vylepšení: nyní bez Parse Error

Na navigaci | Klávesové zkratky

Lupa v novém hávu

Lupa.cz
Internetový magazín Lupa se dnes převlékl do nového designu a rozšířil funkčnost. Jak se to povedlo?

Design

Připomeňme, že na počátku bylo velmi neprůhledné výběrové řízení, které naštvalo nejednoho soutěžícího. Redakce odmítla sdělit, jak byl vybrán vítěz a jak dopadlo čtenářské hlasování, což zavdalo k různým spekulacím. A srovnáme-li tehdejší vítězný návrh s jeho nynější realizací, spekulace se pouze potvrzují. Nový vzhled Lupy mi spíš připomíná návrh Ladislava Krajča.

Design sází na jednoduchost a citlivě navazuje na podobu předchozí (tedy přesný opak vítězného návrhu, naštěstí). Nevypadá to věru zle, ale velmi chybí finální doladění. Zásah zkušeného grafika, který by tomu dodal chybějící šmrnc a zlepšil čitelnost. Všimněte si třeba, o kolik lépe se čte (neoznačená) stránka blogy oproti zbytku magazínu.

Funkčnost

Lupa staví na redakčním systému, který můžete znát z Root.cz. Zavádí tzv. nálepky, uživatelské hodnocení komentářů, volná diskusní fóra, SEO URL, specialitky pro registrované uživatele, nové kanály RSS a celou řadu dalších více či méně užitečných funkcí. Výrazně se zlepšilo i vyhledávání. A především: jsou podporována dřívější URL. Skvělé!

Nyní si lze dokonce pod křídly Lupy založit blog. Bloggerům je slíbena celá řada výhod, třeba přísun čtenářů, finanční odměny a pokročilé statistiky. Je jasné, že čím více deníčků vznikne, tím více se zmíněné výhody rozmělní. Také požadované dodržování interního kodexu může být docela svazující. Každopádně tohle je od Lupy chytrý krok a uvidíme, jak se v budoucnu osvědčí.

Lupa:Blesk = 1:0

Komentáře

 1. Jamie #1

  Nechci se k tomu vracet, ale ten ten rozdíl mezi návrhem a výsledkem je teda nezvykle velkej (diky bohu ?. Říkám si, že celá soutěž byla asi zbytečná…

  Ale myslim, že Lupa udělala konečně nějakej krok vpřed a bude teď mnohem navštěvovanejší.

  před 18 lety | reagoval [4] David Grudl
 2. mart8 #2

  není autorem návrhu číslo 14 Ladislav Krajča? přijdemi, že autor je vždy to jméno nad obrázkem… ale možná se mýlím…

  před 18 lety | reagoval [4] David Grudl
 3. mart8 #3

  soutěž a nový design lupy ve mne zanechává názor upadající morálky řadyčeských zadavatelů, kteří postupují následovně (netýká se jen designerů, ale všech kreativních profesí, kde jde hlavně o nápad):

  1./ vyberu si dodavatele, kterého znám a mám k němu důvěru či jiný vztah
  2./ vypíšu soutěž
  3./ sesbírám zajímavé nápady
  4./ nápady předám „svému“ subjektu
  5./ vyhlásím subjektivně libovolně svého dodavatele jako vítěze
  6./ dodavatel realizuje soubor všech došlých nejlepších nápadů…

  a nápady zadarmo jsou nasvětě, protože soutěžné či skicovné je přecepřežitek…

  blééé, karty rozdány jsou již předem a vy se potíte nad nápadem, aby vám jej pak někdo „ukradl“ a realizoval

  před 18 lety | reagoval [5] Adam Hauner
 4. David Grudl #4

  avatar

  #1 Jamie, Navštěvovanější může být díky obsahu. Kvantitativně se na tom budou podílet diskusní fóra a blogy, kvalitativně by to měli zajistit redaktoři. Ovšem tady žádnou změnu nečekám.

  #2 mart8, Jistě, díky za opravu. Ještě odkaz na přehled všech návrhů

  před 18 lety
 5. Adam Hauner #5

  #3 mart8, Mohu tě ujistit, že slečna/paní, která nakonec soutěž vyhrála, pro IInfo nikdy před tím nedělala a nemůže proto být považována za oblíbeného dodavatele.

  BTW návrh 14 mi přijde dotaženější než aktuální megamix, ale výhrady bych k němu měl také.

  před 18 lety | reagoval [21] mart8
 6. Tomáš Kučera #6

  Sakra a ja si rikal, ze na ten design jak jsme nadaval (na ten vitezny) je to docela povedene dilko a prijemne me o prekvapilo!!

  před 18 lety
 7. JersyWoo #7

  avatar

  Mu chybí informace, na jakém systému běží nebo kdo tu aplikaci programoval.

  před 18 lety
 8. Marek Antoš #8

  avatar

  Nová Lupa je postavená na stejném redakčním systému, který se už dříve začal používat na dalších serverech IInfa (Měšec, Root, DigiZone). Samozřejmě se některé části musely dodělávat.

  Většinu prací jsme řešili interně, ale když už mi dáváte tuto šanci poděkovat konkrétním lidem z týmu, rád tak učiním. 🙂 Z programátorského hlediska na Lupě (v různém rozsahu) pracovali Tomáš Krause, Martin Calta, Petr Hrbek, Zdeněk Bouška, Peter Marko, Jakub Vrána a Michal Krause. Autorkou XHTML kódu a stylů je Petra Větrovská.

  před 18 lety | reagoval [11] JersyWoo [15] Roman
 9. Roj #9

  avatar

  Byli jsme pred Lupou, budeme i po ni ?

  před 18 lety
 10. lazywriter #10

  Opravte mne, jestli se pletu, ale „nove“ blogy na Lupe, je prebarveny blog.cz od Jyxa.

  před 18 lety
 11. JersyWoo #11

  avatar
  před 18 lety
 12. pako #12

  Nejak nechapu, k cemu se pouzivaji na informacnim serveru session a proc tomuto: https://www.lupa.cz/…cervu-sober/?… rikate SEO URL 😉

  před 18 lety | reagoval [13] pako
 13. pako #13

  #12 pako, A ono to tu session predava i na externi odkazy: https://web.archive.org/…80/stats.php

  chm chm chm…

  před 18 lety
 14. Dero #14

  avatar

  A milé pako, nemáš vypnuté cookies?

  před 18 lety | reagoval [19] pako
 15. Roman #15

  avatar

  #8 Marku Antoši, Autorkou XHTML kódu a stylů je Petra Větrovská.

  Mhm.. to meno neznie ani zdaleka podobne ako I.B. z ART-PGN. Excuse moi ale ta sutaz vyzniva nakoniec ako riadne fiasko…

  před 18 lety
 16. Marek Antoš #16

  avatar

  Soutěž byla na grafický návrh, nikoliv na dodávku kompletního kódu; ten měla od začátku vytvářet právě Petra. Ivana Bednářová s námi nicméně celou dobu úzce spolupracovala a svůj návrh dále upravovala jednak podle našich požadavků, jednak podle připomínek, které vyjádřili v diskusi k výsledkům soutěže sami čtenáři. Je také autorkou rubrikových ikonek, které se zobrazují u perexů na titulní stránce.

  Osobně si myslím, že se to povedlo. Díky tomu, že jsme zpětnou vazbu od uživatelů (v podobě hlasování i příspěvků v diskusi) získali už ve fázi grafického návrhu, mohli jsme na něm dál pracovat. Kdybychom si o ni neřekli, nějaký design si vybrali sami a rovnou ho použili, bylo by pak mnohem bolestnější upravovat podle čtenářských připomínek ostrou verzi.

  před 18 lety | reagoval [17] Roman [18] David Grudl
 17. Roman #17

  avatar

  #16 Marku Antoši, V podstate ste desiatkam ľudí zbytočne zabili niekoľko hodín zo života a nakoniec ste vybrali design ktorý ste prakticky vôbec nepoužili. Aj tak ste si nakoniec všetko spravili podla seba, čo je samozrejme 100% v poriadku, len načo tie tančeky. Podobne ako ostatní, aj ja som rád, že nakoniec stránka vyzerá inak ako víťazný návrh ale vaša obhajoba tohto jednania je podľa mna veľmi slabučká. Jednoducho ste ako organizátori sklamali. Nanešťastie nie ste prví ani poslední… takúto lotériu zorganizovali nedávno napr. aj neslyšící.cz. Zasa im prišli tony návrhov (v tomto prípade často nevalnej kvality) a žiadny z nich nevybrali. Dúfam, že sa z toho česká scéna poučí a ďaľšíe hurvínkovské tendre bude jednoducho ignorovať.

  před 18 lety
 18. David Grudl #18

  avatar

  #16 Marku Antoši, Marku, čtu si vaši reakci počtvrté a žasnu, jak kouzlíte se slovy.

  Ale konečně jste mi potvrdil, že vítězný návrh byl určen shora, nikoliv hlasováním čtenářů. Záměrem však bylo vyvolat opačný dojem (a povedlo se), nejspíš proto, aby vše vypadalo demokraticky a neremcalo se proti designu, který byl svobodně vybrán.

  Jak dále píšete, podle výsledků čtenářského hlasování jste si ze zaslaných návrhů poskládali jeden supervítězný. Nestydíte se? Nepřípadá vám to vůči soutěžícím nekorektní?

  Ivanu Bednářovou jsem v této souvislosti vůbec zmiňovat nechtěl, protože si myslím, že s celým podrazem nemá nic společného.

  před 18 lety | reagoval [20] roman
 19. pako #19

  #14 Dero, Za prve, nejsem TO pako, ale TEN pako, takze me prosim oslovujte „Mily pako“ ?

  Za druhe, mam Operu 8.5 a cookies mam zapnute. Identifikuji se prekvapive jako Opera ?

  před 18 lety
 20. roman #20

  avatar

  #18 Davide Grudle, Veru veru aj ja mam pocit ze I.B. v tom zostala tak trochu ako obetny baranok na ktoru sa navalilo kopec negativnych ohlasov.

  před 18 lety
 21. mart8 #21

  #5 Adame Haunere, jiste, ale pokud se soutezi o navrh, ktery se pak nerealizuje, dela to na me dojem, ze jde pouze o kolekci napadu a ne vyber dodavatele. tot vse

  před 18 lety
 22. Marek Antoš #22

  avatar

  Mám pocit, že v mých slovech hledáte (a kupodivu i nacházíte ? věci, které jsem nenapsal. Na základě hlasování byl vybrán vítězný návrh, za který jsme zaplatili slíbenou odměnu. Tím jsme myslím zcela naplnili podmínky vyhlášené soutěže. Ano, autoři zbývajících návrhů nedostali nic (když pominu tričko, které jsme spolu s poděkováním poslali všem účastníkům). Všichni však dopředu věděli, že vybrán bude jen jeden a přesto do toho šli, takže v tomhle snad nic nekorektního není.

  Poté, co došlo k výběru, jsme nicméně s autorkou vítězného návrhu dál úzce komunikovali a ona svůj návrh postupně vylepšovala tak, aby co nejlépe odpovídal našim potřebám i názorům čtenářů, kteří se vyjádřili v diskusi. Osobně jsem jí vděčný za pružnost a ochotu, s jakou na svém návrhu dál pracovala – jsou grafici, kteří by si postavili hlavu a tvrdili, že _takhle_ je to nejlepší a nic měnit nebudou. Na základě této zkušenosti mohu Ivanu Bednářovou komukoliv vřele doporučit.

  Na výsledný design Lupy jsou zatím myslím docela dobré ohlasy, a to zjevně nejen od těch, kteří původně pro tento návrh hlasovali. To mne vede k závěru, že náš postup byl naprosto správný.

  A tak se ptám: připadalo by Vám lepší, kdybychom vzali vítězný návrh a bez jakýchkoliv úprav ho nakódovali? A proč vlastně? Byli by pak čtenáři či ostatní účastníci soutěže spokojenější? Je něco špatného na tom, když spolu zadavatel a grafik během realizace komunikují a společně výslednou podobu vylepšují?

  Mimochodem, součástí podmínek soutěže byla i následující věta: „Nevylučuje se následná spolupráce s výhercem na dalším ladění grafické podoby serveru.“ Pokud je tedy někdo překvapený, že jsme vítězný grafický návrh nevzali „i s chlupama“, znamená to, že je asi nečetl. ?

  před 18 lety | reagoval [23] Roman
 23. Roman #23

  avatar

  #22 Marku Antoši, Ok predstavme si ze zorganizujem sutaz.. poblaznim par desiatok ludi.. pre dobru vec. Potom vyberiem navrh… ktory nie je na prvy pohlad uplne najlepsi a uz dopredu viem ze ho prekopem na nepoznanie.. dokonca mozno az tak, ze niektore ine navrhy k tomu boli blizsie ako tento … Jednoducho, nevyberiem objektivne navrh ktory sa (mi?) najviac paci ale osobu s ktorou si budem najlepsie rozumiet. Ja neviem „vysvetlite mi to prosim.. ako stvorrocnemu decku“ co je toto vlastne za sutaz? Fajn.. ved si predstavte ze si to zorganizujem a potom si vyberiem nejakeho kamosa nie? Ostane to aspon v rodine.

  před 18 lety
 24. XHeMoS #24

  BTW: Trochu odbočím od vaší „odboné“ diskuze. Co mě vadí na lupě, jako běžnému čtenáři je to, že ta hlavní stránka vypadá nějak prázdně. FireFox mě odejme reklamy, a já mám skoro až na pár věci poloprázdnou stránku. Dle mě se v tom lanyoutu dalo nacpát více věci. Vždyt je to plocha, která má zaujmout.

  před 18 lety
 25. Richi - Obchody #25

  Mě se nová Lupa líbí, je přehlednejší a modernejší a malé „mouchy“ se jiste brzo vychytaj:-)

  před 18 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.