během psaní nezemřelo téměř žádné zvíře

Na navigaci | Klávesové zkratky

Elitu národa nehodláme tolerovat

Protože psaní o politice máte drazí čtenáři tak rádi, přicházím s další trošku do mlýna.

ČSSD si je vědoma, že získané vzdělání určuje více než kdy v minulosti šanci každého jednotlivce uspět a prožít hodnotný život, a že úroveň a kvalita vzdělání dnes patří k nejdůležitějším výhodám, které zvyšují konkurenceschopnost České republiky. Zajištění větší dostupnosti a vyšší kvality vzdělání považujeme za naši trvalou prioritu.

Zdroj: volební program ČSSD

Hezká slova vystihující můj názor. Nyní by se slušelo článek ukončit a dál spokojeně žít v krásném světě iluzí a lásky. Nebo zkusíme ona slova srovnat s realitou?


Ministerstvo opět zamítlo projekt první české základky pro nadané děti … Je to stále dokola: jak vysvětlíte (mimořádně inteligentním) dětem, že má ministryně vlastní dceru v elitní škole, a přitom si nepřeje, aby do elitních škol chodily i jiné děti? A že se nestydí? Jak jim vysvětlíte, že se dál nemohou učit v té báječné soukromé škole, již si rok zkusily a která jim byla ušita přímo na míru?

Zdroj: Reflex 17/2005 Nadané děti překážejí


Proč herdek nemají nadané děti jedinou extra školu, když škol pro děti omezené, pomalejší, handicapované nebo blbé je jak naseto?!

Komentář od Arthura Denta je tak vystihující, že si raději zacituji, než bych se sám rozčiloval ;)


Vezmu-li do ruky Listinu práv dítěte, je zde zcela jasně řečeno, že každé dítě má právo na odpovídající rozvoj svých schopností. A zcela přirozené tedy je, že děti vnitřně motivované, s vysokou úrovní schopností („studijních předpokladů“) mají nárok na náročnější vzdělání postupující rychlejším tempem s větším záběrem do hloubky atd. – a je zřejmé, že tím pádem pravděpodobněji dosáhnou vyšší úrovně vzdělání. Jestli shodou okolností právě tyto děti pocházejí z rodin vzdělanců, vůbec není důležité pro fakt, že to právo prostě mají.

Zdroj: Česká škola, Tomáš Houška – Vzdělání a elity


Soukromé školy jsou pro elitu národa, a to my tady nehodláme tolerovat.

Citát připisovaný Eduardu Zemanovi, ministrovi školství za vlády ČSSD. A tímto se loučím a volám: Volte ČSSD! Nebudeme přece podporovat elitu.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. noby #1

  avatar

  Což o to, že někteří politici jsou proti speciálním školám pro nadané, stačí mi si vzpomenout na plány zrušit gymnázia…

  před 18 lety
 2. Bolek Metalista #2

  Pán zjistil, že mu házení špíny přináší spousty komentářů a lehce zvyšuje návštěvnost? Jen tak dál, zachvíli to tu nebude číst nikdo než političtí agitátoři.

  K blognutí, Buzková je mi nesympatická, co je u koryta a považuji ji spíše za slabý článek v ČSSD, už mimojiné proto, že sice konstantně udrržuje úroveň našeho systému školství, ale pokud udělal něco pro rozvoj, většinou to způsobila jen samé komplikace. Když jsem se doslechl nápad na zrušení víceletých gymnázií, myslel jsem že mě omyjou, přál bych si, aby byl v budoucí vládě na jejím místě někdo schopnější a méně úzkoprsejší, ovšem ne někdo, kdo by rád udělal ze vzdělanosti věc dostupnou jenom pro studenty se stálým příjem nebo ze zajištěných rodin a kolik takových je, že? Podle Listiny základních práv a tomu podobně má být vzdělání dostupné každému.

  Nicméně, kupříkladu oproti létům, kdy jsem vyrůstal já, dnes zcela jistě školy pro nadané děti jsou a to co cituješ je poněkzud vytrženo z kontextu a týká se jedné konkrétní školy. Stejně jako je vytržen citát Édy Zemanů, ktewrý zcela jistě neměl na mysli elitu mozkovou, nýbrž horních deset tisíc, čímž se ho nezastávám, i tak je to poněkud out, ale nemám rád, když někdo účelově manipuluje z citáty.

  Sbohem.

  před 18 lety | reagoval [3] David Grudl [5] Dundee [13] llook [14] Roj
 3. David Grudl #3

  avatar

  #2 Bolku Metalisto, z vyšší návštěvnosti jaksi nic nemám – tak nevím, proč ji zvyšovat? Snad jen pro zábavu, když vidím, jak to někoho děsně trápí ?

  Házení špíny? Omyl, cituji, jen cituji. Program ČSSD, časopis Reflex, Českou školu.

  Ale s jedním souhlasím. Špína a hnus to je.

  před 18 lety
 4. Lukas #4

  Stejně jako je vytržen citát Édy Zemanů, ktewrý zcela jistě neměl na mysli elitu mozkovou, nýbrž horních deset tisíc

  Proč by tohle na debilitu toho citátu mělo mít sebemenší vliv?

  před 18 lety
 5. Dundee #5

  avatar

  #2 Bolku Metalisto,
  Opravdu si nemyslím, že by psaní o politice v blogu byla špatná věc. Spíše naopak.
  Diskuze o politice je velmi prospěšná a občas i dost poučná.
  Vyjadřovat se k politické situaci osobně považuji za svoje základní lidské právo a zároveň také povinnost. Tak proč by se nevyjádřil i DGX?
  Poslední dobou je ventilace nashromáždého vzteku opravdu nutná. Špína, kterou některé strany kydají kolem sebe, se nedá přejít pouze tím, že budu volit stranu jinou. Chvílemi to dosahuje takových extrémů, že se mi chce křičet nehezká slova, či jít některému politikovi názorně ukázat co si o něm myslím.

  Zvláště reklamní kampaň pro „české svině“ mi značně hnul žlučí. FUJ!

  před 18 lety
 6. Jirka #6

  Když tak pozoruji vývoj dříve zajímavých blogů, tak mě napadá, že pokud to někdo myslí s návštěvníky vážně, měl by politiku nechat za dveřmi. Ale to je samozřejmě věc každého člověka – vždyť žijeme v „demokratické a svobodné“ zemi, že. A když už jsme u toho, tak bych navrhoval – vzhledem ke všeobecné nespokojenosti – založit „ČEskou NEzávislou BLOgerskou DEmokratickou Stranu“ ?

  před 18 lety | reagoval [10] roman
 7. dld #7

  No já nevím, starou nepolitickou latrinu jsem měl mnohem raději.

  Ale začnu příkladem: „blbé děti“ – trošku nešikovný výraz, ale dobrá (omezený může být jen ten, kdo takovou slátinu z úst pronáší). U nás byla tzv. Zvláštní škola, dnes běžná Základní škola (zvláštní už je pryč). Je u nás Základní škola, ale každý ví, že je tam třída, kde jsou děti kapánek více inteligentní. Proč? V celku jednoduché, aby se i ty super nadené děti mohly něco naučit od těch tzv. blbých. Potkávají se na chodbách, mohou si spolu hrát atd. A neříkejte mi, že není co.

  před 18 lety
 8. error414 #8

  Se mnou do skoly chodil jeden velice chytry student, uz na zakladce toho vedel asi tolik co ucitelky, byl nadany snad pro vsechno jen ne pro zivot. Neumel se bavit slidma, je to jako by ste se bavil s knihou. Rozhovor byl takovy s nim byl takovy suchy, jako by ste se mluvili se sochou.

  Nekdy me ho bylo lito. Proto bych do „chytrych“ skol pridal jeste jeden predmet. „zivot“ a prave tohle ty chytre uci normalni deti.

  před 18 lety
 9. mirek #9

  Takže politicky korektní blog je ten, kde se o politice nepíše? Kde se prostě tváři, že to, co nás denodenně obklopuje, tak že neexistuje? Chcete raději populismus, aby autor šel s proudem a nikoho se nedotknul. Aby proboha hlavně nevyjádřil nějaký názor. Já si myslím, že La Trine je populární právě z opačných důvodů. Jasně, že nemusím se vším souhlasit. ani to nechci.

  Nakonec DGX je provokatér, takže když tu minule zazněly hlasy, že politiku už více ne, just je další článek o politice.

  Pro mě osobně je tohle třeba hodně aktuální téma. Můžu poděkovat za tip na tři zajímavé odkazy. Mám nad čím přemýšlet. Jako čtenář jsem naprosto spokojen. Názor si udělám a pak můžu i říct, jestli s DGX souhlasím (i když on svůj názor spíš jen sarkasticky naznačil).

  před 18 lety
 10. roman #10

  avatar

  Mna sice tieto clanky (pochopitelne) az tak nebavia, ale nevsimol som si ze by sa ludia naozaj snazili nieco riesit pri technicky zaujimavych clankoch. Vyjde nejaky zaujimavy trik (ten s validnymi podmienenymi komentarmi v kombinacii s Flash, sa mi zda velmi podareny), clovek by cakal ze to scena uchopi a zacne skusat, ale nie.. par povrchnych komentarov a hrobove ticho. Potom je tu politicky clanok a kazdy somar (vratane mna) sa k tomu ma potorebu vyjadrit.

  #6 Jirko, Takze nie „vyvoj drive zaujimavych blogu“ ale celkovo scena upadla a novi nadejni blogeri zatial pisu na (podla mna) prilis akademicke temy. Priznam sa ze mne to uz zacina chybat, minule som uvazoval ze si kvoli tomu zalozim vlastny blog ?.

  před 18 lety | reagoval [12] Jirka
 11. Jiří Bureš #11

  Víš Davide, oni jsou ti chytří a (někdy i) vzdělaní občas dost nebezpeční (třeba pro vládu a úřednictvo).

  před 18 lety | reagoval [12] Jirka
 12. Jirka #12

  #10 romane,
  Romane, vcelku můžeš mít a máš i pravdu. Zřejmě to plyne z povahy lidstva, že je opravdu velmi velmi líné a tudíž nemá chuť se pouštět do zkoušení věcí, které jsou nad rámec jejich schopností či si to zdůvodní tím, že netřeba zkoušet, když už to někdo vyzkoušel. Nicméně poněkud odlišná situace panuje z tohoto pohledu např. na tomto webu. Faktem je, že ani tento prostor není ušetřen propagandy autorovy oblíbené politické strany, nicméně počet článků na politické téma se limitně blíží 0. ? To lze hodnotit jako pozitivní.
  Všichni v podstatě tak nějak víme, že politika je špína, svinstvo, apod. To je fajn. Nicméně radši něco opravdu dělám a tak uvítám každý přínosný článek a tyto články jsou poněkud kontraproduktivní. Čtenáři (samozřejmě, že nikoli všichni) pak z takového článku mají pocit ve smyslu „Hurá, konečně něco, čemu rozumím a já teď musím na všechny strany vykřičet, co si o tom všem myslím právě “. Pak je skutečně těch 90 – 95 % diskusí zbytečným balastem. ☹

  #11 Jiří Bureši,
  A proto bývají zpočátku zastrašováni a pak rozličnými metodami likvidováni…

  před 18 lety | reagoval [15] mirek [16] Jiří Bureš
 13. llook #13

  avatar

  #2 Bolku Metalisto,

  někdo schopnější a méně úzkoprsejší

  Náhodou, nebýt jedné operace, měla by nejširší prsa z celé vlády. ?

  před 18 lety | reagoval [21] Bolek Metalista
 14. Roj #14

  avatar
  [smazáno] Davide, pis vic, at mam v Rize co cist! ?

  #2 Bolku Metalisto, Buzkova a Spidla byli jedini socani, kteri se nebali Alese Hušáka. Paroubexe ho boji. Boji se ho skoro vsichni a maji proc.

  BTW prave zavedeni skolneho umozni daleko lepe rozvinout sanci pro nadane socialne slabe studenty. Neni to nic noveho a funguje to. Funguje to i v nasi zemi, jen socanofilove o tom vedi kulovy.

  Byl jsem se v roce 1996 podivat do jedne z prvnich soukromych PLACENYCH skol u nas a uprimne jsem zasl, jak geninalni motivacni system se da pro studenty vymyslet. Deti chudych rodicu opravdu nejen ze neplatily, ale jeste si vydelaly, ale jen, pokud byli dobrymi studenty.

  Ale ono je treba i na pochopeni tohoto ucinneho vzdelavaciho systemu trochu myslet, ne jen rvat jako nejaky Metalisti ?

  před 18 lety | reagoval [18] roman [22] Bolek Metalista
 15. mirek #15

  #12 Jirko, jenže něco jiného je číst o demokracii od člověka, který tu nechává všechny komentáře bez zásahu. Tím nikoho nenapadám, sám mít blog, cenzuroval bych o106. Ale o to víc si toho vážím.

  Navíc jestli jsem dobře pochopil, DGX není nadšeným příznivcem ODS i když mu to stále KDOSI předkladá. Takže počet článků propagujících TAMTU stranu se taky limitně blíží 0. Poukazovat na hrubé chyby vládnoucí strany, která má šanci vyhrát už třetí volby, je přece v pořádku.

  před 18 lety | reagoval [17] Jirka
 16. Jiří Bureš #16

  #12 Jirko, Jak se říká: prevence je lepší než náprava ? Proto je lepší nepřipustit, aby nějaký problém vznikl.

  před 18 lety | reagoval [17] Jirka
 17. Jirka #17

  #15 mirku, Jistě, komentáře bez zásahu jsou demokratické – to bezesporu. Nicméně moderování diskuse (tedy nikoli cenzura) jsou přirozenou součástí blogu. Nevidím v tom žádný problém. Lidi mají pocit, že když jsou schovaní za přezdívkou a diskuse není moderována, tak že mohou psát jednu sprostotu za druhou a tak a to není dobře. Pak blog ztrácí na hodnotě a cenní čtenáři na něj pak už nechodí, protože na to nejsou zvědaví. Ty si toho možná vážíš, ale jsou tací, které to samozřejmě vůbec nezajímá. Navíc – blog je v podstatě soukromá záležitost a je na autorovi, jak s tímto naloží. To je nediskutovatelné.

  Já jsem ale neposuzoval pravicovost či levicovost Radka Hulána – kvůli tomu jsem tam nikdy nechodil. Mně takové ostentativní pokřikování, že je někdo socka kvůli tomu, že v podstatě nevolí ODS radost nedělá a myslím, že si tím ten web dost škodí. To je skoro stejné jako kdybych já někoho napadal, že je socka kvůli tomu, že je bez vyznání nebo že je např. muslim – to přece není pravda.

  Davidovy články jsem četl a v podstatě má pravdu, jen mi přišlo škoda (především času, ale i weblogu) plýtvat silami a intelektem na takové záležitosti ?

  #16 Jiří Bureši, Bohužel pravda a tvrdá realita (rokem 89' to neskončilo…) ☹

  před 18 lety | reagoval [19] roman
 18. roman #18

  avatar

  #14 Roji, ROJ tak to mozno stretnes v Rige Chrobiho z hokejportal.sk ?

  před 18 lety
 19. roman #19

  avatar

  #17 Jirko, „Davidovy články jsem četl a v podstatě má pravdu, jen mi přišlo škoda (především času, ale i weblogu) plýtvat silami a intelektem na takové záležitosti “

  -- to je presne to na co zarvala vacsina dobrych ceskych blogov. Pridu ludia ako ty alebo ja a zacnu vysvetlovat ako to autor myslel, preco pise to alebo ono, preco nepise to alebo ono, co by mal pisat, co by nemal pisat a vobec.. este stastie ze DGX nechava blogy citat svojej prsnatej asistentke… kym sa ta z toho zblazni, to este zopar rokov potrva.. (ale psst.. toto nikde nesir, to je interna informacia) ?

  před 18 lety | reagoval [23] Jirka
 20. liška #20

  Jakožto student gymnázia mám trochu jiný názor k této věci. Myslím, že gymnázia jsou dostatečná „náhražka“ za školy „pro chytré žáky“, je tu ale jiný problém a tím jsou osnovy. To co se na školách učí není přemýšlet, ale nalejvat si do hlavy spousty nesmyslů, které budou úplně k ničemu. Kdyby se osnovy přepracovaly, aby byli studenti spíše nucení přemýšlet a uvažovat, byla by asi jakákoliv studia úplně o něčem jiném.

  A kdo je to vlastně „nadaný žák“? Pamatuji si ze základky spolužáka, který na školu úplně kašlal, protože odmítal vnímat profesory…když však přišlo na věc a hořel mu zadek, byl schopný se ve chvíli ode mne naučit řešení rovnic o dvou neznámých a kdoví co všechno. Může být tenhle žák nadaný? O čem to potom je? Není to spíše o přístupu kantorů?

  Ač by se třeba udělala škola pro ty „nadané“, věřím, že by to stejně byla nalejvárna nesmyslů, ale o přemýšlení by se zavadilo zase jen v matematice…

  před 18 lety
 21. Bolek Metalista #21

  #13 llooku, No to je fakt :)))))

  před 18 lety
 22. Bolek Metalista #22

  #14 Roji, Já si myslím, že ať už jde o základku či vysokou, vždy by měl mít člověk na výběr mezi vzděláním „zdarma“ a nebo soukromým – alternativním, možná ne vždy lepším, každopádně pro každého kdo na to má a s jistotou určité kvality. A rušit možnost výběru u nějaké části vzdělání mi přijde krajně bezohledné.

  A do metalu se mi navážet nebudeš, si jako myslíš, že všichni, kdož neposlouchají Helču Vondráčkovou a nenosí ponožky s červeným proužkem to nemyslí, či co?

  před 18 lety | reagoval [24] Roj [25] Radim Smička
 23. Jirka #23

  #19 romane, Nemyslil bych…

  před 18 lety
 24. Roj #24

  #22 Bolku Metalisto, Dalo by se to samozrejme jeste zdokonalit. Treba by mohl mit kazdy moznost vyberu jidla. Par jidel by bylo zdarma, rozdavaly by se na kazdem rohu a byly by dostupne kazdemu. No a my ostatni bychom si priplatili za lepsi jidlo.

  Misto slova „jidlo“ si dosad cokoliv, treba „auto“. Vsak on uz by to nekdo zaplatil.

  před 18 lety | reagoval [26] Bolek Metalista
 25. Radim Smička #25

  avatar

  #22 Bolku Metalisto, Zdarma není nic, všechno někdo přeci musí zaplatit ?. To je problém spousty lidí, nedokáží dohlédnout dál, vidí jen zdarma a nebo za peníze, ale již ne to, že placený systém vysokých škol by zvedl možnost všech dosáhnout lepšího vzdělání. Shválně si přečtěte nějakou studii o placených vysokých školách a dozvíte se, že ČR je jedna ze zemí kde je nejmenší možnost dostat se z chuďase na boháče. Když to zpoplatníte můžete přijmout místo 10% procent populace 20 % (smyšlená čísla a nebylo by to samozřejme hned).

  Systém zdarma pro všechny vede k tomu, že nakonec nebude mít nikdo nic. Něco musí být vždy placené.

  před 18 lety | reagoval [26] Bolek Metalista
 26. Bolek Metalista #26

  #24 Roji, Drobný detail, nelze tam místo slovíčka jídlo dát všechno, stát nijak nevydělá na tom, že bude dotovat jídlo, auta a tomu podobně, ale sakra hodně vydělá, pokud bude dotovat lidem vzdělání(vzdělání není a nemá být luxus jen pro určité vrstvy, zájmem státu je, aby každý, kdo na to má mozkové kapacity, mohl opatřit kvalitní vysokoškolské vzdělání nebo jiné úměrně hodnotné vzdělání, anžto vzdělanému člověku velice pravděpodobně nebude muset platit téměř žádnou podporu v nezaměstnanosti a odvede mu více na daních), z jiného soudku ztrátovou vlakovou dopravu (lidé jezdí vlakem do práce a tam odvádějí státu daně a šetří mu peníze za podporu, nebo se snad mají vlaky zrušit, protože je to taky luxus, který žere prachy daňových poplatníků?) a tomu podobně. Važte slova a myslete komplexněji.

  #25 Radime Smičko, Ale vždyť u nás funguje placený systém školství paralelně vedle veřejného, tak co furt řešíte? Proč se musí dobře fungující dvojice rušit ve prospěch jedné, proč raději nepracovat na tom, jak ponecha soukromé školy a současně zvětšit kapacity s ponecháním kvalit u vysokých škol, zpoplatnění studia to nebude to pravé ořechové, i když cením snahy ODS odsunout platby až na dobu absolventskou, to je celkem férové. Mnohem lepší mi ale přijde, pokud (dokud) ten stát na to má, dávat možnost lidem vzdělávat se „zdarma.“

  před 18 lety
 27. Discogio #27

  avatar

  No myslím, že kdo viděl dneska 7čku na Nově tak valil oči jako já. 2 předsedové komunistických stran proti sobě.A dokonce náčelník rudých vyhrál nad pantátou Jirkou v SMS soutěži… no pěkná podívná, jen co je pravda.Na druhou stranu když sem sledoval na ČT2ce otázky V.Moravce a předvolební diskuzní „show“ nezávislých alternativ…tak taky žádná sláva. Osobně doufám, že vyhraje ODS a dostanou se tam i ti zeleňáčci aby nemělo opoziční duo KSČM (Vojta s Jirkou) převahu…

  před 18 lety
 28. Jana #28

  avatar

  JESTLI TADY BUDE NĚKDO VOLIT ODS. DOSTANESE DO VELKÝCH PROBLÉMŮ. JÁ MÁM 38 LET A ZAŽILA JSEM VELMI .DOUFÁM A VĚŘÍM ŽE MÉ DĚTI SE BUDOU MÍT LÍP .A JESTLI MÁTE TROCHU ROZUM TAK TO POCHOPÍTE .LOUČÍM SE.

  před 18 lety | reagoval [29] David Grudl [30] Andrew
 29. David Grudl #29

  avatar

  #28 Jano, mít 38, hodně toho zažít a nepoučit se, to je smutné.

  před 18 lety | reagoval [30] Andrew
 30. Andrew #30

  #29 Davide Grudle, na #28 Jana Aby nedošlo k omylu, ona toho nezažila hodně, ale velmi. Třeba velmi… málo ;)

  před 18 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.