vypněte si prosím mobilní telefony

Na navigaci | Klávesové zkratky

Počítač tichý jako ... oceán

Tedy Tichý oceán. Aby bylo jasno.

lednička

Zatímco někteří lidé mají štěstí na sexy kolegy, já měl navíc ještě štěstí na velmi tiché počítače. A to i přes fakt, že mé znalosti v oboru chladících technologií spočívají pouze v tom, že vím, ve které části lednice co hledat a kam naopak nikdy netřeba zabrousit. Což mi připomíná, že bych se s vámi rád podělil o tuto fotografii, se kterou úspěšně straším vegetariány.

Měl jsem vždy kliku na tiché počítače, jenž byly tiché jaksi samy od sebe, aniž bych se o to jakkoliv zasloužil. Jenže to už je minulostí. Poté, co mi skvělá videokarta Matrox G550 společně s televizí daly sbohem jako následek propojení kabelem SCART (evidentně mezi nimi přeskočila jiskra), pořídil jsem si grafiku novou. Volba padla na MSI NX6600-VTD128 (model 6600GT za cenu nonGT). Narozdíl od Matroxky má aktivní chladič a bohužel je dost slyšet. Po týdnu mi odešel i zdroj, evidentně odmítl pracovat v tak hlučném prostředí. Tak jsem si řekl, že s tím musím něco udělat.

Zapátral jsem na internetu a článků o tichých počítačích je víc než dost. Problém je, že recenzím na webzinech nevěřím (většinou jde o placené a neoznačené PR články, třeba toto je až trapné) a mezi „objektivní“ veřejností zase jaksi nepanuje shoda. Čtu názory, že základem tichého počítače je buď

  1. odstranění všech aktivních chladičů
  2. použití více aktivních chladičů

Jsem zmatený jako Goro před Tokiem. Najde se nějaká dobrotivá Reiko, který by poradila, jak utišit stroj? A neutratit majlant?

Když dovolíte, tak bych tu ještě zrekapituloval obsah počítače podle hlučnosti

  • video MSI NX6600-VTD128 AGP: velmi hlučná mrcha
  • Intel Pentium 4 (cca 3 GHz): boxovaný chladič, není příliš hlučný
  • disk Western Digital 120GB 7200ot: připadá mi dostatečně tichý
  • deska MSI 875P NEO: větráček na chipsetu se odporoučel tak jsem jej odpojil
  • náhradní zdroj: nefunguje větrák, je to velmi tiché ;)

A teď babo raď ?

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. xert #1

    Nebyl to spis kabel SCRAT?

    Jinak si myslim, ze je nejlepsi mit velike (co do rozmeru lopatek) a nizkootackove vetraky v kombinaci s regulaci otacek v zavislosti na teplote chlazeneho subj.

    před 19 lety
  2. rarouš #2

    avatar

    A nebo se odstěhovat k oceánu. Myslim, že ten by šelest větráčků určitě přehlučil… ale to asi neni nízkonákladové řešení :)

    před 19 lety
  3. Tachyon #3

    avatar

    Ahoj,
    zrovna nedávno jsem jeden dosti hlučný počítač předělával na počítač, o kterém nikdo neví a tak pár mých rad.
    Na procesor bych ti doporučoval zaměřit se směrem na pasivní Thermaltake chladiče, např. „Thermaltake Combo Cool DIY TOWER112“.
    Co můžu také 100% doporučit je chladič/tišič na HDD „Silentmaxx HDD Silencer“. Pokuď jsi alespoň minimálně zručný, budeš tento kus železa moci použít i v budoucnu na další, větší pevné HDD.
    Pokuď nejsi přímo pařan, který ještě rád taktuje grafiku tak si pořiď „Primecooler PC-VGAHPI HeatPipe“. Opět tam kde se nic nehýbe, nic nemůže dělat hluk.
    Jako minimum na zdroj bych považoval dneska asi „Eurocase SuperSilent (PFC) 450W“, ale pokud jsi ochoten si trošku připlatit, tak doporučuji „LC Power LC6420G-v2.0 420W“.
    A na závěr by bylo dobré umístit do skříně alespoň nějaké pomaloběžné větráky, aby se vzduch v ní alespoň trochu hýbal. Tady se podle mě také názory rozchází. Buďto použiješ dva 12cm větráčky, jeden vepředu skříně a druhý vzadu, čímž vznikne dobrý vzdušný tok a nebo se spolehneš na to že to jeden utáhne a že stačí jenom vzduch nějak rozhýbat.
    Ideální v tomto případě je asi koupit na začátku jeden, nainstalovat ho, a změřit si teploty a pokudže budou vysoko tak dokoupit druhý.
    To je vše, doufám že jsem ti alespoň trochu poradil, ještě si neodpustím menší reklamu kde to nakoupit a to na firmu CzechComputer, se kterou mám jenom ty nejlepší zkušenosti.

    před 19 lety
  4. Jirka #4

    Na procesor sis nestezoval, takze tam ti radit nebudu.. Na grafiku si kup treba Zalmana VF700, jedno jestli medenou nebo hliniomedenou verzi, je to investice kolem 500,– ale stoji to za to.. ke zdroji snad jen, ze bud kup nejaky novy, pokud si tak jeste neucinil, tak treba starsi Fortron 350W s 120mm vetrakem by ti mohl vyhovovat. Dnes jsou i s 140mm vetrakem, staci si vybrat. Pukdu zdroj uz mas a je hlucny, tak ho trosku uprav (vyrez diru) tak, aby se ti tam vlezl 120mm vetrak a nech ho foukat tak pri 5–7V.. myslim ze pak bys mohl mit ticho.. Ja mam v PC vsechny vetraky (5ks + zdroj na 5V), ale stejne jsou slyset, resp. je slyset jak pasivnimi castmi proudi vzduch, toho se nezbavis. Pak uz jedine voda.. Hodne zdaru :)

    před 19 lety
  5. rony #5

    1. vyhodit grafiku a kupit novu
    2. kupit poriadny zdroj resp. skusit upravy zdroja
    3. podtaktovat procesor
    4. umiestnenie

    Jednotlivo:

    1. hras hry? nie? kup si grafiku s pasivom a vykasli sa na „suprvrtule“, kazda robi hluk.
    2. niektore zdroje su dokonca pasivne, proste tu mozes skusit nieco drahsie. Mas ale moznost zmanipulovat vetrak v zdroji. Ak nemas privela veci navesanych na pocitac, tak sa napr. vraj oplati otocit smer tocenia vrtule alebo jednoducho znizit otacky vrtule
    3. podtaktovanie = menej tepla, mensie otazky na chladici
    4. pohraj sa s umiestnenim pocitaca, ak mas malu skrinku, tak medzi svoje usi a pocitac daj prirodzene prekazky

    Vysledkom bude sumiaca trava pretoze:

    ked budem ja riesit tichy pocitac, tak pojde z domu!

    btw: niektori „experti“ radia notebook, co je blbost pretoze miesto sumiaceho pocitaca kdesi mas ten hluk rovno pod nosom ?

    ps: neviete ako utisit ten strasny hluk vychadzajuci s optickej mysi? ?

    před 19 lety
  6. Marek #6

    Ja mam take intrakovske riesenie :). Vymen zlty kabel s cervenym na vsetkych ventilatoroch (zmeni sa napajanie z 12V na 5V) a mozes pri nom kludne aj spavat :), pokial nebude celu noc swapovat ;).

    Mam to na 4–5 pocitacoch uz 2–3 roky a ziaden problem.

    před 19 lety
  7. johny #7

    Nikdo tady zatim ještě nejmenoval skvělý prográmek SpeedFan, který dokáže počítač taky neuvěřitelně ztišit, můžeš si nastavit rychlosti větráčků, má spoustu dalších šikovných nástrojů..
    ale možná to všichni znáte a já si tu povidám do prázdna :D

    před 19 lety
  8. Daniel Srb ben Abraham #8

    avatar

    Nejsem zadnej ladic pian ani pocitacu, ale osvedcily se mi chladice arctic cooling, ktery jsou myslim neuveritelne levny na tu kvalitu, s hi-end resenima typu heatpipes jsem se nesetkal, nestavel jsem nikomu kdo by byl ochoten dat ty penize.

    Samozrejme nejdriv ztis jak muzes, to je zaklad.

    Mimochodem kdesi jsem cetl u jakehosi heatpipe chladice, ze neni az tak tichy jak by se dalo cekat, ale je slyset jakesi piskani.

    Tak a ted to hlavni tlumeni: veme se stara molitanova matrace, pririzne, udela se z ni pro pocitac koutek v rohu pod stolem (zaroven je okolo dost vzduchu + nejaky ten kominek nahoru, at se to neuvari) a tam se cela ta hlucici vec umisti, ztlumeni radikalni a rekl bych velmi levne. CD/DVD se umisti na delsi ksande do otvoru vyhloubeneho v molitanu (nejrychlejsi reseni), vypinac+reset taky neni problem vytahnout na delsim dratu… No : ) treba jsem i nekomu pomoh, treba ne.

    před 19 lety
  9. salko #9

    avatar

    Zdravim, mam jedno riesenie, dokonca ho mam aj doma a neviem si ho vynachvalit (uz to mam 3/4 roka). Jedna sa o produkt t-balancer od spolocnosti mCubed. Cela sranda ma stala asi 3000 SKK, ale myslim, ze mi to uplne odhlucnilo pocitac. Tento balancer nie je zavisly od OS, staci mu priviest napajanie a on podla predprogramovaneho programu riadi 4 vetraky na zaklade udajov z 4(8) digi teplotnych cidiel. Programovanie sa vykonava cez USB, je tam prilozeny program pre nastavovanie. Takze je mozne nastavit pre kazdy vetrak take otacky v zavslosti na teplote, ake naozaj potrebuje chladeny komponent. A uprimne sa da pri tom pocitaci v noci spat (ked nieco stahujem z P2P). Dokaze regulovat aj vodne chladenie a pod. (Napr. ked CPU presiahne 59 stupnov, tak sa pusti predny vetrak na 30–50% na prisun cerstveho vzduchu a zaroven sa otacky vzadu zvysia na 40%)
    Je pravda, ze keby som mal pocitac postaveny napr. na HEATPIPE + pasivny zdroj, tak by to bolo tichsie, ale v mojom pripade som maximalne spokojny.

    před 19 lety
  10. ronan #10

    Mel jsem na stroji Pentium 4 3,0GHZ klasicky boxovy chladic, ktery absolutne nestihal – pri hrani narocnejsich her se teplota pohybovala treba okola 70 stupnu celsia. Tak jsem si poridil chladic Arctic Cooler, ktery je opravdu tichy jako ocean ( :) ) a stiha chladit s pomerne velkou rezervou, vrele ti ho doporucuju. Doplnuju, ze mam grafickou kartu ATI Radeon 9600 PRO 256MB s aktivnim chlazenim. Je pravda, ze kazda grafarna s aktivnim chlazenim trochu hluci, ale na druhou stranu nelze diskutovat o tom, ze je aktivni chlazeni na graficke karte lepsi, nez pasivni.

    Dalsim resenim je opravdu podtaktovani procesoru, ale nevim, jesti ti to za to stoji – to radsi investuj tech 600 do Arctic Cooleru. I kdyz pokud treba nehrajes hry, tak je mozne, ze 3GHZ treba ani nevyuzijes:o…

    Na zaver chci rict, ze moje znalosti v tomhle oboru taky nejsou nijak velke a vetsinou plynou z doporuceni ruznych techniku a odborniku, vim jen to, jak to resim na svem pocitaci ja:), a jsem vic nez spokojen. Z ruznych clanku na webu vim, ze Arctic cooler je ve sve cenove kategorii opravdu jednim z nejlepsich reseni (cetl jsi treba clanek na blogu https://web.archive.org/…4web.com:80/, kde autor popisoval prihodu na invexu s jednim z drazsich vyrobcu chladicu?)

    před 19 lety
  11. 0x70 0x65 0x74 0x65 #11

    MSI grafiku jsem taky měl (GF4 Ti4200) a byla to taky „pěkně hlasitá potvora“ – ani ne za rok se vetráček zadřel. Nasadil jsem pasivní Zalman a byl klid. S GeForce 6 to už je podstatně horší, na to se pasivní chlazení špatně shání – napadá mě jen „Aerocool VM-102“, který by snad měl jít použít s GF6600GT. (Je lepší si to koupit „už s tím“; jednu takovou GF6600GT mám a je to bezva a přitom to zabere jejn jeden slot).

    Jestli jsou pod větráčkem na chipsetu žebra, odmomtoval bych vršek s větráčkem a nechal tam žebra jen tak (nebo je nahradil o něco vetšíma – např. „CoolerMaster PAC-P01-US“ – měděný by byl lepší – kdyžtak si to oměř, včetně rozložení otvorů pro uchycení, kup nějakej chladič na procesor s měděnou základnou, aktivní část odmontuj a použij jen žebra, která podle potřeby můžeš provrtat podle rozložení otvorů na desce).

    před 19 lety
  12. Jiří Sekera #12

    avatar

    Být tebou, pročetl bych články Honzy Vítka, případně s ním tvůj konkrétní případ rovnou prokonzultoval.

    https://web.archive.org/…0419822.html

    před 19 lety
  13. hvge #13

    Ten Goro ma dostal :)

    A inak k teme, v praci mi bezi server kde su 4 disky (2×SATA RAID1 + 2×ATA), je to klasicke P4–2.8 s HT, 1GB ram, intel 915P chipset, linux atd. Problem so zvukom a prehrievanim som odstranil jednoducho tak, ze som otvoril skrinu. Ma to jeden kolega v takej chladnejsej kancelarii na prizemi a pokial na nom zrovna nehladam prvocislo a popri tom nekompiluju 4 ludia naraz a dalsich 20 nepozera najnovsie vtipne videjka cez sambu, tak je to tichsie ako jeho vlastny desktop. Hlavne tie disky sposobovali vazne prehrievanie. Doslova, po otvoreni skrine za minutu / dve klesli otacky CPU ventilatora na minimum…

    před 19 lety | reagoval [14] JersyWoo
  14. JersyWoo #14

    avatar

    #13 hvge, K tomu se taky přidám, mám z počítačče sundanej dekl a dělá to menší bordel, protože zvuk se v počítači neutlouká a hned se rozplývá v prostoru.

    před 19 lety
  15. bedman #15

    Teď jsem si doma ztišoval postupně 3 počítače, takže něco málo zkušeností:

    1. Raději dva pomalé větráky než jeden rychlý. Optimální otáčky jsou kolem 1000/min, maximální 1500.
    2. Grafiku nejlépe s pasivem, bohužel se blbě shání (malý výběr) a je zde jisté výkonové omezení.
    3. Větrák na čipsetu vždy zrušit, nejlépe odmontovat a heatsink ofukovat jiným pomaloběžným.
    4. Harddisky (i ty nejnovější, tzv. tiché) nemít napevno spojené se skříní. Mám disky prostě položené na dně skříně na podložce z tvrzeného molitanu a nevím o nich. Jakmile jsou přišroubovány ke skříni, vím o nich velmi zřetelně.
    5. Zdroj je samozřejmě taky důležitý, velice tiché a dobré zdroje dělá Chill Inovation.
    před 19 lety | reagoval [41] David Grudl
  16. mila #16

    Nejlepší je strčit komp do komory a vyvrtat k němu díru na na kabely.
    100% odlhučněno, prakticky žádné náklady a zaručena dopředná kompatibilita:)

    před 19 lety | reagoval [19] David Grudl [23] Alex
  17. Kráťa #17

    avatar

    Dva počítače doma jsem ztišil tak, že jsou prakticky slyšet jen hlavičky disků (nebo optická mechanika). Způsob je ovšem velmi netradiční – vyházel jsem jsem všechny větráky, kromě větráků ve zdrojích, které mám dle výrobce „super silent“ – s velkým větrákem směrem k desce. Potom jsem vzal čtvrtku a slepil jsem vzduchotechnické potrubí, které odebírá vzduch těsně u chladiče procesoru, chipsetu i grafiky a posílá ho do zdroje. Zdroj tedy funguje jako vysavač.
    Je to sice nesmírně pracné, protože nejdříve vyrobím hranatější prototyp potrubí (místo oblouků jen zkosení 45 stupňů apod.) a potom ho vyrábím zvonu, na čisto, ale osvědčilo se mi to. Pracné je to i proto, že sběrné potrubí mám po celé délce rozděleno na příslušné menší kanály, aby by lo zajištěno, že vzduch bude rovnoměrně odebírán od každé součástky a ne že bude všechen nasát třeba jen u procesoru.
    Pečlivým měřením jsem zjistil, že i malou výměnou vzduchu dosáhnu stejného účinku, jako větrákem. Jen u jednoho z těch dvou počítačů mám na procesoru teplotu vyšší o 2 stupně, než před úpravou.
    Má to ještě jeden problém – větrák uchladí svůj chladič, i když je na něm spousta prachu. U mého řešení v takovém případě nastává problém a tak musím vždy zhruba po půl roce potrubí sundat a chladiče pečlivě vyčistit.

    před 19 lety | reagoval [31] Bochi
  18. kalunka #18

    jééé, ta lednička je mi nějak povědomá ? už jsem ji někde viděla…a ne jednou ?

    před 19 lety | reagoval [19] David Grudl
  19. David Grudl #19

    avatar

    #16 milo, přiznávám, že s touto myšlenkou jsem také koketoval. Ale kvůli pořízení externích DVD mechanik to úplně zadarmo taky není.

    #18 kalunko, kde jsou ty časy, že? ?

    před 19 lety | reagoval [21] rony [22] Roj
  20. kalunka #20

    no abych řekla pravdu, tak jsem ráda, že už nejsou ?

    před 19 lety
  21. rony #21

    #19 Davide Grudle, a co tak skusit skrinku napasovat dovnutra stolika, je to kombinacia „pocitac von z domu“ „pocitac do komory“ „pocitac oblozit molitanom“. Ak mas pod stolikom kontajner, napasuj ho dnu, steny kontajneru kludne odhlucni molitanom a urob iba vyfuky von tak, aby to neslo na teba. Tipujem, ze to trochu dvihne teploty ale pri dobre spravenom prietoku vzduchu velku cast hluku zostane v skrinke.
    Plastove rury snad kupis v Horbachu a v takych obchodoch ake miluje Premek Podlaha a Majster Tim ?

    Ja mam v plane presne taketo riesenie s tym, ze nepotrebujem pocitac uplne uzatvorit, len ho chcem polozit nizsie k zemi a „zakrytovat“ z bokov, pretoze skrinku budem mat po mojom boku.

    před 19 lety | reagoval [22] Roj
  22. Roj #22

    avatar

    #19 Davide Grudle, #21 rony
    taky jsem uz uvazoval o tom, ze cely poc vzduchotesne uzavru do dobre tepelne vodive krabice (med, hlinik), jen s dirkou na slahouny. Mozna by se zvnejsku skrine muselo udelal pasivni zebrovani, ale melo by to jeste jednu obrovskou vyhodu: BEZPRASNOST.
    Protoze prach na chladici snisuje jeho ucinnost treba o 90%, vetrak nevetrak.
    Pristup k mechanice bych resil dvirkama, zas tak casto k tomu nelezu.

    Uz jsem zazil, ze se mi hryzal komp, po urcite dobe jsem zjistil, ze je to prehrivanim. Vetrak bezel furctejne, ale na zebrech byla tuha vrstva mastneho prachu, neco jako polystyren na zateplovani budov.

    před 19 lety | reagoval [31] Bochi
  23. Alex #23

    #16 milo, Hm, komorou myslíš místnost? Pokud máš namysli nějakou krabici připomínající nábytek, tak na to rovnou zapomeň. Měl jsem takhle jeden počítač zavřenej jako náhradu routeru a po deseti hodinách provozu se to tolik vytopilo (a to to byl jen průměrný desktop), že se začal hroutit systém (jednalo se o Celeron).

    Doporučuju nahradit větrák na procesoru za něco pomalejšího, odhlučnit disky pomocí Silentmaxx HDD Silencer a trochu prořezat krabici (pak můžeš mít pomalejší větráky bez obav).

    Grafickou kartu bych ale zásadně nechladil pasivně! Jen bych nahradil větrák za nějaký tišší. Ideální by bylo vodní chlazení a viděl jsem i chlazení suchým ledem – bohužel se jednalo jen o tuning contest. Osobně bych si na to ale netroufnul.

    Nebo si kup iMac. :)

    před 19 lety | reagoval [24] David Grudl [34] rony
  24. David Grudl #24

    avatar

    #23 Alexi, proč bys videokartu nechladil pasivně? Jen dodám, že 99.9% času trávím ve 2D


    Ta videokarta je jinak věc, co mě nejvíc trápí. Pak by přišel na řadu procesor. Harddisk asi nechám být. Jo, a trošku jsem updatnul ten přehled ve článku.

    před 19 lety | reagoval [28] Alex
  25. zhl #25

    reseni ktere mam uz na druhy graficky karte(tedka 6800) a osvedcilo se mi → starej i s krytem oddelat, koupit AC vetrak(80mm) s regulaci otacek, pridelat napr. provazkem → ticho a chladek :)

    před 19 lety
  26. Jakub #26

    Inspirace (skrin+zdroj, zakladni deska, chladic procesoru, grafarna, HDD): https://web.archive.org/…/view/23/71/ – jsou tam i odkazy na testy a priblizne ceny

    před 19 lety
  27. rADo #27

    avatar

    grafika – rozhodně pasív, třeba tento:
    https://www.czc.cz/…0753/produkt

    cpu – i zde lze jít s hlukem dolů, třeba tímto pasívem:
    https://www.czc.cz/…2467/produkt

    skříň – ale musíš udělat cirkulaci vzduchu ve skříni, a to nejlépe 12cm větrákem pro IN a druhým pro OUT, velmi tiché je toto, necháš je běžet na neslyšitelných 1000 rpm:
    https://www.czc.cz/…2429/produkt

    zdroj – měl by mít rozhodně 12cm větrák také, třeba takovýto:
    https://www.czc.cz/…3852/produkt

    před 19 lety
  28. Alex #28

    #24 Davide Grudle, No bál bych se, že by kombinací tepla v bedně od ostatních komponent a tepla z voltáže samotné karty mohl tenhle nepříliš levný kousek křemíku odejít do věčných lovišť.

    Je to jen doměnka, pokud to má někdo odzkoušené funkčně jinak, rád budu zas o něco chytřejší. Rozhodně bych ale připojil na všechny nahrazované větráky teploměr a změřil nárůst teploty po pěti hodinách chodu…

    A opravdu ovlivňuje použití záhřátí tak moc? Když nebudu pouštět 3D aplikace, tak se nezahřeje?

    před 19 lety | reagoval [29] pete
  29. pete #29

    #28 Alexi, Toho jsem se taky bál, ale zbytečně. Jenom je potřeba mít v bedně alespoň jeden větrák (i na procesoru stačí), aby vzduch „nestál“ (jinak se to v bedně kumuluje a když už je to moc, systém tuhne). U většiny novějších karet to funguje tak, že ve 2D pracuje jádro s nižším taktem a až při přechodu do 3D se přepne na „plno“ (např. GF6600GT – 300MHz ve 2D, 500MHz ve 3D), takže ve 2D to moc netopí.

    před 19 lety
  30. Kráťa #30

    avatar

    Jsem přesvědčen, že není potřeba měřit až po pěti hodinách. Měřil jsem průběžně mnoho hodin, vždy po úpravě tu i onde apod. a podle mého názoru stačí na ustálení teplot na inkriminovaných místech půl hodiny spolehlivě.

    Nárůst teploty mezi 2D a 3D ? U té jedné karty, co mám doma (pasivní chladič od výrobce) je rozdíl přes 30 stupňů.

    A – mám desku K8 Triton od Gigabyte, kde je na chipsetu pasivní chladič a nejsem schopen změřit provozní teplotu, protože teploměr mám jen do 70-ti stupňů. Tak to přes názor výrobce chladím tím svým odsáváním. Teplota drží na 43 stupních, což mi připadá velice slušné.

    před 19 lety
  31. Bochi #31

    #22 Roji, To zní docela zajímavě, prach je opravdu vážný problém (jednou jsem takhle dokonce zavařil svého fiátka osmsetpadesátku ? ). Jenom mi není jasné, jak s dobrou účinností zajistit přenos tepla mezi elektronikou a skříní – větrákům bych se stejně nevyhnul a nejspíš by bylo třeba u té skříně i vniřní žebrování. Možná by při vymakané konstrukci mělo jít o účinné řešení, obecně si ale říkám, že přenos tepla elektronika->vzduch->ven by měl být učinnější než elektronika->vzduch->skříň->ven, je tam o jeden krok méně. Je však možné, že by to vyvážilo pokles chladícího účinku v důsledku akumulace prachu.

    Také jsem se zamýšlel už víckrát nad tím, jestli je úplné odstranění skříně nebo její perforace dobrým řešením. Mimo problému s prachem lze také argumentovat tím, že v (dobře postavené) skříni lze kontrolovat a optimalizovat proudění vzduchu, což v „otevřeném prostoru“ nejde.

    Tak mě napadlo, co tahkle zkombinovat metodu otevřené skříně se vzduchotechnicým potrubím (jak to nazývá #17 Kráťa)? Na pohled by to možná vypadalo podivně a futuristicky, ale mohlo by chladit dobře i při velmi nízkých otáčkách větráků.

    Mám ale ještě jedno řešení: umístit počítač někam do kouta nebo komory nemusí každému vyhovovat, hlavně z důvodu omezeného přístupu k mechanikám a portům. Ale co takhle umístit mimo pouze nějaký velkoprůměrový ale přitom pomalý větrák a připojit ho ke skříni potrubím? Pokud to bude dobře vyřešeno aby nedocházelo k aerodynamickému hluku, měl by být počítač prakticky bezhlučný.

    před 19 lety
  32. Jura #32

    Napadá mě, neexistuje někde v prodeji třeba 20cm – 25cm 12V větrák, který bych napasoval na bok skříně a vše uvnitř chladil už jen pasivně? To by mělo stačit ne?

    před 19 lety
  33. who #33

    avatar

    ticho zajisti velke 120mm vetraky s pomalymi otackami, tichy a to opravdu tichy je nexus 120mm Real Silent Case Fan
    #stary-odkaz-#stary-odkaz-http://cybex.cz/Produkt.aspx?Type=S&Shortcut=NEX-CHNCF120

    Dale nejaky mohutny hliniko-medeny pasiv, opravdu ale opravdu dobry je Thermalright XP-120. S heatpipe a se 120mm vetrakem dobra kombinace, rekl bych.

    Je zbytecne chladit northbridge (chipset) vetrackem, byvaji nejhorsi kvality s vysokymi otacky, pryc s nim (nahradit vetsim pasivem) nebo mit kvalitni chipset (i945P, …)

    Nejlip je mit i pasiv na grafice, bud naky mohutny heatpipe nebo nakou low-end grafiku;)

    Mam P4 521 (tedy revize E-0, ktera jiz tolik netopi jako B0, C0, D0 – uf ten prescott je ale prasarna) a mam na nem 46°C, coz je slusny, nekdo ma k 60°C coz mu nezavidim

    AMD ma v tuhle chvili 2roky technologicky naskok s nejakymi detskymi nemocemi, jako je opravdu spatna sbirka chipsetu. Procesory ktery bych si od AMD koupil je SanDiego a vyssi jadra, jenze jsou to drahe CPU, zbytecne drahe. Intel v tuhle chvili nema konkurence schopne CPU, vysmech v podobe Smithfielda je hodne blba sranda, takze asi Pentium 4 5×1 modely anebo 6×0 modely (jenze jejich 2MB cache je tak pomala (vysoke latence), ze jsou nekdy pomalejsi nez 5×1 verze.

    Prodavaji se jeste 5×0 verze, ty postradaji EM64T a treba NX bit (XD bit), takze uz bych je nekupoval.

    Dual-core od Intelu jedine za dva roky, bude to nova architektura a mozna se zas postavi na nohy, ted to nema cenu.

    před 19 lety
  34. rony #34

    #23 Alexi, jasneze nie uzatvorena. Ked sa nad tym zamyslis, proti hluku moc nenarobis, ale mozes dat fyzicke steny na odhlucnenie okolo celeho case ale aby vnutri prudil vzduch, tak skombinujes: prietok v case 2 pomalobeznymi a v tej skrinke opat prieduchy aby to slo v pohode. Pridas podtaktovanie a mozes frcat. Nevidim v tom extremny rozdiel ale jasneze, treba premyslat ?

    před 19 lety
  35. -fim- #35

    Aby ta konstrukce s velkym vetrakem „nekde za bukem“ opravdu fungovala, musel bys mit veliky prurez potrubi a to by muselo byt bud zcela prime nebo se zatackami s velkym polomerem, proste obluda obludna…
    Odstraneni skrine (nebo jeji co nejvetsi otevreni) a nahrada aktivnich chladicu dostatecne dimenzovanymi pasivnimi je IMHO dobra cesta. Pokud jde o prach, je uplne jedno, jestli mas skrin otevrenou nebo „zavrenou“ – tou zavrenou stejne zenes vetrakem proud vzduchu a prachove filtry jsem u beznych PC skrini jeste nevidel.
    Rojova konstrukce totalne uzavrene skrine s vymenou tepla pres jeji steny by asi opravdu vyzadovala zebrovani z obou stran a pomerne mocne nucene proudeni zevnitr. Nakonec – slo by to spocitat, ale kdo by se s tim delal, kdyz to stejne moc sanci nema. Uvnitr by se totiz tezko povedlo udrzet nizke rychlosti vzduchu a jeho laminarni proudeni, cibrzkom by uvnitr asi panoval dost rambajz. A ten by se nejspis tezko povedlo udrzet jen uvnitr (stacily by drobounke sterbiny a netesnosti napr. kolem CD nebo u konektoru, pripadne mala tuhost ci hmotnost sten).
    Osobne bych asi volil cestu navrzenou RH – dobre pasivni chladice a mirne ofukovani velkym(i) vetrakem(y).
    Respetive „bych volil“ – asi vbrzku zvolim, ten kraval uz mi leze na nervy a ty ceny vypadaji optimisticky…

    před 19 lety
  36. David Grudl #36

    avatar

    Díky všem za rady! Půjdu cestou pasivních chladičů a dvou větráčků 12cm ve zdroji a 8cm na bedně a dám vědět, jak to dopadlo.

    Ještě pár poznámek k videokartě:

    Obecně model MSI NX6600-VTD128 AGP je velmi dobrý kup, nadstandardně vybavená karta (např. video-in), oproti GT dosti levnější, ale přitom je to némlich to stejné (paměti GDDR3). Jen z výroby záměrně podtaktované, ve 3D 400MHz jádro a 800MHz paměť. Přitom optimální je frekvence 550MHz jádro a 1.10GHz paměť, dá se jít i malinko výš.

    Teplota se standardně nezobrazuje, je třeba měření povolit, třeba podle návodu na SvetHardware.cz. Při té příležitosti jsem si zvedl frekvence rovnou v biosu a co je hlavní – pro 2D zpomalil větrák na polovinu. Což je bomba, opět slyším hlavičky harddisku ? Ztišování počítače podstoupím stejně, ale ten nejhlasitější prvek jsem nakonec pořešil softwarově.

    Co je však velký problém: AGP karta má HSI můstek a odlišné uspořádání, pročež nelze použít většinu chladiču (viz test chladičů). Z pasivních Thermaltake Fanless VGA (nezdá se mi dobrý) a z aktivních Zalman VF700 nebo Primecooler PC-VGAHG1 (bez heatsinků na pamětech).

    před 19 lety
  37. David Grudl #37

    avatar

    Hele, a co tohle, Nexus Breeze?

    před 19 lety
  38. who #38

    avatar

    No tak ten mam. Ma to dobrej tichej zdroj (pouzivaj ty svy oranzovy 120mm vetraky + jeden je zespoda.

    Je to mrte utesneny, takze se tam neprasi.

    Jedinou zavadu co jsem zjistit je, ze proste je to takovy zakytovany a utesneny, ze ty disky tak jako divne zbytecne hucej (mam dva v RAID0, 2×250GB Hitachi SATA2)

    Kdyz se jedna bocnice odkryje, je to fakt hustej patent, tak to tolik nehuci.

    Takze co ted jeste budu resit je odhlucovat hdd;) vetsinou to je do 5.25" pozice a jsou ruzny typy, prvni budu zkouset https://web.archive.org/…/product.php?…

    Jinak jsem si pral uzasnou case https://web.archive.org/…tDetails.php?…
    ktera by asi byla cool, jenze ji tady nikdo nedoveze;(

    Stejne jako pameti od OCZ co bych rad sem nikdo nepriveze.

    před 19 lety | reagoval [39] David Grudl
  39. David Grudl #39

    avatar

    #38 who, no to je skvělé, tak to se tě hned zeptám na pár věcí:

    1. podle fotkem mám pocit, že ten černý plast vypadá trošku lacině a jak se na něj šáhne, bude hned upatlanej – je to tak?
    2. je ten zvukový útlum (neberme teď v potaz tvůj problém s hdd) skutečně tak skvělý?
    před 19 lety | reagoval [40] who
  40. who #40

    avatar

    #39 Davide Grudle,

    • ad1 nejprve se musi sejmout horni vyko, aby se daly odklopit bocnice a kdyz na to horni vyko saham prstama (cim jinym;), tak ano, jsou tam pak videt;) ale je to dobre stiratelny, nemyslim, ze by to byl nekvalitni plast, cela ta case je dost mohutna, robustni
    • ad2 pokud dam sleep abych mel jistotu, ze se hdd netoci, case je naprosto nehlucna, coz me pak strasne bavi poslouchat;) jak mam tichy pocitac

    pokud jedou hdd, tak ta hlucnost je takova, ze spousta BFU by rikala, ty mas ale tichy pocitac, jenze ja jsem na to uchyl a nestaci mi to, ty hdd proste vybruji s celou case, myslim si, ze jde jen o to, je tam sikovne namontovat, treba by na sroubky stacily dat jen gumove podlozky, ale zkusim nejaky odhlicnovac hdd

    před 19 lety | reagoval [41] David Grudl [42] who
  41. David Grudl #41

    avatar

    #40 who, a co třeba, jak psal #15 bedman je prostě položit na pevný molitan. Chápu, že u dvou disků je to možná méně pohodlné, ale proč to nezkusit…

    před 19 lety
  42. who #42

    avatar

    #40 who, Jo dik za typ, mel jsem to tak podobne na starem PC, jenze to byla kostra bez plechu, odkryty, vsechhno bez sroubku, trochu underground;)

    Jinak westerny jako posledni zacaly pouzivat fluidni loziska, takze pokud mas disk naky, ja nevim, dva roky stary, cekej pak pekny piskot.

    před 19 lety
  43. Karel K. #43

    A co vodní chlazení?

    Je zvláštní, že to ještě nikdo nezmínil (nebo jsem to jenom přehlédl? – je už hodně pozdě). Vysoká účinost, které se jinak dosahuje jenom těžko. Skvělé jak díky „vysokému tichu“, tak snadnému přetaktování.

    Komplet cpu, chipset, grafika, hdd (zároveň s odhlučněním) v ceně 3–5tis. Kč.

    Jediné co potom produkuje hluk je větrák na zdroji (řešit velkou pomalu běžící vrtulý) a tepelný výměník. Ten je ale minimální a v případě nejhorším ho lze umístit na dostatečně vzdáleném/izolovaném místě.

    před 19 lety
  44. insekticid #44

    avatar

    Me postrehy chladice Zalman 7700Cu (podotykam, ze pokud investujete do Arctic Cooling, pokud tedy nechcete vyhazovat penize do tehle „cihly medi“ urcite neprohloupite)

    mam p4 2.8GHz HT LGA;
    box chladic otevrena case → 2400otacek 45stupnu;
    zalman zavrena case 1500otacek 44stupnu

    navic soucasti baleni Zalmana je FanMate2, ktery jsem ac necekane zabudoval (s mensim zasahem) do case, tak aby nevycnival z profilu zadni steny bedny
    ( https://www.czc.cz/…2115/produkt )
     – ma tam sterbinku do ktere se krasne vleze, jenom se musi vypilovat dirka na protazeni dratu dovnitr, takze pohoda…

    FanMate umozni snizovani/zvysovani poctu otacek toho vetraku (je opravdu robusni – az me to dostalo, kdyz jsem ho dostal do ruk), takze neni problem si otacky snizit na 1000, pripadne zvysit (tusim na 2400 – to uz je ficak =) ) a je prakticky neslysny

    Zdroj jsem si koupil LC Power 550W (1400,– na CZC), ma 12cm vetracek, takze oprati staremu zdroju se hlucnost snizila znatelne! Takze za tento peniz opravdu libova koupe. Zatim mu nemohu nic vytknout. Cetl jsem i navody, ze jednoduchym zasahem se da vyradit teplotni cidlo a nastavit otacky vetraku na pevnou hodnuty – tedy i snizit (nema totiz plombu, takze neporusite zaruku =) )

    Ted budu resit stary 15GB hdd – pridavny, protoze jiz ma neco za sebou a je celkem hlucny, ale misto na mem WD120 jiz nemam, takze jej potebuji. Budu muset investovat do noveho a tento tim padem vyradim.

    Ale ten hluk ktery produkuje je nic o proti hluku chladice na grafice Riva TNT2 m64 PCI! Protoze stavajici grafiku mam na reklamaci a grafiku do PCI-E vam jeste dnes nikdo nepuci! Alespon nikoho takoveho ve svem okoli nemam.

    Tot moje postrehy -insekticid-

    před 19 lety
  45. kaifman #45

    avatar

    Ja si vzdycky vohulim nejakou muziku a nejaky vetraky jako by neexistovaly =D

    před 19 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.