stránky, kam napsal komentář Ivo Lukačovič

Na navigaci | Klávesové zkratky

Mámo, já se vidím, já se vidím!

Zvláštní. Ač jsem si pod minulým článkem o LCD monitorech přečetl desítky názorů, jak jsou šíleně fajn, oči mě bolí pořád. Podobně bídně dopadl i Fuxoft. Ateista navzdory komentářům ?

Pokračuji v tématu LCD monitorů. Než se dostanu k těm, které vystihuje titulek článku, trošku odbočím:

Jaký koupit LCD?

Brácha by rád pod pahýlem LCD a byl si ho včera se mnou vybírat. To je jako jít na koncert Heleny Vondráčkové a vzít sebou Rejžka. Kupodivu jsme se však shodli. V podstatě veškeré monitory jsou nekoukatelné. Ty dražší od Fujitsu Siemens obzvlášť, ale každý jiným způsobem, v tom se musí inženýrům přiznat na tvořivosti.

Přitom řada kusů vypadá podle screensaverů zdánlivě dobře. Brácha už chtěl jeden kupovat, leč já mu radosti nedopřál s tím, že podle „rybiček“ nelze soudit. Že je potřeba udělat test webovým prohlížečem a kolečkem myši. Jak výběr dopadne, budu informovat na stránkách populárně vědeckého špalíčku moudrosti a pochopení La Trine.

Varování: nikdy nekupujte LCD jen podle doporučení, recenze, technických parametrů, ale vyzkoušejte si ho naživo. Důkladně

Fujitsu Siemens ne-e


Od malička mi doma říkali, ať do toho furt nečučím, jinak budu nosit brejle. Pár desítek let uteklo jako stoletá voda a jsem dnes doma jediný, kdo je nenosí. Ale upřímně, o tuto výsadu se začínám obávat, protože po roce života s Fujitsu Siemens P19–2, krásným monitorem s PVA matnicí, vidím hůř. Zkuste uznat tuto myšlenku: pokud někdo s podobně agresivními LCD problémy nemá, nebo měl a časem si zvykl, vůbec to neznamená, že mu zrak neničí.

Které ale jsou ty „agresivní“ LCD? Pokusím se udělat malý subjektivní seznam monitorů, jejichž obraz očím vadí. I když někdo si ono vadění uvědomuje, jiný ne. Neuvědomění není výhoda a je chytřejší orientovat se podle citlivějšího článku, než se pak po letech divit u očaře.

Zrcadlo pověz mi…


Musel jsem se smát, když jsem v prodejně viděl ty zástupy notebooků se zrcadlovými displeji. Nebo jak se tomu říká – lesklé? Jsou tuze krásné a miloučké, ale vhodné leda pro Jamese Bonda, aby předstíraje práci mohl sledovat dění za svými zády.

Ještě za dob CRT prodávala firma Polariod celkem drahé filtry, které snižovaly odrazivost obrazovky. Výrobci notebooků evidentně objevili opačný trend. Je sice báječné, že člověk po hodinách programování vidí v monitoru svůj unavený obličej a pochopí, že je čas jít spát, ale stejně bych tohle doma nechtěl ani zadarmo ?

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Radek Hulán #1

  avatar
  před 18 lety
 2. Pachollini #2

  Žena má MacBooka s lesklým displejem a ač jsem se toho na začátku bál, zdá se mi, že to není tak hrozné, jak se říká. Skoro se mi líbí víc než můj klasický matný.

  před 18 lety | reagoval [3] Radek Hulán [4] David Grudl
 3. Radek Hulán #3

  avatar

  #2 Pachollini, na notebook lesklý displej nepatří, dá se používat v tmavé komoře, tam způsobuje subjektivně vyšší jas a kontrast, ale pokud si člověk vezme notebook na slunce (třeba letní zahrádka, restaurace), je lesklá obrazovka zcela nečitelná..

  před 18 lety | reagoval [37] Josef Průša [44] dENIS
 4. David Grudl #4

  avatar

  #2 Pachollini, mně se můj LCD taky moc líbí ?

  před 18 lety
 5. peCan #5

  avatar

  První co dělám když usedám za jiné LCD, snižuji kontrast a jas. Jinak z toho brečím jak to pálí.

  LCD je ale hmohokrát lepší než CRT, takový mám dojem já když si sednu doma za tu krabici. Nepočítám CRTčka za X desítek tisíc, protože takové doma nemám a ani ho neplánuju.

  před 18 lety | reagoval [8] honza.k
 6. Solvina #6

  Rejžek na koncertu Heleny Vondráčkový!

  Že ty chodíš na strach.cz?! Nebo seš přímo ostravák?!

  před 18 lety
 7. Medcin #7

  avatar

  Mám na flešce NokiaTest a bývá to první soft co pouštím. Naštěstí se už nemusím starat o soudkovitost a podobné.

  před 18 lety
 8. honza.k #8

  avatar

  #5 peCane, Souhlasím s tím jasem, dlouhé roky jsem používal CRT až do teď, mám asi 4 měsíce LCD a jas mám na absolutně nejnižší hodnotě, všechny vyšší hodnoty jsou pro mě absolutně nekoukatelné, možná tak na pár minut, ale na dlouhodobější práci v žádněm případě.

  před 18 lety
 9. Austin #9

  No tak nevím, monitor Fujitsu Siemens P19–2 mám taky, pracuju na něm už rok a nemůžu si stěžovat. Na hry to asi nebude, ale na práci je naprosto skvělý. A když si člověk poladí jas a kontrast, moje oči s ním nemají problém…

  před 18 lety | reagoval [10] David Grudl
 10. David Grudl #10

  avatar

  #9 Austine, na kolik to máš naladěné? Používám:

  • jas: 15 %
  • kontrast: 50 %
  • black level: 40 %
  • ostrost (sharpness): 0 %

  Jas a ostrost na minimu je docela alarmující. Co se asi děje s očima většiny používající 100 % ?

  před 18 lety | reagoval [23] Austin [31] Petr Brádler
 11. lukas #11

  Na monitoru s lesklým displayem je černá skutečně parádně černá, ale musím souhlasit, že to je nahouby. V době CRT se monitorům obírala polovina bodů, když je bylo možné použít jako „černé zrcadlo“…

  před 18 lety
 12. Ondra #12

  No, že někomu vyhovuje víc CRT než LCD, to jako náruživý hráč chápu a sdílím, ale že někomu nevyhovuje glare (lesklý) displej notebooku moc nechápu. To může tvrdit jen ten co to nemá vyzkoušené a nebo pracuje celou dobu v parku na sluníčku.
  Já už bych teda notebook bez lesklého displeje nechtěl. Chápu sice, že je spousta lidí, co tomu nerozumí a nechají si poradit od „odborníků“ cokoliv, ale ten kdo jednou jezdil v subaru tak už si kiu nekoupí.

  před 18 lety | reagoval [45] dENIS
 13. Hellish #13

  avatar

  Proč je lesklé LCD tak špatné, když jsme léta pracovali na lesklých CRT a nikomu to nevadilo? Nechci se zastávat lesklých LCD, jen tomu trochu nerozumím.

  před 18 lety | reagoval [14] Radek Hulán [17] David Grudl
 14. Radek Hulán #14

  avatar

  #13 Hellishi, LCD není špatné, ale David se rozhodl vydělat o $5 více na AdSense, tak píše nejednoznačné a mírně provokativní články, která mají za úkol přilákat mraky komentářů jako je ten můj ?

  před 18 lety | reagoval [17] David Grudl
 15. pepak #15

  Rekl bych jen dve veci:

  1. To, ze se tobe pri koukani do LCD monitoru kazi oci, jeste neznamena, ze to tak funguje pro kazdeho. Zkus uznat tuto myslenku, stejne jako ja zkousim uznat tvoji, ze „pokud někdo s podobně agresivními LCD problémy nemá, nebo měl a časem si zvykl, vůbec to neznamená, že mu zrak neničí.“
  2. Jednoznacne soulasim s doporucenim, ze LCD _nelze_ kupovat podle recenzi a doporuceni, ale jedine na zaklade ziveho vyzkouseni. Kazdy jsme v tomhle jiny a treba moje osobni zkusenost jde zcela proti vsem standardnim doporucenim (v zadnem pripade ne nativni rozliseni – moc reze, v zadnem pripade ne cleartype – boli z toho hlava, na rychlosti odezvy nezalezi – aspon ja na svem 3 roky starem 25ms LCD zadne mazani nepozoruji a zrovna tak ho nepozorovali ctyri dalsi lidi, kdyz jsme dali pocitace dohromady z zkusili nejake ty sitove hry).
  před 18 lety | reagoval [19] David Grudl
 16. noname #16

  přiznám se, že jsem na lesklý displej také nadával a nejvíce mě sralo, že se člověk nikdy na eshopu nedoví, jestli je či není displej lesklý. Takže jsem si takhle pořídil siemens notebook a měl lesklý displej. Chtěl jsem jej vrátit, ale když už jsem to měl, tak jsem si jej pustil a ejhle – vůbec to nevadilo. Protože počítač používám jen k práci, tak tam permanentně svítí bílá plocha a na ní se neodráží vůbec nic. Díky lesklosti je navíc displej více ostrý a čitelný než matné displeje. Navíc jsem si analyzoval k čemu ten notebook používám a je to výhradně práce uvnitř a navíc večer či v noci (v práci mám něco jiného). Takže překvapivě spokojenost. Ale opravdu to musí člověk zvážit.

  před 18 lety | reagoval [28] David Grudl
 17. David Grudl #17

  avatar

  #13 Hellishi, a proč se knihy tisknou na papír a ne alobal? Kdysi v devadesátých letech jednu dobu tiskli časopis Chip na velmi leský papír, nedalo se to číst a museli ho změnit. Nízka odrazivost je prostě objektivní výhodou. Že mi připadají glare LCD jako legrační úlet, to už je subjektivní názor.

  #14 Radku Huláne, Mírně provokativní? Souhlasím, ale proč jen mírně? ? Nejednoznačné? To není záměr, spíš to znamená, že si nerozumíme. A kvůli AdSense to nebude, všimni si, že při komentování nebo otevírání komentářů z RSS tu žádná reklama není.

  před 18 lety | reagoval [44] dENIS
 18. Pitel #18

  avatar

  Mam ten FS P19–2 taky, a i presto, ze jsem se ho pres Nokia Monitor Tester pokousel spravne nastavit, tak se mi ten obraz nelibil tak jako tovarni nastaveni. A ocim to zatim (pul roku) vubec nevadi.

  před 18 lety | reagoval [19] David Grudl
 19. David Grudl #19

  avatar

  #15 pepaku, ad 1) a proč bych tu myšlenku neuznal? Vylučuje se nějak s myšlenkou v článku? Holt to jsou ty záměny logických kvantifikátorů, že? ?

  Ale nerozebírejme to více, rozetnu uzel ihned: Nikde jsem nenapsal, že „agresivní“ LCD ničí zrak všem, ale že ho mohou ničit některým, kteří si to neuvědomují.

  #18 Pitle, řekneme si za pár let ?

  před 18 lety | reagoval [22] pepak
 20. Marek Vidtman #20

  Vlastním celkem levný LCD BENQ FP19GX a jsem vcelku spokojený. Černá by mohla být černější, ale kdo by koukal jen na spořič obrazovky, kdy je černá celá plocha.
  JAS:15%
  KONTRAST: 30%

  před 18 lety
 21. Cr #21

  Mám Asus A6M notebooka. Pamatuju si moc dobře, když jsem ho nejprve viděl u kamaráda a věděl, že má mít lesklý display, a zeptal se ho, jaktože nemá. O to větší (a příjemnější) bylo překvapení, když mi pověděl, že tam přece lesklý display je (a já si ani nevšiml).
  Nesrovnával jsem moderní displaye matné a lesklé. Lesklý display může vypadat jako hloupost, ale mám fakt krásné barvy (nicméně nevím, jaké barvy mají moderní matné displaye).
  Tohle je jeden z těch případů, kdy by člověk měl nejprve vyzkoušet, a pak mluvit ?.

  před 18 lety
 22. pepak #22

  #19 Davide Grudle, Logickymi kvantifikatory moc neargumentuj, u vety se tremi negacemi by te to mohlo zavest na tenky led ?. Krome toho se bavime o jazyku a ten je s logikou na stiru dost casto (co je negace pro „musim“ v logickem a co v jazykovem smyslu apod.)

  Kazdopadne si teprve ted, po procteni diskuse, uvedomuju, ze i ja snizuji jas a kontrast hodne dolu…

  před 18 lety
 23. Austin #23

  #10 Davide Grudle, No tak to máme nastaveno skoro stejně ?… Já mám

  * jas: 15 %
  * kontrast: 50 %
  * black level: 45 %
  * ostrost (sharpness): 0 %

  Ale třeba naši grafici mají monitory (z mého pohledu) strašně přesvícené. Ovšem jim to vyhovuje…

  před 18 lety
 24. frettie #24

  avatar

  Používám dva roky NB s matnym displejem, par kamaradu nyni pouziva ty mrchy leskly, nyn i upgraduju a docela se desim toho, ze novy nb bude mit tu mrchu lesklou, prijde mi dost depresivni kdyz koukam na monitor a vidim to, jak se sam sobe nelibim nebo dalsi obrazovky okolo mne :)

  Ale jinak s LCD pracuju porad, LCD televize taky pouzivame doma, a jak male, tak velke televize jsou dobre, oci nas neboli, je tedy pravda, ze nosim bryle, ale to je dano nejspis genetickymi dispozicemi.

  před 18 lety
 25. ringo #25

  Asi jsem divnej, ale na lesklý LCD displej se mi kouká dobře a oči mě z něj nebolí.
  Co na tom, že se pak notes skoro nedá používat venku ;).

  před 18 lety
 26. carnero #26

  Monitory, LCD panely… a napadlo někoho řešit okolní osvětlení v místech, kde ho řešit lze? Ono je něco jiného LCD ve tmě a něco jiného totéž LCD pod deseti bodovýma halogenama. A upřímně, pod debilním světlem můžeš mít displej jaký chceš a je Ti to k… ničemu. Ono občas stačí přestat vejrat do monitoru a koupit si lepší světlo nad hlavu… člověk ušetří oči a deset tisíc za monitor ?

  Ale to je jen návrh k řešení. Pokud dgx řešil i světlo kolem, nechť odpustí a věnuje se dál svému LCD ?

  btw na krajíček: Svého času (na kolejích) mě bolely oči při sezení u počítače. Nadával jsem na monitor – bylo to židlí, byla nízká a od páteře mě bolela hlava kolem očí („za čelem“) a šíleně pálily oči. Židli jsem vyměnil za kvalitní a bylo po problému…

  Mno a už vážně končim. Jen jsem chtěl nzanačit, že ta první a poslední věc, která člověka napadne nemusí být také ta věc, která problém způsobuje. Jak je to opravdu si musí každý rozhodnout sám.

  před 18 lety | reagoval [28] David Grudl [40] tark
 27. Jiří Bureš #27

  avatar

  Když jsem viděl ve čtečce nadpis, tak jsem si říkal „to zas bude v álejích nablito“, ale zatím je v komentářích poměrně čisto ? Ale třeba se to zlepší po mém prohlášení, že současná LCD jsou na prd a ještě nějakou chvíli budou. A že kvalitě levného CRT monitoru se nevyrovná mnohonásobně dražší LCD. Výhody LCD se projevují téměř výhradně při odpojeném napájení. Ano, LCD jsou hezčí!

  před 18 lety | reagoval [28] David Grudl
 28. David Grudl #28

  avatar

  #26 carnero, …aneb ergonomie, hodně důležitá disciplína.

  Ale abys rozuměl, nehledám vysvětlení, proč mi některé LCD nevyhovují. Beru to jako fakt.

  Když jsme včera s bráchou prohlíželi řadu monitorů, několik jich otipovali jako „nedívatelný hnus“ a několik jako „to by šlo“ a poté zjistili, že ony „nedívatelné“ jsou zrovna nejdražší kousky v nabídce a shodou okolností vždy (tedy cca) značka Fujitsu Siemens, pochopil jsem, kde je asi zakopaný pes.

  Nicméně nikoho o tom nepřesvědčuju.

  Subjektivně zcela nejkrásnější obraz měly právě lesklé monitory. Asi kdybych si byl hodně jist, jak se bude chovat právě v mé kanceláři (viz #16 noname), že jej nebudu používat nikde jinde a že se ani nezmění kancelář, dokázal bych si představit, že bych si ho koupil. A nikdy ne na notebooku (notebook chápu jako mobilní variantu PC), to bych byl blasen.

  #27 Jiří Bureši, Jirko, ty jsi byl tuším jediný človek, co se mnou minule souhlasil ? A popravdě, očekával jsem ještě o jeden souhlas méně ?

  (naopak jsem čekal a dočkal se hlasů, jenž se mě snažily přesvědčit, že s mým bolením očí zásadně nesouhlasí)

  před 18 lety | reagoval [30] carnero [32] Symen [35] Radek Hulán
 29. gwh #29

  Lesklý displej na svém notebooku mám. Pokud bych se měl rozhodovat znovu, jaký displej zvolit, nevěděl bych. Na jasném světle je opravdu nečitelný, ale v běžných pracovních podmínkách má o dost krásnější barvy (subjektivní názor, nedělal jsem žádné rozsáhlé testy). Ještě mě napadlo, že je možná krapet víc náchylný k „omatlání“ než matný displej.

  před 18 lety
 30. carnero #30

  #28 Davide Grudle, Jasné! Dokopal jsem své steží uvažující buňky až sem, bylo škoda to zapomenout. Zjevně víš, bohužel jsem zjistil, že takových je málo. Dost lidí hledá problém v tom, co vidí před sebou a občas ten problém je někde jinde. To jim pak jiný monitor nepomůže a jen vyhazují peníze a čas za hledání nemožného.

  Jistě, každému vyhovuje něco jiného. Já bych se k LCD nevrátil ten grafik, kterého občas potkává by nevyměnil své CRT. Mě se jen nějak nelíbí názory typu „mě se to nelíbí – je to špatná technologie“ ? No nic, držim hubu a krok ?

  před 18 lety
 31. Petr Brádler #31

  #10 Davide Grudle, Překvapivě také vlastním P19–2 a mám nastaveno:
  jas: 100 %
  kontrast: 50 %
  black level: 50 %
  ostrost (sharpness): 33 %.

  Chvíli jsem si zkoušel těch tvých 15 % jasu, ale připadá mi to dost tmavé, takové ponuré, deprimující. Asi by se mi tak nepracovalo dobře. Monitor mám cca. rok a půl a nevnímám žádné problémy, kouká se mi na něj dobře.

  Přesto zhruba do snížení jasu na 65 % nejsou velké rozdíly, tak to na chvíli o něco snížím a vyzkouším.

  před 18 lety
 32. Symen #32

  #28 Davide Grudle, To mi vysvětli, jak jsi přišel na ten odkaz blasen? :)

  Tož bracha včera tvrdil, že existuje v Brně spoustu obchodů, kde mají velký počet vystavených LCD panelů a nechají je Vám odzkoušet i na něčem jiném, než na screensaveru. To se mi moc nezdá a tak se radši ptám, jestli o nějakých víte?

  před 18 lety
 33. Luk #33

  Obraz je hlavně záležitost grafické karty, ne za všechno může monitor. Ještě jsem nepotkal žádnej co by mě vyloženě tahal/kazil oči (zajímalo by mě co to přesně znamá). Já mám zkušenost opačnou při přechodu na počítač kde je CRT monitor, němůžu zaostřit a ta vrstva skla co se poslední dobou dávala před obrazovku je něco děsnýho.
  Pokud je někdo zvyklý na vypálený CRT tak mu může přechod na nový LCD připadat, že se dívá do reflektoru (nemyslím teď konkrétně nikoho).

  Pokud jde o lesklý povrch, mám pocit že barvy jsou na takovýchto panelech živější, kdo tvrdí něco o odrazech tak si musí nejdřív monitor zapnout, když je vypnutý tak se logicky chová jako zrcadlo. Mám dlouhodobé zkušenosti s filtry AG Neovo a nikdy žádný problém, nemluvě o vyšší odolnosti. Ruku na srdce kdo chodí s notebookem do parku.

  před 18 lety | reagoval [34] Radek Hulán [36] David Grudl
 34. Radek Hulán #34

  avatar

  #33 Luku, nesmysl, ve 2D a při použití DVI-D rozhraní je obraz všech moderních grafických karet de-facto identický

  před 18 lety
 35. Radek Hulán #35

  avatar

  #28 Davide Grudle, ano, pokud vedle sebe postavíš v prodejně lesklý monitor a standardní, většina lidí si koupí ten lesklý. Zdá se jim, že má větší kontrast, nicméně, je to jen optický klam. To, že se v něm vidí, už se jim ovšem nezdá, a pochopí to až později ?

  Je to normální marketing…

  před 18 lety
 36. David Grudl #36

  avatar

  #33 Luku, v případě CRT monitorů ovlivňovala grafická karta obraz zcela zásadním způsobem. Nejlepší výsledky dávaly karty Matrox, a třeba taková nVidia, král ve 3D, nesahal v 2D Matroxu ani po kotníky. Leč už je to pár let zpátky, rozdíly se srovnaly a dnes jsem s obyčejnou nVidií 6600 zcela spokojen. Mluvím o 2D.

  Jenže dnes, v éře LCD monitorů připojených přes digitální rozhraní, na videokartě už nezáleží. V digitálním světě platí, že jednička je jednička a nula je nula, používají se nízké frekvence a výsledky jsou tedy vždy stejné. Rozdíl by v podstatě znamenal chybu v kartě nebo při přenosu.

  před 18 lety
 37. Josef Průša #37

  avatar

  #3 Radku Huláne, Nesouhlasím, bez problému na svém Vaiu můžu pracovat i venku. BTW? TyTN nemá lesklý display?

  před 18 lety | reagoval [38] Radek Hulán
 38. Radek Hulán #38

  avatar

  #37 Josefe Průšo, má, a právě proto jsem si na něj koupil z USA BoxWave ClearTouch AntiGlare fólii ? Jinak by byl v autě na navigaci nepoužitelný…

  před 18 lety
 39. ondratoral #39

  avatar

  Drobnost ze začátku: …TN matnicí nám nevadily.

  A k LCD: mám notebook s lesklým displejem a ve srovnání se starším Acerem, který má matný, se na tom mém dá pracovat i venku. Teď mám nad hlavou bodovky, které jsou při vypnutém displeji krásně vidět, ale při práci si jich ani nevšimnu. Podsvícení mám stažené na půlku a oči mě nebolí.

  před 18 lety | reagoval [46] zputnik
 40. tark #40

  avatar

  #26 carnero, Ve tmě nepracuju, oči okamžitě K.O… Teď mi tu svítí 300W stojací lampa, případně si můžu přisvítit stolní lampou na zeď (dalších 60W a lampa je dva metry od LCD)…

  před 18 lety
 41. Radek N. #41

  …Ač jsem si pod minulým článkem o LCD monitorech přečetl desítky názorů, jak jsou šíleně fajn, oči mě bolí pořád.....
  Myslím, kdyby jste méně seděl před monitorem a více se věnoval např. ženě, měl byste možná menší problémy s očima. A kdyby ne, je to prijemnejsi. ;) Ikdyž, i muži mají své dny… sorry za OT

  před 18 lety
 42. blesk #42

  avatar

  Jojo, Dave moc pekny clanek… Pridam svou trosku. Mam v praci LCD Dell, nechce se mi zjistovat co je to za vyrobce(myslim tim samotny display, vsude je jen Dell), ale je super. Oci neboli a celkove je fakt dobry, i kdyz teda nedelam grafiku, takze nemam vase designerske problemy. Co se tyce notebooku tak nemuzu nez souhlasit. Koupil sem si apple macbook, coz je hracka se kterou sem maximalne spokojen az na jednu vec a to je prave LCD. Je sice krasne, moc hezke barvy a vsecko ale je LESKLE ☹… U drazsich verzi (macbook pro) nabizi apple na vyber, ale u tohodle proste nebylo… Takze kvuli tomu ted budu mit z prace IBM T60, abych mohl z domu pracovat…

  před 18 lety
 43. Andrew #43

  Každému dle jeho vkusu. Vůbec Ti neberu, že se Ti FS nelíbí, ale byl bych opatrnější v tak rázných závěrech. Pár LCD mi už rukama prošlo a to levných i drahých a znovu trvám na tom, že FS je vedle Eiza jediný koupitelný model LCD do 20ti tis. Samozřejmě ne všechny modely, ale ten, o kterém mluvíš ano. Jsem už nějakou dobu jeho spokojený uživatel. Musím se ale přiznat, že kalitu v internetových prohlížečích neposuzuji, ale to, jak je použitelný v grafických aplikacích. Tam mi CRT plně nahrazuje (ono postavte si dvě 19tipalcové bedny s tlustým rámem vedle sebe, to prostě nejde).
  Asi to je blbá otázka, ale předpokládám, že ho používáš přes DVI a ne analog. Přes analog to opravdu není dobrý obraz, ale to téměř u žádného LCD a to už si klidně člověk může koupit placku za 4 tácy.
  Nakonec dotaz – nenapsal si, co TI na FS vlastně vadí. Že Ti kazí oči (ale neuvedl jsi jak), je značně subjektivní poznatek a rozhodně v obchodě to nepoznáš.

  před 18 lety
 44. dENIS #44

  #3 Radku Huláne,
  Už jsem to sice psal do různých debat (možná i tady), ale není lesklý jako lesklý. U lesklého displeje je hodně důležitá jedna věc – PODSVÍCENÍ. Mnozí výrobci (zdá se) jen na běžném displeji nahradili matnou vrstvu (rozptylující odražené světlo ale také snižující kontrast obrazu) za lesklou. A tím technická inovace končí, a nastupuje marketinková polévka. Takový displej se mj. projevuje nízkým pozorovacím úhlem. Na ten se dá koukat opravdu jen v příšeří.
  Podobné fígle se děly i u „plochých“ CRT, kdy byla za rovným sklem ukryta obyč. obrazovka s kulovým povrchem – a nedalo se na to koukat.

  Lesklý displej musí mít homogenní a o hodně intenzívnější podsvícení (např. LED), aby udělal (jinak) to, co matná vrstva – snížil intenzitu odlesků, ale při zachování kontrastu.
  S takovým displejem není problém dělat na přímém slunečním světle. Běžně na našich stavbách studuju dokumentaci v notebooku (vaio). S noťasem s obyč. displejem jsem musel do stínu.

  #17 Davide Grudle, Matná vrstva z odrazů udělá mlžný závoj. A to mi vadí víc, než odlesky, které prakticky nevnímám, stejně jako u klasického televizoru.

  před 18 lety
 45. dENIS #45

  #12 Ondro, Ano, k subaru je vaio nejlepší doplněk:) (ani nevíš, jak mě se*e, že furt není sníh.

  před 18 lety
 46. zputnik #46

  avatar

  #39 ondratorale, Mám naprosto stejnou zkušenost. Navíc ono „vidět se v něm“ je podle mě spíše o tom, jak si s tím pohraje/nepohraje mozek. Za pár měsíců jsem se ani jednou nepřistihl při tom, že by měl v monitoru vyrušil nějaký odraz (natož ten můj). ;o] Oceňuji ostrost + lepší obraz na venku.

  Kdybych měl znovu volit, volím lesklý…

  před 18 lety
 47. xSpiky #47

  avatar

  Mám lesklý displej na notebooku (od ASUSe) a nemenil bych (jinak mam jeste 17 trinitron a to je taky uchazejici).

  Mam zapnute ClearType (ale poladene wizardem na
  https://learn.microsoft.com/…/typography/)

  • da se tam stahnout wizard do control panelu

  Jo a ClearType je urcene hlavne pro LCD (nekde jsem tady v komentarich cetl stesky nad ClearType nad LCD – ten wizard – hlavne zalozka advanced hooodne pomuze)

  před 18 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.