleartype
    • kvalitní OS a kvalitní antialiasing

    Mimochodem – proč nadáváte na velká rozlišení LCD a tedy prťavoučké prvky Windows? Není to spíš problém Microsoftu, že nelze změnit výchozích 72 dpi??

    před 17 lety | reagoval [34] lední brtník [60] Roj
  23. RadoAdo #23

    avatar

    Ono problém s monitory bude jednak subjektivní dojem (každému vyhovuje něco jiného), ale hlavně kvalita používané gr.karty, kabelu, a monitoru.
    Před rokem jsem nahradil kvalitní 21" CRT monitor kvalitním 21" LCD a rozhodně nemohu říct, že by to byl krok zpět. Ušetřím na el.energii (CRT – 180W, LCD 70W), obraz dokonalý, snad jen barevný prostor LCD není tak velký (ale to se změní jakmile ve větším měřítku nastoupí technologie podsvětlení pomocí LED).
    Vzhledem k tomu, že u monitoru trávím většinu dne, nejvíce si libují oči. Když jsem používal CRT míval jsem dny, kdy jsem se na monitor nemohl ani podívat. Po pár měsících od začátku používání LCD se oči umoudřili a až na občasné večerní pálení, které rozkapu Oftagelem nebo Vidisicem (používal jsem Visine, ale má očařka se jen posmála nad tím, že jsem jen další kdo podlehl reklamě) si nemůžu stěžovat.
    Vše je ale o tom mít kvalitní komponenty a hlavně vše v DVI. Když si LCD přepojím na druhý počítač přes analogový kabel, tak se na to taky nemohu dívat a kvalitní monitor nic nezachrání.

    před 17 lety
  24. Swoop #24

    avatar

    Přidám se i já se svou troškou do mlýna na LCD…
    Byl jsem zvyklý pracovat na CRT – vystřídal jsem cca 6 monitorů různých značek i velikostí a až na dva kousky firmy AOC jsem byl spokojený. Při dobrém nastavení frekvence (minimálně 85Hz) bylo všechno OK. Tedy všechno kromě čtení různých delších textů (převážně blogů :) )
    Před cca rokem a půl jsem si pořídil starší notebook pro občasnou práci či brouzdání na zahradě nebo jinde mimo domov. Je to starší Lifebook a jeho obraz byl.. jak to popsat.. snad i horší než CRT. Alespoň co se textů týče.
    Ovšem po vyladění ClearType přes jakýsi Active-X modul od MS si obraz nemůžu vynachválit. Často pracuji u notebooku i více než 9 hodin a únava očí je přitom minimální. S CRT už pracuji jen když upravuji nějakou grafiku – v tom jsou CRTčka neocenitelná..

    před 17 lety
  25. Jiří Bureš #25

    Jsem rád, že je tolik lidí, na které tak dokonale zapůsobilo LCD placebo. Mám dva CRT monitory. Jeden větší profi ADI (na vodorovné čárky jsem si zvykl a už je neretušuji ? a laciný 19" Hyundai. Oba dva jsou (co se týká obrazu) lepší, než snad všechny LCD, která jsem viděl, nebo na kterých jsem byl nucen pracovat. Tolik co se týká subjektivního hodnocení.

    Přidám jeden argument, který jsem u předkomentátorů nezaznamenal. LCD má mizerný gamut. Tj. barevný prostor. Docela mě baví prohlížet si fotky upravené na LCD, které mají velké slité plochy jedné barvy. Kdo někdy kalibroval LCD monitor asi zjistil, že některé barvy nejde od sebe odlišit.

    Pro mě osobně je nástup nekvalitních LCD docela tragedie. Děsím se, až mi mé monitory odejdou a já nebudu moci zakoupit kvalitní CRT. Snad do té doby vývoj LCD popojde trochu kupředu.

    před 17 lety | reagoval [27] carnero [28] RadoAdo [39] Radek Hulán
  26. whitwa #26

    avatar

    Už dva měsíce používám LCD v mém 20" iMacíku a naprostá spokojenost. Narozdíl od mého bývalého 21" TFT monitoru Dell se mi na něm mnohem lépe pracuje díky naprosto ostrému a čistému obrazu (čisté 1px linky a detaily bez rušení a rozmazávání CRT monitorů jsou pro mě prostě nutnost pro precizní tvorbu grafiky webů). Narozdíl od Dellu však přecijenom nemá LCD v iMacu tak kvalitní obraz a široké možnosti nastavení a často si na něm pak doma ověřuju barvy a stíny.

    Zkrátka záleží na tom, jak co komu sedne, já jsem CRT pro svůj zrak nemohl vystát, potřebuju naprosto ostrý obraz, jelikož neustále pracuju právě s detaily.

    před 17 lety
  27. carnero #27

    #25 Jiří Bureši, Osobně na tom zase patnáct hodin denně něco čtu, a na čtení mi přijde lepší LCD – pár kontrastních barev zvládá skvěle. Záleží na použití, myslím že asi nejzásadnější chybou bude snaha natlačit všude LCD a nebo CRT, prostě dělat to samospásné. Asi jako u všeho, každé má své pro a proti a podle toho si každý musí vybrat sám.

    před 17 lety | reagoval [29] Jiří Bureš
  28. RadoAdo #28

    avatar

    #25 Jiří Bureši,
    myslím si ,že tyto dva monitory https://web.archive.org/…80/index.php?… #stary-odkaz-#stary-odkaz-http://tinyurl.com/uorep mají podstatně lepší zobrazení barev než tebou zmiňované CRT a to nejsou absolutní špičky mezi LCD.
    Je jasné, že nemůžeš chtít po levných LCD monitorech zázraky, ale to samé platí o levných CRT. Kdo potřebuje kvalitní obraz pořídí si profi EIZO nebo profi NEC a ostatní značky vypustí z hlavy a v CRT to platilo taky (tady stály ještě za něco Mitsubishi a jasně Barco).

    před 17 lety | reagoval [29] Jiří Bureš
  29. Jiří Bureš #29

    avatar

    #28 RadoAdo, No já si ten kalibrační test spustil na docela drahém Eizu. Odstíny, co vidím na mém domácím CRT za 7 kKč, jsem prostě nerozeznal. A samozřejmě (coby částečný správce sítě) nastavuji monitory uživatelům.

    #27 carnero, Asi tak. Nic není univerzální a je potřeba si dobře vybrat. Škoda, že ale za chvilku nebude z čeho. Všude budou jen samé shitové LCD. Lidská hamižnost nakrmená marketingovými kecy prostě slavila úspěch.

    V této souvislosti mě docela baví antiLCD plazmová kampaň Panasonicu.

    před 17 lety | reagoval [30] RadoAdo [38] carnero
  30. RadoAdo #30

    avatar

    #29 Jiří Bureši, Docela drahé EIZO neznamená, že je to LCD s rozšířeným gamutem. Otázka je co znamená „docela drahé“? Kvalitní LCD začíná na cca 45kKč a to je již dobrá cena, když to porovnám s tím, když jsem kdysi dávno pořizoval kvalitní CRT za 70kKč.

    před 17 lety | reagoval [87] numero
  31. Bednee #31

    Ja pro ClearType nepouzivam zabudovany v XP, protoze je naprosto desny.

    Pomoci utility https://web.archive.org/…/cleartweak/ jsem si nastavil „rozmazani“ pisma presne jak se mi libilo a jsem spokojen.

    Jak na LCD v notebooku tak na LCD, ktery mam pripojeny k nb jako druhy display (obycejny TFT).

    před 17 lety | reagoval [36] anode [40] Radek Hulán
  32. mrzout #32

    me zajimaji me oci (tem se po prechodu na LCD strasne ulevilo a bylo pro ne bolestive chodit do prace na CRT) a spotreba energie

    v obou u mne LCD vede, nejake barvy jsou mi ukradene, za to at si plati grafik, ja jsem barvoslepej

    v KDE mam na linuxu pisma krasne citelna, nevim jak je tomu na Windows

    před 17 lety
  33. Huggi #33

    vim proc sem si pred mesicem jako novej monitor vzal CRT..21" pri 1600*1200 ma 100Hrz jako doporuceny rozliseni..naprosto cistej obraz, dokonaly barvy..s cenou stejnou jako maj nejlevnejsi 17" LCD..

    před 17 lety
  34. lední brtník #34

    uměle rozmazané písmo mi vadí při čtení, ať si jeho vynálezci hlásají co chcou, cleartype a jiné antialiasy vypínám a užívám si posledního zbytku toho co ještě vidím ostře.
    lcd mají mít rozumné nativní rozlišení (do budoucna zbožné příní), začínáme vidět blbě a budem vidět čím dál hůř – je to podobně „potřebný“ marketingový kretenismus jako s čím dál rychlejšími = hlučnějšími mechanikami a nekompatibilními médii :(
    default nízký refresh u pnp monitorů v xp vyhovuje lcd, ale u crt taky musel uživatel vědět že se to dá nastavit i jinak (za refresh 60–75hz bych zabíjel).
    a pokud u lcd úmyslně použiju nenativní rozlišení, ničí zrak stejně jako kterékoli rozlišení na crt (a prosím majitele vytuněných matrox karet a metrosexuální grafiky aby to konečně rozdýchali:)
    #21 error414 lcd je buď připojeno přes dvi, nebo když přes analogový vga vstup – musím taky tušit že v osd menu jsou položky phase/clock. případně snížit refresh vga po původním crt monitoru na 60hz – to bude najednou krásný obraz!
    #22 Martin ad 72dpi: zobrazení: nastavení – upřesnit: máte vlastní volby. jen to často vypadá divně.

    před 17 lety
  35. Ondra #35

    Tak eště sem tu nikde nezaznamenal tento názor, tak přidávám…

    Zaprvé víceméně 90% času u PC trávím na notebooku, takže tam je volba jasná.

    A zadruhé já mám jsem asi protipól DGX, ale mě nevadí skoro nic. Já prostě ať se dívám na jakýkoliv monitor, písma nebo OS, tak mi to příjde všechno stejné. Taky mám kamaráda, co ke mě přišel a že jak se na to můžu dívat, a dal mi vyšší frekvenci, že to strašně bliká. No rozdíl zaznamenal jenom on. Stejně tak je to u mě i s kvalitou hudby. Jestli je to CD, mp3 192kbps nebo mp3 64mbps, tak tu písničku prostě slyším stejně a je to stejná písnička. Když piju pivo, tak všichni nadávají na Starobrno a já nepoznám žádný rozdíl mezi SB a Plzní.
    Důležité je že su se vším spokojený.

    před 17 lety | reagoval [36] anode [42] Ondra
  36. anode #36

    #31 Bednee, Tak jsem zkusil ten úžasný ClearType (mám LCD)… No, nevím, strašně mě z toho bolí oči jakmile na to koukám třeba jen 2 minuty. To fakt ne, nic rozmazávat nechci. Ale jinak díky za link, PlacesBar Tweaker se mi hodí ?

    #35 Ondro, To musí být super. Taky bych na některých koncertech radši neměl hudební sluch ?

    před 17 lety
  37. kleff #37

    No nevim, doma mám 19" LCD EIZO a oproti běžným CRT je to uplně o něčem jiném. Na CRT jsem měl obraz vždycky rozmazaný a z 85Hz mě bolely oči. Když jsem si LCD přinesl zkoušel jsem zapnout ClearType a text jsem měl problém přečíst protože byl rozmazaný, bez ClearType je tam všechno krásně ostré.

    Jestě k blikání LCD, několikrát jsem viděl opravdu blikající LCD a bylo to způsobeno buďto VGA kabelem (při použití analogového vstupu) nebo vadnými podsvětlovacími trubicemi. Třeba na mém pracovním notebooku při nastavení určité intenzity podsvětlení začnou trubice blikat, naštestí má displej tak slabé podsvícení že je mám stále na 100% kde to nebliká :))

    A to že lidi nepoznaj rozdíl mezi 60, 75 a 85Hz je docela běžné.
    Pro mě je 85Hz málo, taky se moc nemůžu dívat na 50Hz televizi, uplně mi to rve oči, takže raději trpim u rozmazanýho obrazu na 100Hz obrazovce:))

    před 17 lety
  38. carnero #38

    #29 Jiří Bureši, Domnívam se, že vždycky byly a budou… jen dražší a dražší. Třeba kinofilmové foťáky se také stále vyrábí, jen se musí víc hledat. Koupí si je jen ten kdo je opravdu potřebuje, ostatní sáhnou po digitálu (LCD) protože jim to stačí ke štěstí.

    před 17 lety
  39. Radek Hulán #39

    avatar

    #25 Jiří Bureši, LCD obecně nemá mizerný gamut, to mají jen levná TN LCD s ditheringem barev. Špičková S-PVA a S-IPS LCD mají skutečnou podporu 16.7mil barev, a jsou lepší než CRT..

    Průser je, že většina lidí si kupuje ta mizerná LCD 17" za 6t Kč v Makru. Solidní LCD začíná na 20t Kč.

    před 17 lety
  40. Radek Hulán #40

    avatar

    #31 Bednee, lepší nástroj na tuning ClearType dělá přímo Microsoft
    https://web.archive.org/…wertoys.mspx

    před 17 lety
  41. zirafka #41

    avatar

    Cely zivot pouzivam notebook s nic moc kvalitnim LCD, ale myslela jsem si, ze mi to nevadi. Ovsem nadpis tohoto clanku jsme precetla napoprve jako „LSD vam znici zrak“. To uz jsem asi ztraceny pripad, ze?!

    K clanku: Nezda se mi veta „Jeho nevýhodou je velmi vysoká cena a nízká reakční doba.“ Nizka reakcni doba znamena, ze odezva je rychla a to neni, ne?

    před 17 lety | reagoval [42] Ondra
  42. Ondra #42

    #41 zirafko, jako by z oka vypadlo mojemu #35 Ondra , aspoň v tom nejsem sám :)

    teda až na to LSD…

    před 17 lety
  43. tark #43

    avatar

    Vidíš to, mě LCD vyhovuje, ale točí mě fixní rozlišení, která se dělají na noteboocích. Buď mám 15"/1024×768, nebo 15"/1400×1050… A to se mi zdá zase moc na celodenní čumění. A teď co mám dělat. Notebooky navíc nemají DVI, ale jen obyč. analogový výstup (DVI jsem viděl jen na MacBook /Pro/), ale jinde…

    Takže otázka do pranice: Připojili byste si externí LCD k nb přes analog?

    před 17 lety | reagoval [44] David Grudl
  44. David Grudl #44

    avatar

    #43 tarku, vyzkoušej to, záleží na užití. Třeba při pouštění filmů rozdíl nepoznáš. Naopak práce s grafikou, konkrétně třeba rastry, je přes analog prakticky nemožná.

    před 17 lety | reagoval [45] Pavel Kout [46] tark
  45. Pavel Kout #45

    avatar

    #44 Davide Grudle, Je to tak — holka teď měla nějakej měsíc připojený LCD přes VGA, protože odešel DVI-kabel. Nebyl to žádnej zázrak (1280*1024), ale na filmy jí to stačilo. Sice na tom i brouzdala a malovala, ale ten rozdíl byl znatelný (aspoň pro toho, kdo to předtím viděl propojený přes DVI).

    před 17 lety
  46. tark #46

    avatar

    #44 Davide Grudle, No, nevim, kdybych si koupil nějaký 20" LCD, tak už ho potom nezapojím, nemám stolní PC … :(

    před 17 lety | reagoval [50] Pavel Kout
  47. Daniel Srb ben Abraham #47

    avatar
    1. ad blikání: světlo se v LCD monitoru bere kde? Ze zářivky (více). Jak se asi reguluje intenzita světla zářivky?
    2. 95 % populace (MS Office, web, e-mail) získalo díky LCD kvalitnější obraz
      1. ostrý
      2. mnohem stabilnější (jak tu už někdo napsal, běžně 60 Hz na CRT zvládajícím lepší f…)
      3. vyšší rozlišení
    3. Měl jsem poslední 21" CRT EIZO Trinitron ve spojení s grafikou Matrox a slušným BNC kabelem a přesto jsem ho rád vyměnil za nepříliš drahé LCD (ale je pravda, že už nedělám DTP, jinak by to bylo samozřejmě dražší)
    4. Z hlediska DTP je LCD je již pár let (EIZO řada CG) lepší (stabilnější barvy, větší rozsah barev) než CRT.
    5. pokud máte opravdu tak špatný zrak, že vám na 19" 1280×1024 přijde titěrné, a vadí vám něpekný vzhled s interpolací a zvětšení dpi v systému také není řešení, kupte si 20" s 1600×1200 a nastavte poloviční rozlišení 800×600, myslím že pixel (složený ze čtyř) bude vyhovovat i vám

    Jistě LCD technologie má negativa která CRT nemá… a naopak. A taky má být ve školách lázeň nebo kázeň?…

    před 17 lety
  48. Tíša #48

    Já mám CRT 17 palců na 85Hz a je to to nejlepší co mě kdy potkalo. Žádný LCD na to nemá. Práce ve škole na LCD a těch s prominutím debilních bezdrátových myších mě opravdu ničí.
    Jestli si pořídím notebook tak doma pojedu jedině se zapojeným CRT. Konec citátu :)

    před 17 lety
  49. Vitek #49

    Ahoj trochu mimo, ale preci. Koupil jsem si pomerne kvalitni lcd monitor od NECu ale kdyz ho pripojim na DVI tak se mi obraz „nahodi“ az pri uvodni obrazovce windous – boot neni vubec videt, pri dsub je vse v poradku. Grafiku mam x800 od ATI, ovladace mam ty posledni. Nenapada vas nekoho co s tim? Nejaky nastaveni primarni/sekundarni na DVI ci tak neco?

    Jinak me prave na CRTcku stvalo to blikani a proto jsem obetoval odezvu a barvy a sel do LCD..

    před 17 lety
  50. Pavel Kout #50

    avatar

    #46 tarku, Nesmysl, Mirku. V pátek jsem si pořídil (v blogspotu zmíněný) Apple Cinema Display 20", ke kterému hodlám připojovat MacBook. Jedná se o docela používané řešení; redukce miniDVI—DVI je standardně k dispozici.

    před 17 lety | reagoval [54] tark
  51. pixy #51

    dgx, to je vážně zvláštní… Jsi si jistý, že používáš nativní rozlišení toho LCD? To, co popisuješ, by odpovídalo tomu hnusu, který nastane, když do LCD pustíš jiný rozlišení – třeba 1024×768 do LCD s 1280×960 px… =) Znám kupodivu dost lidí, kteří to dělají, a nedokážu to moc pochopit – LCD má smysl používat pouze s nativním rozlišením, jinak je to vždy moc MOC špatné, áno? =D

    Já taky přešel z CRT na LCD hlavně kvůli očím – já vnímám blikání cca do 80 Hz, takže z většiny CRT mi za chvíli šly oči šejdrem a hlava bobtnala. A i kvalitní 100Hz se mi nepříjemně chvěly a bolela z nich kebule. S LCD už žádné podobné problémy nemám, obraz jak víno.

    Jediné, co mě napadá, by na tvém LCD mohla být nekvalitní ta podsvěcující zářivka, jak už tu kdosi zmiňoval. Zkusil jsi i nějaký jiný, dělají ti nepříjemně všechna LCD? Osobně jsem přesvědčen, že výhody CRT oproti LCD se řadí výhradně do oblasti gamutu, věrnosti barev, zorného úhlu apod., ale uživatelský komfort, blikání, ostrost apod. jsou objektivně na straně LCD. Příčinu problému bych proto zkusil hledat jinde.

    před 17 lety | reagoval [56] David Grudl
  52. Zdeněk Košťál #52

    avatar

    No když jsem se dočetl přes všechny komentáře, zjistil jsem, že na tom vlastně nejsem vůbec špatně. Jsem na tom přímo odporně. Raději se posaďte. Mám 17" CRT kupovaný před šesti lety, ale ani tehdy nebyl nejnovější. Když pominu analogový vstup, nejvíce mě na tom štve těch 60Hz, které NEJDOU přenastavit. Bliká to. Bliká to všude kolem. Když se podívám na jedno místo, ani se to nezdá, ale v tu chvíli začne o to jasněji blikat vše okolo. Tři roky mě z toho bolela hlava, teď už je mi to jedno. Zrak mám stále výborný, ale po dni sezení mám problém trerit na 2m vzdálenou postel. Přenastavení frekvence jsem zkoušel hledat v nastavení monitoru – nikde nic. Nyní mám nový počítač s Geforce 7600GT a obraz se stále nezlepšil. Zkoušel jsem to nastavovat softwarově přes grafárnu, ale potom, co mi se mi monitor chvíli zapínal a vypínal, vždy to skončilo zase na 60Hz. Bliká to, ale už jsem si zvykl… CRT nemá ani plochý obraz, takže je to jako na starých televizích kde pomalu musíte hledět zvrchu abyste uviděli zbytek obrazu. A tohle jde opravdu poznat, tím se mi CRT dost znechutily, i když vím, že mám zkušenost jen s tímto, ale mám ho docela dost. Na LCD hledím jako na spásu… hlavně mi bude zabírat míň místa na stole. Kdo ví, třeba se někdy zase vrátím ke kvalitnějšímu CRT…

    před 17 lety | reagoval [58] Pavel Kout
  53. Roj #53

    avatar

    Vesele je, ze na CRT tady skuhraji vesmes lidi s jednim spolecnym rysem. Meli trinitron. Podlehli genialnimu marketingu Sony, ze trinitron je lepsi nez běžná obrazovka. nechce se mi psat petikilobajtovy prispevek, jak to s temi deltami, trinitrony a inlajny je, ale vemte na vedomi, ze jedina vyhoda trinitronu oproti delte je vetsi maximalni jas na jednotku plochy.

    Tento jas pak vsichni postizeni majitele EIZ a spol. okourili na maximum. Pak zjistili, ze po prechodu na LCD se jim ulevilo. Bodejt ne!

    A k te ostrosti. kazdy CRT monitor se po zhruba roce pouzivani na jednom miste musi doostrit. Neni na to vnejsi ovladaci prvek. Musi to udelat nekdo, kdo umi odstranit kryt. Takze vam to kluci, asi nikdo nikdy nedoostroval a na ostry obraz LCD zirate jak telata na nova vratata ?

    A doostrovat se to musi pokazde, kdyz monitor premistite.
    Jinak pochopilele zalezi i na kabelech a karte, nic neni tak jednoduche, jaxe zda.

    před 17 lety | reagoval [75] Daniel Srb ben Abraham
  54. tark #54

    avatar

    #50 Pavle Koute, Pavle, já nemám miniDVI konektor jak ty, já mám jen starý 15 pinový VGA konektor…

    před 17 lety
  55. tark #55

    avatar

    Jo a ještě něco.. Neviděl jsem PC (!= Apple) notebook, který by měl DVI výstup, vždy jen 15 pin analogový D-sub..

  56. David Grudl #56

    avatar

    #51 pixy, jsou mi nepříjemné všechny aktivní panely. Pravda, některé více a jiné méně. Když někdo dělá u mě na počítači, tak problém nemá. Holt jsem citlivka ?

    Vzpomínám si, že kdysi mi vadilo pískání CRT monitorů, nechápal jsem, že u toho může někdo pracovat. Pak jsem zjistil, že to v podstatě nikdy jiný neslyší. Dnes už to naštěstí neslyším taky.

    před 17 lety | reagoval [57] tark [85] Radek Věchet
  57. tark #57

    avatar

    #56 Davide Grudle, To slyší jen mladí, takže mě ta 50Hz televize vytáčí na ultimo… :))

    před 17 lety | reagoval [61] zvo [64] Roman
  58. Pavel Kout #58

    avatar

    #55 tarku, Třeba MacBook Pro, viz https://web.archive.org/…o/specs.html — neříkej mi, že PC-notebooky to také nemívají? Fakt nevím, ale Radek furt tvrdí, že jablečnej hardware je naprosto stejnej jako ten ostatní, akorát je dražší a na víku mu svítí jablíčko; předpokládám tedy logicky, že to mívají také.

    #52 Zdeňku Košťále, Měl jsem podobné CRT 17" (LG) čtyři roky. Po pár hodinách z něj zaruženě bolely oči a občas i hlava. Seřídit šlo jedině volným pádem z metrové výšky. LCD pro mě byla opravdu spása — bez zdravotních potíží, stálý obraz, žádné rázy při zapínání, méně prohnutý stůl i nižší spotřeba.

    před 17 lety | reagoval [62] tark
  59. P_V #59

    Ad gamut: Není problém v technologii LCD. Je problém v tom, že LCD buňky mají nelineární odezvu – převodní charakteristika je uprostřed strmá, na začátku a na konci plošší. Levné monitory toto nekompenzují, takže se tmavé a světlé odstíny slévají a z pastelových odstínů se stávají jednolitě šedé. Náznakem přítomnosti kompenzace nelinearity může být zmínka o „vícebitovém“ zpracování.

    před 17 lety
  60. Roj #60

    avatar

    #22 Martine, To bys musel slyset jako netopyr, abys chytil soucasne CRT monitory ?

    Napr. 75*1024=76800Hz ?

    před 17 lety
  61. zvo #61

    avatar

    S mojim LCD na notebooku jsem měl taky problémy. Ještě nedávno jsem měl jas na maximum. Vždy, když jsem seděl u počítače déle než 2 hodiny, úplně se mi motala hlava a tak 15 minut jsem se vzpamatovával. Musel jsem si zmenšít jas na 70% a je už vše ok.

    #57 tarku, jj, to taky znám. Je to hrůza.

    před 17 lety
  62. tark #62

    avatar

    #58 Pavle Koute, Teď jsem se díval na nové IBM R60 + X60 a nemají… (Acery apod. neberu, mají sice výkon, ale rozbijí se při prvním pádu, na svém Dellu mám taky prasklinky…)

    před 17 lety | reagoval [63] Pavel Kout
  63. Pavel Kout #63

    avatar

    #62 tarku, Máš pravdu, mrknul jsem na Czech Computer na to nejdražší, co tam mají (88k) a také nic.

    před 17 lety
  64. Roman #64

    avatar

    #57 tarku, ? Ja to pocujem, mam 31 a myslim ze na to aby som bol toho usetreny mam uz napocuvane dostatok hlucnej hudby. ?

    před 17 lety
  65. Reg #65

    Ostatní komentáře sem si nečet, ale podle mě záleží na konkrétním monitoru. Taky asi mám ten typ jak je zespoda inverzní, ale barvy jsou na něm hodně dobré. Nemyslím si, že jsem jeden z těch co nepozná blbý barvy nebo blikání, protože doopravdy třeba ve škole máme monitory kerý maj barvy úplně hnusný a rozplizlý a takový vybledlý a nedá se to nijak vyštelovat, ale jinde máme dost moderní CRT a ty maj o dost lepší obraz, ale o dost horší než u mě doma, takže úplně nesouhlasim.

    před 17 lety
  66. Kaderas #66

    Levné LCD je pořád šetrnější k očím než drahé CRT (if levné=non quality; drahé=quality)… člověk na notebooku stejně nemá na výběr ?

    před 17 lety
  67. Radek Hulán #67

    avatar

    #55 tarku, většina notebooků je určena pro práci „v terénu“ či na prezentace, kde nemáš žádný monitor, projektory jedou přes D-Sub, to, že v chudé ČR se na notobooku dokonce pracuje jako na hlavním stroji je zajímavé…

    Nekvalita klávesnice, špatná myš, špatný (pomalý a malý) disk, špatný displej, vše hovoří proti notebooku jako hlavnímu stroji.

    A z tohoto důvodu má většina notebooků jen VGA, a DVI-D se řeší přes DockStation. Je to malý šuplík, do nějž se notebook zasune, a k němu je připojen externí monitor, klávesnice a myš.

    Dělá to HP, IBM, Sony, atd., a je to jediné rozumné řešení. Člověk si koupí jeden DockStation domů a jeden do kanceláře.

    před 17 lety | reagoval [68] tark
  68. tark #68

    avatar

    #67 Radku Huláne, Jasně, chápu, ale synchronizace databází mi doteď nešla, když jsem chtěl přenést data (PostgreSQL), tak byly furt nějaké zádrhely… Nevím, no :) Uznávám, notes mě trochu omezuje, ale … ty už vyděláváš, zjevně docela dost, já ne, mě (zatím) živí rodiče, navíc mám jiný priority než PC :)

    před 17 lety
  69. dENIS #69

    Po hlubším zkoumání, jsem odhalil příčinu své závislost na soňáckých lcd (xblackscreen), používají na podsvicení technologii LED (dve lampy).

    Nevíte někdo, jakým způsobem je propojena notebookova gr. karta s displejem?

    #8 Davide Grudle, já měl dříve trinitron (eizo), a drátky jsem vnímal jen v určité vzdálenosti od obrazovky. Byla kratší než byla moje pracovní vzdálenost. Ale vzhledem k tomu, že nosím brejle, tak to moc relevantní nebude:)

    před 17 lety
  70. Arthur Dent #70

    Teď čučím na LCD. Bohužel můj 19" CRT odešel a začal dělat takové ty srandy s roztahováním obrazu a podobně. Chtěl jsem „koupit CRT než je přestanou vyrábět“ – ale už asi přestali. :(

    Nový LCD monitor 19" Samsung má tři výhody: Míň „řeže“ do očí, míň bliká a zabere míň místa. Z čeho jsem rozladěn: nativní rozlišení je 1280×1024, takže toho mám na monitoru mnohem míň než jsem byl zvyklý. A přímo nasrán jsem kvůli tomu, co to dělá s tmavými scénami ve hrách (prapodivné RGB artefakty a „kostičky“, zjevně každý luminofor má míň než 256 úrovní jasu.) Krom těchto věcí jsem se zbytkem spokojen – obraz je stabilní, v hlavních aplikacích (PSPad, Mozilla) se dělá docela dobře a monitor zabere míň místa, takže mám větší prostor pro talíř, půllitr, cédéčka, tužky, papíry, knížku, ovladač od věže, zdroj, haldu součástek, nůžky, …

    před 17 lety | reagoval [75] Daniel Srb ben Abraham
  71. jakub #71

    avatar
    [smazáno] davide, v tom pripade, jestli ti ty oci neslzi kvuli necemu jinemu nez lcd :D :D :D

    kazdopadne – pise se standardne, jaky typ lcd to je … ted mam hp 1955 (cenove hure, nez zminovany fs p19, ale nic takoveho nepozoruji)

    premyslim nad hp 2465 (cena 18,5 bez DPH), tak bych docela rad znal nazor na tenhle panel …

    před 17 lety
  72. MzK #72

    avatar

    Mě technologie ClearType na notobooku písmo rozmaže. Ale na stolním je písmo o hodně čitelnéjší s Cleartype

    před 17 lety
  73. triablo #73

    Moc díky za tip na fonty! Speciálně consolas je pro mně taková malá revoluce v programování :D

    https://web.archive.org/…onsolas2.png

    před 17 lety
  74. Pavel #74

    avatar

    Ahoj,
    absolutně s tebou souhlasím! Jsem grafik a není nad pořádný CRT. Dvě IIYAMY me slouží perfektně.

    Částečná útěcha by byl taky Mac OSX, protože vyhazuji všechny písma v systému i v prohlížeči.

    Pavel

    před 17 lety
  75. Daniel Srb ben Abraham #75

    avatar

    #53 Roji, Roji, ver tomu ze zaostreni paprsku jak vertikalni, tak horizontalni jsem si doladit umel a taky delal, stejne jako nastavit ostatni parametry, mimochodem chveni obrazu muze byt zpusobeno i moare (zrovna ta T966 s tim mela v 1600×1200 dost potize) je mozne, ze posledni neTrinitron EIZO by byl lepsi, nevim, nemam srovnani.

    Asi reknu samozrejmost, ale typ a intenzita okolniho svetla taky delaji svoje.

    #70 Arthure Dente, luminofory bych v LCD nehledal (mozna se pletu)

    před 17 lety | reagoval [76] Arthur Dent
  76. Arthur Dent #76

    #75 Danieli Srbe bene Abrahame, Jéžiš… Jasně, blbnu… Prostě ta barevná buňka, no… :) Ale jak se tomu říká u LCD? Twisted Nematic Cell? :)

    před 17 lety
  77. Marinak #77

    Jako grafik také stále používám CRT monitor, ale čím dál více zjišťuji, že potrebuji větší pracovní plochu, stůl neni nafukovací a proto je pro me větší LCDcko zřejmě jasnou volbou. Jen už asi půl roku zkoumám a porovnavám. Nejdůležitejší je samozřejmě poměr cena/výkon. A taky mám z toho přechodu strach… ale beru to jako nutný vývoj. :o)

    před 17 lety
  78. Andrew #78

    To buď ještě rád, že sis koupil ten FS. Považuji ho za jeden z nejlepších cenově dostupných LCD (bojuje ještě s některými modely od Eiza). Má rozhodně pár vad, ale všechny TN displaye jsou proti němu naprosto k nekoukání. Co mi u něj pouze chybí, je větší rozlišení. Kupodivu se na něm dají slušně vyladit i barvy.

    před 17 lety
  79. --==[FReeZ]==-- #79

    S clankem zcela souhlasim, konecne vidim na webu realny a nevyvratitelny pohled na vec, o ktere drtiva vetsina lidi dnes bohuzel nevi a kupuje nejlevnejsi LCD, s napisem „cenovy hit“.

    Pak maji ve svem cinskem smejdu softwarovy prevodnik z High Color (16 bitu) na 256barev(8 bitu), u drazsich muze byt i softwarovy prevodnik z True Color (24/32 bitu), je to obycejny program, ktery pomoci jednoducheho vzorce „strouha“ barevne odstiny, tento program muze byt soucasti FirmWare LCD.

    Barvy jsou u zminovaneho TN TFT skutecne stejne kvalitni, jako stare, seprane tricko a nechtejte videt libovolny svetelny efekt, ktery spise pripomina zamrzly rybnik, nez svetelne prechody.

    Problem neni jen pri pohledu z boku, ono bohate staci, kdyz clovek stoji a diva se z vrchu, nebo naopak kdyz kleci a diva se ze spoda. Scrolling byva uptrpeni predevsim v M$, protoze je defaultne enablovan tzv. smooth scrolling, ktery zdrzuje a rozmazava stranky tak, ze jsou v M$IE necitelne po dobu scrollingu, pridejme k tomu tupeho admina, ktery da vsem pouze uzivatelska prava a zakaze instalaci (napr. Opery ci FF) o zasahu do registru radeji nemluvim…

    Kvalitni LCD, ktere maji (dle mych odhadu) na 70% takove barevne podani, jako dnesni CRT jsou po financni strance doposud prilis nakladne, nadruhou stranu uz nevadi pohledy z boku a z 256barev, ktere zobrazuji nejlevnejsi displaye se stal high color (216 barev), s tim uz lze pracovat lepe, ale porad je to obrovsky rozdil oproti 232 barev, jenz zvladaji dnes naprosto vsechny CRT monitory a rychla odezva je navic zakladem pro „parany“. Osobne pouzivam 17" CRT (SyncMaster 700IFT) mam 1024×768@118Hz (horizontalni frekvence je 30–96KHz) az to budou zvladat LCD za rozumnou cenu, budu o nich uvazovat =)

    před 17 lety | reagoval [80] Arthur Dent
  80. Arthur Dent #80

    #79 --==[FReeZ]==--, „pridejme k tomu tupeho admina, ktery da vsem pouze uzivatelska prava“ – tupý je ten admin, který dá uživatelům ve firmě (škole, úřadu,…) víc než jen uživatelská práva.

    Mimochodem, není těch barev jen 224 ? Zbývajících osm bitů je u 32bitových zařízení použito na alfakanál, to nemá s barvou na monitoru nic moc do činění…

    před 17 lety | reagoval [99] --==[FReeZ]==--
  81. juraj #81

    podla mna nie je smerodatne posudzovat kvalitu monitoru podla toho, ako vas z neho „bolia oci“. bolest je specificky jav, ktory velmi zavisi od toho, ci sa na nu sustredite.

    ak teda teraz zmenite nejake nastavenie alebo zapojenie a budete sa sustredit ci vas oci bolia menej alebo viac, vzdy vas budu boliet viac.
    takisto aj prechod z lcd na crt (ale aj naopak), je sprevadzany „pocitmi – bolestami“ ktore nie su absolutne, ale su len reakciou na zmenu

    před 17 lety
  82. Kristýnka #82

    Poradil byste mi někdo do 10 000 Kč nějaký slušný LCD monitor, který je šetrný na oči? Nějaké jsem si již vyhlédla a když vidím takovou rozsáhlou diskusi plnou zkušených borců a hrůz nějakých monitorů, tak mám obavy abych nepořídila špatně. Zase tolik peněz nemáme…, prosím o radu. Děkuju.

    před 17 lety | reagoval [83] Arthur Dent
  83. Arthur Dent #83

    #82 Kristýnko, S tím svým jsem až na ty tmavé scény spokojen. Samsung SyncMaster 920N. Je to 19" a dá se pořídit okolo 6000 Kč

    před 17 lety
  84. Radek Věchet #84

    avatar

    #55 tarku, Ehm…pokud mluvíš o notebooku do 20 tisíc Kč, tak máš pravdu, protože tam bývá pouze integrovaná grafika, kdežto u dražších modelů s grafikou dostaneš jak 15pin Dsub, tak DVI a někde i S-video jako třeba u mého Asus f3jc u kterého právě teď sedím. Pro ukázku obrázek jiného NB téže značky.
    Doma dělám občas dualhead přes VGA s mým starším AOC 19' – pro grafické programy se to někdy hodí. Jenže dávat dohromady k sobě 4:3 1600×1200 a 16:9 1280×800 je dost nanic.

    před 17 lety | reagoval [88] tark
  85. Radek Věchet #85

    avatar

    #56 Davide Grudle, Trpím podobným problémem. Můj výše zmiňovaný CRT monitor vydává opravdu zajímavé zvuky…při každém rozlišení a jiné frekvenci jiný tón ? u těch 60 se to dá…ale při 100 MHz už je to docela utrpení. Něco jako pískání z televize..to taky nesliší každý. Další výhoda LCD – ticho :)
    Jinak asi před dvěma lety jsem ve škole dost intenzivně vysedával před nejrůnějšími CRT a trpěl jsem bolestmi hlavy..ne nějak silnými, ale cítit to bylo. Teď už s nimi témeř nepřijdu do styku, jen to moje staré AOC o víkendu doma. Z LCD mě hlava nebolí ale únava očí tam rozhodně je…a někdy dost znatelná. Kupodivu jsem ale po těch xy letech stále bez brýlí =)

    před 17 lety
  86. aTeo #86

    Hm… potřeboval bych na notebooku CRT monitor – přenosný.
    Zn.: poraďte!

    před 17 lety
  87. numero #87

    avatar

    #30 RadoAdo, Hmm, tak na grafiku se nechystám. Teď vybírám LCD a vypadá to na https://web.archive.org/…s-repro.html
    A to mi snad stačí.

    před 17 lety
  88. tark #88

    avatar

    #84 Radku Věchete, Já se díval na notebooky IBM, jiný se ani nějak nechystám kupovat, ona ta pevná konstrukce má něco do sebe, na svém ntb mám praskliny..

    před 17 lety
  89. pa3k #89

    V práci používam 100Hz 19" CRT s trinitron obrazovkou a veľká spokojnosť. Mám možnosť porovnávať s viacerými druhmi LCD vyššej strednej triedy. Problém s CRT vidím hlavne v tom, že časom začne byť obraz nestabilný a začína sa viac alebo menej chvieť, hlavne také mierne a ledva postrehnuteľné záchvevy obrazu vo vodorovnom smere. Podľa mňa je práve toto pre oči najväčší problém. Človek si to chvenie ani moc neuvedomuje, ale oči to cítia, dosť to unavuje. Kvalita obrazu skutočne dobrého CRT sa s LCD zatiaľ naozaj nedá porovnávať. Ako tu už niekto písal sú to hlavne farby, kde je jednoducho LCD pozadu.

    Doma mám starý 17" monitor pochybnej kvality . Tu chvenie obrazu už začína byť skutočný problém. Preto sa ho chystám vymeniť za LCD :) Pri výbere váham medzi rovnakým modelom od Fujitsu-Siemens ako máš Ty a medzi niečím od EIZO.

    Myslím si, že práve absencia toho chvenia obrazu u LCD je to, čo robí túto technológiu lepšiu pre oči.

    před 17 lety
  90. Pavel Gloss #90

    avatar

    Používám pro práci notebook s 17" displayem s technologií CrystalBright a je to špičkové pokoukání. Jedu v nativním rozlišení a s vypnutým ClearType, jak jinak…
    A obraz je mnohem kvalitnější než 17" LCD co jsem měl (pravda TN display..). Každopádně i nejlevnější LCD s kterými jsem měl tu čest, se nedají srovnat s průměrným CRT. Nejsem DTP specialista tak mě trochu nižší barevný gamut LCD monitorů netrápí (levnější typy).
    Takovou starožitnost jako je CRT, ze které mě po čtyřech hodinách začnou bolet oči, už never ever.

    před 17 lety | reagoval [91] tark
  91. tark #91

    avatar

    #90 Pavle Glossi, Sony Vaio? Díval jsem se na to, docela šílený notebook, ale rozměrově už je to na mě moc, víc než současných 15" bych nechtěl.

    před 17 lety | reagoval [92] Pavel Gloss [95] dENIS
  92. Pavel Gloss #92

    avatar

    #91 tarku, Jaj, koukam že jsem se pěkně upsal. Notebook mám 15.4" (na sedmnáctku bych si musel pořídit krosnu ? ) a širokoúhlý lesklý display mi naprosto vyhovuje – podle toho jsem vybíral (bohužel jsem poněkud nešťastně a unáhleně zvolil značku Acer…)

    před 17 lety
  93. TomasT #93

    avatar

    Problémem vnímaní obrazu je i jeho velikost.Teoreticky při 15'' CRT monitoru nemusela vadit frekvence 60MHz, u 17'' to byla ničivá záležitost pro oči. Čím větší monitor, tím musí být řadově kvalitnější, jinak oko to pozná.

    před 17 lety
  94. FNj #94

    avatar

    Nevim, jestli tim rozseknu nekončící debatu, ale stejně:
    Používám Fujitsu Siemens 17" s PVS, hraju polo-profi(ne pro prachy, ale aby se o mně vědělo) CoD a prohlašuji, že LCD je bez DISKUZE mnohem lepší, než CRT s třebas s 1kHz. Natož když do toho čumim kolem 5h denně. To bych se musel z CRT potentočit.
    Plus bych ještě dodal, že existují i jiné technologie, než LCD a CRT; např. DLP, LCOS, HTPS a vypichuji SED

    před 17 lety
  95. dENIS #95

    #91 tarku, Vaio má displeje XBLACK Screen, acery a někteří imitátoři:) jen nahradí matnou povrchovou vrstvu obyč. displeje lesklou. Zapomenou:) změnit technologii podsvícení, takže výsledek je jen napůli cesty – pouhé mírné zlepšení kontrastu. U lesklého povrchu musí být silnější lampa(y), aby se snížila intenzita odlesků.

    před 17 lety
  96. QuickShare #96

    avatar

    Nevim, ale dnes si CRT monitor na stole představit neumím. LCD zaberou minimum místa na stole, ten pak vypadá líp díky dobrému designu monitoru. Mam levný model LG (asi o polovinu než ten váš FSC) a nemůžu si stěžovat. Je to širokoúhlý 19" model s kontrastem 2000:1 a dobou odezvy 5 ms a můžu u něj sedět celej den bez problémů. Takže nevim, a co jsem si všiml, většina firem CRT vyměňují za LCD, nejen že to vypadá lépe, ale na tom stole to zabere méně místa a ta kancelář nejen že ve výsledku vypadá líp, ale je i lépe použitelná ?

    před 17 lety | reagoval [109] kraa
  97. Radek Hulán #97

    avatar
    před 17 lety
  98. hvge #98

    Musim s Davidom ciastocne suhlasit. Minuly tyzden mi dodavatel konecne dodal dost kvalitny monitor (NEC 2090UXi) a default nastavenie (full kontrast, full bright) veru nebolo zrovna dva krat prijemne. Po chvilke ma zacali rezat a stipat oci, ale po hodinke laborovania som hodnoty vyladil k spokojnosti mojej a gamutovej a nemozem si vynachvalit (vsak za ty prachy :)…

    Kazdopadne viem si predstavit, ze clovek co si monitor dobre nenastavi, si tie oci moze vážne dojebať :)

    před 17 lety | reagoval [100] tark
  99. --==[FReeZ]==-- #99

    #80 Arthure Dente, Nevytrhavejte cast vety z kontextu, to s tim adminem bylo samozrejme mysleno tak, ze ponecha na kazdem PC defaultni vertical refresh rate (u nekterych integrovanych grafickych karet je to dokonce zminovanych 60Hz) a zakaze zmenu teto frekvence.

    Na alfa channel jsem pozapomnel, ale uz o nem zase vim, slouzi k tomu, aby se oznacila pruhlednost pixelu.

    před 17 lety
  100. tark #100

    avatar

    #98 hvge, Jasně, nastavení na max. podsvícení je k ničemu, dá se říct, že mě světlo ještě pořád odhodí na stěnu. A to mám nějaký nic moc 15" XGA v ntb..

    před 17 lety
  101. LaserD@nce[R] #101

    Mám doma 21'' CRT =>nemůžu si stěžovat, až na (už) horší barvy. Nedávno jsem si koupil nový notebook Acer s „leštěným“ displayem. Všici mně od toho odrazovali, ale já jsem spokojený – i když mám za zády okno, dá se na booku pracovat. A pokud je vypnutý, můžu na přednáškách koukat na přítelkyni vzadu :).

    před 17 lety | reagoval [103] tark
  102. endlife #102

    avatar

    Napadlo mě, že by tvůj problém mohl být jednoduše zdůvodnitelný (napadlo = čirá spekulace) – koupě lcd je často spojena se změnou úhlopříčky obrazovky a úklidem na stole, což může ústit ve změnu vzdálenosti zobrazovací plochy od očí – „vždyť je to tenké, tak to vrazím dozadu a mám spoustu místa na stole,“ že.

    Ve spojení s častým problémem lidí „od počítače“ – tuhou akomodací oka (obtížné ostření na jinou vzdálenost než na vzdálenost monitoru) to může imho být příčinou onoho míhání.

    před 17 lety
  103. tark #103

    avatar

    #101 LaserD@nce[R], A to se vyplatí! ?

    před 17 lety
  104. Jan Tichavský #104

    Už dva roky dělám většinu času na LCD Fujitsu Siemens C19–1. Obraz má (podle mě) výborný, má sice pomalou odezvu, ale zvykl jsem si. ClearType se mi nelíbí, nepoužívám. Zrak nemám nejlepší, takže to úplně ostře nevidím. :) Rozdíl mezi 1280×1024 19'' a 17'' je znát a to druhé je prostě malé. Oproti většině ostatních LCD jsou barvy a odstíny stálé ve velkém rozsahu úhlů a to si nemůžu vynachválit. Před dvěma dny nám přišly nové PC s 17'' LCD Yusmart a podobně jako u starších Acerů se ty barvy mění tak, že jsou u okrajů rozdílné, protože se na ně dívám z různých úhlů. To je hlavně vidět při továrním nastavení 100% jas a kontrast. Navíc se to dá regulovat jen přibližné, procenta to vůbec neukazuje, jen nějaký „progress bar“.

    Doma mám CRT Targa 17''. Až na mírnou deformaci obrazu (už je trochu starší, CRT tohle bohužel dělají) má velmi dobré parametry. Poznám na něm slabé blikání 85Hz, dá se s tím pracovat, ale 100Hz mi připadne lepší.

    Takže FS LCD monitory mohu jen doporučit (alespoň ty dražší řady).

    před 17 lety
  105. qwert #105

    takze spotreba dnesniho moderniho crt monitoru je naprosto srovnatelna s lcd(treba vyrobce jednoho 19' monitoru uvadi necelych 60W pri zatezi a lcd ma jen o neco min)
    vetsi kontrast a jas??? LOL, ja tohle nedavam namax ani na svem…
    ze neblika? no lidske oko neni schopno poznat blikani u 85 nebo 100Hz, takze to vyjde nastejno..
    ze zabere min mista na stole?? no ja nevim jak vy ale, ja bych nemohl mit obraz az na zadnim okraji stolu…a prostor za monitorem je mi uplne k nicemu, co tam asi budu davat??
    a na druhe strane silena odezva a spatne barvy(coz u domaciho pocitace je kriticke-hry)…
    jako pripoustim, ze nejaky drazsi kvalitnejsi lcd muze byt pouzitelny, jenze ten vyjde na par desitek tisic a nejsem blbej, abych to vyhodil jen kvuli tomu, abych mel futuristickou placku na stole(to radsi poridim lepsi grafickou kartu atd.).. jako do kancelare LCD proc ne, ale domu bych si to neporidil

    před 17 lety
  106. Student #106

    #13 Petře, Správně, mám EIZO S1910 a nemůžu si stěžovat.

    před 17 lety
  107. G.M.Kenny #107

    avatar

    Musím říct, že po všech vašich komentářích co jsem přečet už mě oči bolí taky a je jedno jestli koukám na LCD nebo CRT…he he "(-xx).

    před 17 lety
  108. kraa #108

    #3 Davide Grudle, Si piš, že bliká. Akorát ne LCD per se, ale jeho podsvětlení jo.

    Navíc některé panely neumějí plynulou, ale jen skokovou změnu, když měníš světlost. Teď jsem tu měl jeden nový Fujitsu-Siemens notebook – a on měnil podsvětlení podle prostředí. Jenže skokově. To je hodně zlé.

    před 17 lety
  109. kraa #109

    #96 QuickShare, V kanceláři proč ne, tam je to získané místo prima. Ale třeba na grafiku je spousta LCD nevhodná (posuneš hlavu a barvy se změní etc.).

    před 17 lety
  110. Flavicius #110

    Taky jde o to, ze LCD nevysila skodlive „karcinogeni“ zareni jako CRT, kdyz jsem mel CRT, tak jsem se vazne citil po delsim pobytu u pc mizerne, ted to neni tak hrozny :D, kdym z mam LCD

    před 17 lety
  111. Johnyz #111

    avatar

    #13 Petře, Ano, taky se zastávám LCD. Mám přesně FSC P19–2 jako autor. To blikání CRT se nedá snést, hledat lupou na titěrném CRT17' nějaký text oproti nativnímu rozlišení 19' LCD je humus, výborné pozorovací uhly zrovna u tohoto typu – minimální lesk když svítí slunko přes žaluzie .. u CRT v praci mě po delší práci pálí oči, u LCD se mi to stalo, až když jsem u toho seděl fakt celý den.

    před 17 lety
  112. AcID #112

    Mno, kdyz sem vse docet, tak musim souhlasit, ze je fakt, ze dnes jeste porad je celkove lepsi a kvalitnejsi obraz na CRT…

    Ale… Vetsina uzivatelu, kteri maji CRT, netusi nic o nastaveni obnovovaci frekvence, ja osobne sem ani netusil o doostrovani monitoru, teda tusil, ale nesetkal a neudelal, bo nerozumel a neumel… Je fakt, ze z CRT me opravdu vetsinou po ± vetsinou 2 hodinach prace napr. s textem tresti hlava a oci chodej napred, ale taky netvrdim, ze mam monitor dobre zaostrenej a ze mi uplne cajkove zvlada obnovovaci frekvence ?

    Ale dnes, nejaky lepci LCD je myslim si pro „bezneho“ uzivatele jasna volba, bo je mensi, ekonomictejsi, je pro oci prijemnejsi dle meho, me se na LCD – !jak na kerej! ? – lepe kouka…

    Ale zase je fakt, ze kdyz clovek dela neco s grafikou, tak vetsinou makam na CRT 19"… a divim se pak, ze na LCD pulka veci, kde je napr. maly rozdil kontrastu barev atd., nejni vubec rozeznatelna…

    před 17 lety
  113. Ondra #113

    Kup si EIZO a budeš jakože hooodně překvapen. Myslim, že tento článek byl pravdivý někdy dva roky zpět. První LCD co jsme koupili trpělo stejnými syndromi, jaké popisuješ.

    Jinak mám pocit, že LCD nebliká a je jedno jakou frekvenci nastavíš, oči si stejně níčíme na CRT x LCD. Čučíme na konstantní vzdálenost, hrozných hodin denně a hromadu dnů v roce.

    před 17 lety
  114. Beam #114

    Doteraz mám pred očami 17" CRT na 100Hz ale na ceste je tu už spomínané LCD FSC P19–2, tak som zvedavý na porovnanie.

    před 17 lety
  115. Kiz #115

    avatar

    Huráá, konečně někdo stejně „spokojený“ s LCD, v práci na mne koukají jak na exota, když jsem jim LCDčko vrátila a ze skladu si zase vyštrachala CRT.

    Celkm máme v práci 3 typy LCD, nevydržím koukat ani na jeden, někdo to tu popsal jako „tahání očí“ – to mi přijde dost trefné: Samsung SyncMaster740s, SONY SDM-S75D a Acer AL1715.

    Ale hodně bych ocenila radu, kde sehnat dobrý 19" CRT – už si ho snad v práci vydupu. Doma mám už několik let opravdu dobrý CRT19" SONY (Trinitron) – typ přesně nevim, v práci nic moc CRT 17" AOC, který už docela dosluhuje, tak hledám následníka.

    Prosím, kdokoliv máte tip na konkrétní CRT, případně prodejnu, kde ho pořídit, ozvěte se.

    před 17 lety
  116. vlastik #116

    avatar

    Ja mam doma CRT , normalni CTX za 3,5kKc . Za nic bych ho nevymenil – staci si trochu zvysit frekvenci (monitor zvlada 120Hz ,ale nahlasi se jako 85Hz) a stahnout jas . Z kazdyho LCD ,co jsem zatim videl ,me bolela hlava.Z myho CRT me neboli ani oci ,ani hlava – nic.Barvy nadherny , uhly se celkem daj (je tam vestaveny polarizacni a antistaticky filtr) , pismenka jsou ostra ...... Proste dokad je LCD monitor levny , tak se neda poradne pouzivat. Dokonce bych rek ,ze i to eizo z roku 1995 , ktery mam u druheho pocitace , je lepsi nez nektery ty levny LCD panely.

    před 17 lety
  117. Pedál #117

    avatar

    Rozhoduju jestli si koupit lcd nebo ne . Stále čučím na
    crt americkej dell s těma 2 proužkama .Má výtečnou barevnou hloubku při 100 Mhz.Rád upravuju fotky z ditálu a to zvládá dobře a oči mě nějak zvlášt nebolí,nahluchlej jsem taky ,protože žádný pískání monitoru neslyším.Hry taky moc nehraju a jestli ty fotky 19" lcd s S-IPS nezvládne tak to se na to vykašlu.Kvalitní crt je crt.Ale ta spotřeba a uspora místa .

    před 17 lety
  118. loneman #118

    avatar

    Mam CRT Philips 107P5, pouzivam rozlisenie 1152×864 @ 100 Hz. PC pouzivam hlavne na citane elektronickych knih a clankov vo formate PDF, aplikacie office, browsovanie, hry a sledovanie filmov. Problem mi robi citanie textov v PDF, uz po hodine ma bolia a slzia mi oci (na 100 Hz). Ako student travim mnoho hodín denne na PC prave citanim a pisanim textu. Rozmyslam nad kupou LCD Fujitsu-Siemens P19–2 koli zraku. Myslite ze by mi viac setril (menej unavoval) oci ako ten CRT monitor co mam?

    před 17 lety
  119. Pavel Bureš #119

    avatar

    Já musím LCD taky trochu zkritizovat. Od návratu z dovolené loni v létě se mi dělá špatně z naprosté většiny LCD, které potkám. Naštěstí IBM T41 a jeho LCD mi nevadí, takže mohu dělat aspoň na notebooku. Už jsem oběhnul několik doktorů a zatím nic. Pravda, měl jsem jen TN panely, takže možná s nějakým IPS by to bylo lepší, nevím, v létě se pokusím vyzkoušet.

    před 17 lety
  120. RayeR #120

    LCD bych si rad poridil treba kvuli vetsi plose pri mensim zabranem miste na stole a dokonale geometrii. Ale zas na tom semtam delam nejakou grafiku takze pozaduju trochu slusnejsi podani barev. Dal sem si do prace na LCD stejnej obrazek na pozadi a proste neni to ono, odstiny zlute a zelene sou takovy vybledly.I na dalsich LCD kdyz sem prohlizel fotky tak mi to neprislo uplne ono, skoda ze sem vedle nemohl pro srovnani postavit svoje CRT. Dalsi vec je, ze si obcas zahraju nejakou starsi hru, kde nelze nastavit 1280×1024 natoz 1600×1200 a to je na LCD problem. Az bude tech bodu treba 4× tolik, tak nebude problem skladat vetsi body z 2×2, 3×3 atd + nejaky inteligentni antialiasing.
    Doma zatim provozuju 17" CRT Samsung SyncMaster 757p (este „kulaty“), zatim si drzi dobrou ostrost i v rozich, ma dost nastaveni kterymi lze poladit geometrii a dobre podani barev. Az odejde, tak asi koupim uz LCD, behem poslednich let udelaly dost pokrok, takze doufam ze to bude este lepsi a za rozumnou cenu.

    před 17 lety
  121. sakim #121

    #2 carnero, Len som chcel objasnit jednu blbost, co tu niekto tresol niekde na zaciatku: „Co se týče blikání, u LCD ho opravdu nevidím. 60 Hz nevidím. Navíc proč také, když mi nad hlavou bliká šest zářivkových trubic evidentně v rytmu 50 Hz? “.

    Ziarivky neblikaju v rytme 50Hz, ale 100Hz. Mozno sa vela z vas bude cudovat, ako je to mozne, kedze v sieti je prave 50Hz. Tak je to preto, ze perioda napetia v stieti ma dva polvlny. Jednu kladnu a jednu zapornu. Takze za 1 sekundu sa tam objavi 50 kladnych a 50 zapornych na striedacku. A ziarivka sa rozsviecuje pri kazdej polvlne, co cini 100Hz. Je mozne, ze ziarivka bude blikat na 50Hz len ak je vadna a treba ju vymenit.

    před 17 lety
  122. Martin #122

    Já myslím, že u LCD jsou potřebné nastavit dvě věci:

    • jas okolí monitoru stejný, jako je okolí – platí i pro CRT
    • použít digitální výstup z VGA karty, analog opravdu dělá podivné neostrosti, které i ve mně vzbuzovaly pocit nejistoty z kvality textu… takové podivné rozmazání, nebo co. ClearType nepoužívám, protože u malých fontů spíš zhoršuje čitelnost.

    Po půlroce koukání na LCD Samsung SyncMaster 204Ts s PVA technologií se mi znatelně zrak spravil.

    před 17 lety
  123. David Grudl #123

    avatar

    Zajímavý odkaz o tom, proč blikají LCD mi poslal hvge – http://www.techmind.org/lcd/. Doporučuji!

    ps. kdyby pod ním autor měl komentáře, mohl se dozvědět, jaký je vůl, když si ani neumí nastavit LCD ?

    před 17 lety
  124. ramdee #124

    avatar

    #13 Petře, Presne tak EIZO a neni o com.

    před 16 lety
  125. Turbo [CZ] #125

    avatar

    Ahoj, ne že bych stímto článkem rozhodně nesouhlasil ovšem musím říct že když jsem si koupil LCD monitor BENQ FP767–12 tak by asi každý vyděl ten rozdíl. Ted když sednu za jakýkoli jiný monitor úplně se divím jak sem se na něco takového mohl dívat. Nechci tím urazit nikoho kdo má CRT ale ta svěžest a ostrost barev je úžasná. Proti tomuto monitoru nemám žádné námitky, je prostě „SUPER“.

    před 16 lety
  126. Speedy92 #126

    No tak k tomu članku CRT ano su super len treba dobre ja som mal NEC 1150 21' super monitor hlavne na graficke aplikácie sice zaberal veľa miesta ale nemôžem sa naň sťažovať. Niekedy CRT pri vyšších hertzoch zorazuju rozmazane…aspon to robilo bratrancovy dal somnovši ovladaš ku grafickej karte+ nastavil monitor a teraz to ide paradne
    Teraz som si kúpil LCD LG L226 WTQ SF 22'. Obraz sa da ale nejake tie naročnejšie graficke aplikacie na LCD ani neskušam LCD su stavane na osterosť takže kreslenie planov a kravin hej. Vidim len jednu nevyhodu CRT sa da jas pekne stmaviť a nemusí byť zasvietene svetlo pri ňom v nočných hodinách kdežto u tejto mojej LG je s tym dost problém a ked tak okol o pol jedenastej v noci spustite bielu stranku je to uder na oči a nijak sa do neda ovplyvniť proste biela je biela nie šeda.. Kupoval som tao na filmy takže som spokojny žiadny duchovia........

    před 16 lety
  127. Kryšpín #127

    V práci jsme na dobrém obrazu, řekl bych, docela závislí (laparoskopické operace). Ale bohužel se pořídilo LCD, které má výrazně horší obraz (části občas zcela bílé a hodně zrní, rozmazané detaily) a bylo dražší. Nastavením kamery to (asi) není, nastavoval profesionál a je to tak odzačátku. Měli jsme tu na zkoušku i CRT od sony, trinitron. Obraz (ze stejného kabelu ze stejné kamery) byl nádherný, ostrý, detaily, nezrnil. Jenomže to bylo levnější a nebylo IN, tak se koupilo to LCD. Co na tom, že obraz stojí za prd, my si to domyslíme… ☹

    před 16 lety
  128. Lukáš #128

    Tak podle mě je CRT nekoukatelné. Na druhou stranu, se špatným LCD je to také nepříjemné. Mám zkušenost s LCD na noteboouku Fujitsu-Siemens S7210 – opravdu nic moc dobrého. Je to nejhorší článek celého stroje. Philips 190 S7 je naopak LCD s dokonalým obrazem. Ve Windows Vista je možné měnit velikost písma a ikon.

    před 16 lety
  129. DannyDee #129

    Takze panove; Kdo tu pise veci jako ze blikani jejich LCD je na 60 ci 75 Hz, se myli. Refresh LCD se da totiz popsat naprosto jinak, nez u CRT, kdy paprsek osvetluje luminofor ve vertikalnim rytmu 60 – xxx Hz a tento paprsek je jedinym zdrojem svetla a vzhledem k rychlosti behu paprsku a schopnosti luminoforu se vcelku velmi rychle zhaset je toto blikani okolo 60–85Hz pro mnohe (stejne jako pro me) neprijemne. Naproti tomu LCD funguje obracenym zpusobem nez CRT, protoze pixely neosvetluje paprskem, ale zhasi je oproti zdroji svetla na svem pozadi. To svetlo, ktere vam sviti z LCD ma frekvenci okolo 16kHz (mam takovy pocit) a proto i kdybyste se na hlavu postavili, toto blikani vam nemuze privodit epilepticky zachvat, bolest hlavy ci kazit oci, protoze radiace vyzarovana timto panelem je ve srovnani s CRT minimalni. Refresh 60–75 Hz u LCD je rychlost refreshe obrazu jako takoveho (tj onoho zhaseciho panelu s tekutymi krystaly) a protoze tyto krystaly maji nekolikanasobne nizsi schopnost zhaseni, nez obrazovka opatrena luminoforem, nemuze se vam ani ve snu zdat, ze by blikal. Naproti tomu LCD ma fixni nativni rozliseni pevne stanoveno (napr. 1280×1024) coz znamena, ze pokud se pokousite pracovat v rozlisenim nizzim, nez je jeho nativni rozliseni /2, bude obraz neostry a rozmazany, protoze LCD bude mit tendence jeden pixel roztahnout pres dva fyzicke a zprumerovat ho jeste mezi jeho spolusedicim (CRT to dela taky, ale ma mnohem jemnejsi sit RGB artefaktu na stinitku a muze si to dovolit). Dale je problem, ze nekomu vadi prave ono fixni nativni rozliseni a jeho prilisna ostrost obrazu, ktera skutecne nekdy nemusi byt na miste a nektere monitory (treba me dva roky stare LG) umoznuji nastavit umele lehke rozmazani, ktere lehce rozostri onu vysokou ostrost. Dale je tu fakt o tom, ze LCD monitory nemaji prilis „cernou cernou“ a tak se nekdy pro grafiku nehodi (coz je podle me spis trosku paranoidni predsudek profesionalu) protoze ma svetlejsi podani barev a ve finale jejich jine podani. Ale to mi taky prijde jako nepadny argument, pokud vezmeme v uvahu to, ze jako tvurce grafiky pouzivam LCD a clovek si na to rychle zvykne a navic 90% lidi pouziva kazdy LCD monitor od jinych vyrobcu a tedy na kazdem jejich panelu se bude podani barev vuci originalu zobrazovat naprosto jinak. (ledaze by vsichni pouzivali ten samy typ, jako autor grafiky a tak mohli ocenit jeho kvality, kdy si dal zalezet na tom, aby cerna na obrazku mela hodnotu #000000 a neni fyzicky na jejich monitoru jako #010201). Jina vec je ruzne barevne podani z ruznych uhlu pohledu na monitor (kdy toto je vsak uz ale taky vcelku pase, muj dva roky stary LCD monitor LG ma pozorovaci uhel okolo 160° a rozdil mezi barvami z techto pohledu je sice znatelny, ale neni fatalni) a tak je tu moznost semtam se presvedcit, ze barva, kterou jsem nyni vybarvil kolecko, nema radialni vypln, ale ze me pouze klame ono LCD.
    Pokud bych chtel udelat nejaky zaver z hlediska kvality nebo niceni zraku, jako kdysi stary odpurce LCD bych jim dal zelenou oproti CRT prave kvuli tomu, ze nezabiraji misto a nenici zrak vyzarovanym svetlem a blikanim obrazu. To, ze jako grafik bych take uvital CRTcko s vysokym rozlisenim a vysokym vertikalnim refreshem je pravda, avsak kolik z okolnich lidi jsou profesionaly v oboru, kdyz nepoznaji rozdil blikani od 60 – 120Hz a kolik z nich bude porovnavat fyzickou barvu pixelu od te, co prisla z graficke karty. Jsme masirovani reklamou a nejvetsi snaha je ted investovat do nakupu LCD technologii, i kdyz jeste neni tak uplne dokonala, davno vsak jiz dosahuje vyssich kvalit, nezli jejich katodova maminka. Z meho hlediska se to vsak vyplati pro nejvetsi masu lidi, kteri si monitor poridi, protoze je jim jedno, jak „to funguje a co to dela“ a poridi si prvni monitor, ktery ma stribrny ramecek a modrou LEDku u jeho vypinace. Pokud davate prednost CRT a jeho problemum s vyzarovanim a blikanim, pak si svuj nazor nechte, ale prestante tvrdit takove ptakoviny, jako ze LCD nici zrak.

    před 16 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.